Demisia, Titus Corlatean!


Musafir

/ #256

2014-11-02 21:43

dragii mei de pretutindeni, in special din diaspora, am fost astazi in egala masura incantata de prezenta la vot a sute de romani, majoritatea tineri de varsta copiilor mei, dar in acelasi timp am fost profund dezgustata de lipsa de organizare, si asta nu pentru ca i-am surprins prin numarul neasteptat de votanti ce au depasit cu mult preconizarile lor anemice, ci si pentru ca a fost o intentie vedita de dezorganizare, cu scopul clar de a descuraja pe cei slabi din fire, pe cei mai subrezi cu sanatatea si pe cei in criza de timp ce nu si-au putut permite sa astepte ore in sir cum am facut-o eu si multi altii( prin excelenta sibieni!)
Daca sa spunem ca distribuirea faimoaselor formulare nu s-a putut face de la prima ora pentru o fluenta mai buna a procesului votarii, din cauza ca dezlegarea a sosit din capitala abea in jurul orelor 15.00, de ce atunci nu s-a permis folosirea toaletelor din incinta consulatului decat dupa ce un grup de votanti veniti cu copii, au protestat vehement, si mai mult decat atat, se zvonea la coada aia kilometrica, cum ca unii ar fi mers la restauratul italienesc din zona Effnerplatz, sa foloseasca toaleta si ca li s-ar fi spus ca au primit ordine de la dl Consul personal, ca sa nu permita romanilor sa foloseasca toaleta. Cat de adevarata este aceasta varianta, nu va pot certifica cu precizie, dar cea care relata acest episod era f. indignata si nu vad de ce ar fi inventat istoria asta.
Ma asteptam sa vad mult mai multe urne de votare , nu doar 5pentru atata amar de suflete venite de la sute de km, din tot Bayenul. Si eu care ma credeam o eroina cumva, pt ca am venit de la aprox 30 km!!!
Eu am ajuns la 11.30 si dintr-un optimism exagerat am crezut ca in 2 ore sau max 3 voi pleca dela votare. Am stat in final 6ore si 15 min pana am reusit sa ies.
In acest rastimp am vrut sa-mi iau un sandwichde la Imbissul din statia de tramvai si pana sa-mi vina randul, am auzit-o cu propriilr urechi pe una din vanzatoare scuzandu-se camerge asa incet, pentru ca de obicei cand e vreun eveniment in consulat la noi, vine cineva si ii anunta ca sa se pregateasca cu stoc de marfa adecvat si cu personal suplimentar. Acuma NU! Adica, cu alte cuvinte, stai fratilor la coada la vot, sa va vina rau de foame si sete, ca vis-avis la chiosc nu veti avea ce cumpara sa va astamparati foamea si setea si daca totusi reusiti, nu aveti unde merge la toaleta, si atunci, dintr-un motiv sau altul, veti fi enervati suficient ca sa mai asteptati pana va vine randul la vot, si veti pleca cu coada intre picioare, fara sa puneti stampila acolo unde nu vrem noi!
De langa mine au plecat un grup de 5 insi care si-au pierdut rabdarea, nu numai pt aveau un baietel care nu mai rezista, dar probabil nici nu au fost pregatiti sa stea atata amar de ore, cand ei aveau un drum lung pana acasa la ei.
Nu m-am enervat nici o clipa pentru semnele vadite de boicotare a dorintei noastre de a vota, Mi-a parut insa sincer rau pentru cei ce s-au aseyat in urma mea la coada, si coada crestea incredibil de mult, fiind la orele 17.45 cu cel putin 30% mai lunga decat la 11.30.
Deci o dorinta clara de a face orice numai sa scapam de comunistii astia de moda noua, care cred ca daca si-au dat up-date la sistemul lor vechi de functionare o sa ne orbeasca cu noul lor look.
Nu, asa ceva nu se va mai intampla, pentru ca am descoperit noi ca daca ne protejam cu un antivirus, anticomunism, fie ca se cheama Iohannis, Tariceanu, Musca, sau mai stiu eu care, Ponta nu are sanse decat in virtutea inertiei, si numai la primul scrutin.
La al doilea isi va roade unghiile de ciuda. Vom merge din nou peste 2 saptamani, ne-am promis noi unii altora, ca vom veni cu ceai cald, cafea, placinte si ce-om mai putea aduce, ca sa ne creem noi o atmosfera placuta, ca la noi acasa si ca sa fim siguri ca votam, vom sosi la usa consulatului nu la 11 sau la 12, ci la ora 8 !