Legea securităţii cibernetice a României e NECONSTITUŢIONALĂ

Marian

/ #30 As imbunatati petitia si cu propuneri constructive !

2014-12-21 12:46

Am semnat aceasta petitie si inca una pe aceeasi tema ! Nu sunt de acord cu deshiderea a zeci de petitii care sustin o singura idee si anume "NU !" acestei legi aberante si propun sustinerea uneia dintre ele, cea mai bine argumentata, pentru a se evita disiminarea sustinerii si a permite promovarea acestei idei !

Personal nu sunt impotriva actiunii impotriva anihilarii unui atac cibernetic. Stiu ca aceste atacuri sunt rapide si presupun luarea unor masuri imediate pentru a contracara efectele ! Ce nu inteleg este de ce nu se prevede in lege ca este OBLIGATORIU obtinerea unui mandat judecatoresc in termen de hai sa zicem 2 ore (dar poate fi si de 10 minute) de la luarea masurilor de anihilare ? Am urmarit mai multe filme americane si cu totii am vazut cat de operativa este justitia de acolo in eliberarea unui mandat. Se face in mai putin de o ora si atunci de ce sa nu dam o lege care sa eficientizeze eliberarea unui mandat judecatoresc si se da o lege care incearca sa eludeze CONSTITUTIA ? In petitia inaintata as face si aceasta propunere de eficientizare a eliberarii mandatelor judecatoresti in caz de forta majora ! Sau sa se prevada CLAR in lege ca in urma punerii in aplicare a acesteia va fi informat IMEDIAT CSAT si/sau Parlamentul cu privire la natura demersului, datele colectate si rezultatele obtinute ? Orice ar fi mai bun decat a permite accesul discretionar al anumite structuri la date private !




Publicitate plătită

Vom expune reclama pentru această petiție în atenția unui număr de 3000 de persoane.

Aflați mai multe informații...