Petitie pentru marirea alocatiilor!


Musafir

/ #44

2014-09-09 22:49

Pana la 2 ani alocatia este de200 lei .Ce putem sa luam noi mamicile: lapte praf 3cuti de 800gr.pe luna adica in jur de 150lei ,pemparsi 70lei. In rest copilu nu se spala ca nu are cu ce,nu mai mananca decat lapte,nu se mai imbraca, numai dac primim de la alte mamici,si doamne fereste sa se mai imbolnaveasca,ca tata are in jur de 1000 lei din care tr.sa plateasca facturi ,intretinere ,rate la banci ,ca fara ele in ziua de azi nu poti trai,sa te mai imbracide la second hand ca nu ai cum de altundeva,si sa mai maninci cate ceva,bineinteles asta e valabila pt noi oameni de rand,nu pt.cei ce invart afaceri ,de care numai ei stiu cum le-au facut,si zziceti ca scade natalitatea,pai cu ce sa crestem aceati copii daca ii facem. Facem si noi cate un copil la varste cat de cat mai inaintate ca sa putem cat de cat sa le oferim si lor strictul necesar.Dar cand luam doar 42de lei ce sa facem cu ei ?! Voi domni politicieni va ganditi vre-o data la copii nostri?! Va place sa va mandriti cu ei cand dau dovada ca sunt buni la diferite concursuri,olimpiade,inventi ,etc. in afara tari,dar va-ti pus vre-o data intrebarea cate eforturi ,datori la banci,am facut noi parintii ca sa va puteti mandri voi cu copii nostri pe care numai noi stim cat de greu ii crestem. Dvs.in loc sa ne ajutati macar prin alocati sa le oferim un trai mai bun la acesti copi,dvs.ce faceti le oferiti puscariasilor o solda de 700 lei ,bravo voua domnilor,puscariasilor care au comis o infractiune ,adica din punctul meu de vedere au adus un prejudiciu acestei tari tot lor le oferiti o suma considerabila zic eu de bani,nu platesc facturi,intretinere,mananca pe gratis,sau ce vreti sa spuneti ca fac munci in folosul comunitatii si de aceea ii platiti ,pai pedeapsa unde este (lipsirea de libertate), pai in astfel de conditii trebuie sa intram in puscarii sa o ducem bine;iar copiilor acestor va batetti joc de ei le dati 42lei,viitorul tari atat valoreaza pt.dvs.rusine sa va fie. Sun un cetatean al acestei tari (femeie) de 32 de ani jurist in functia de jurist cu un salariu de 700 lei ,dupa ce am terminat o facultate si un master,cu un copil de 1an si sotul care si el a terminat o facultate nu lucreaza in domeniul lui pt.ca nu a reusit sa gaseasca pt.ca nu avem bani sa dam mita si cu un salariu de 800 lei,si mai vrm sa ne mai si descurcam cu copilu,poate ziceti ca de ce l-am facut?!pt.ca eu am 32 ani si sotul 37 si chiar daca am avea si 60 in tara asta nu ai cum sa castigi mai mult prin munca cinstita ca traiesti decent,ci NOI OAMENI DE RAND DOAR SUPRAVIETUIM,si ne dorim si noi un trai mai bun fata de al nostru pt.copii nostri,dar acestea sunt doar vise,vbdegeaba ca nu ne aude nimeni.Toat stima si respectul meu doar acelora care au reusit sa se descurce singuri in viata fara a fura,minti si insela.