Galațiul, oraș fără câini maidanezi

bogdan

/ #80

2014-12-16 11:51

Eu as merge chiar pana la eutanasie. Problemele sunt 2. Una ca in Romania nu se desearta doar caini cu duba de colo colo. Ci ca aici ne-am pricopsit si cu toate fundatiile iubitorilor de animale ce incearca sa impuna abuziv niste idei tembele ce nu si-au avut nici macar rostul in orice discutie civilizata din vest. In afara, problema se rezolva simplu, cainele se culege de pe strada, este cazat 14-21-30 zile in padoc, daca cineva il revendica si semneaza si isi asuma raspunderea pentru el (se ajunge pana la penal daca esti iresponsabil) cainele este predat in custodie, daca nu - eutanasiat. Nimeni nu comenteaza acolo, deci dupa mintea unora de pe aici, occidentul e plin de satanisti si oameni fara de inima. La noi e brutal si plin de cruzime asa ceva. 

Problema a 2-a este ca noi ne-am permite chipurile sa dam cate 200-300 lei pentru intretinerea pe luna a fiecaruia din cele 20000 si ceva de caini din Galati. Noi ne-am permite sa platim eventualele cheltuiele medicale cu cei muscati de caini. Iubitorii astia vehementi ai cainilor de pe strazi trebuie sa fie tare ipocriti daca cred ca noi ca si societate, asa cum suntem, ne permitem asa ceva. Noi care platim cat platim alocatii copiilor si ajutoare pensionarilor. Da, stiu, astia suntem, se fura in Romania pe luna cat cu banii astia am caza toti cainii in padocuri de 5 stele all inclusive. Sunt multe probleme. Dar de-ar fi posibil sa avem banii astia, tot as prefera alocarea lor mai intelept decat pe cazarea pe x ani a nu stiu ce animale de pe strazi.