Petitie pentru marirea alocatiilor!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Petitie pentru marirea alocatiilor!

o mama

#26 Re: Re:

2012-10-29 19:43

#14: - Re:

pana sa ajunga copiii la scoala trebuie crescuti cu ceva si exista familii care nu au cu ce sa-i creasca efectiv!!! Daca te gandesti ca daca nu au cu ce sa-i creasca de ce iau mai facut raspunsul e unu simplu : orice femeie are dreptu la fericire , fericire pe care ti-o da calitatea de mama. (exclus o parte din cei de etnie rroma care se folosesc de copii)

spetactor

#27 Re:

2012-11-03 01:50

#6: -

ce o se mai bucure tiganii daca trece petitia asta:))


Musafir

#28

2013-03-20 15:53

Stiind ca cei mai multi copii care senasc in romania sunt din. Mamici care nu au nici un venit este binevenita sustinerea acestui proiect de lege deoarece copilul venit pe lume nu are nicio vina ca sa nascut intr-o astfel de familie si intr-o astfel de tara .Guvernanti treziti-va ca o sa ramaneti fara parinti si fara copii.multe mamici sunt fara locuri de munca si fara acea indemnizatie de crestere cecea ce conduce la o alimentatie deficitara pentru bebelusi ,ce fel deadulti vor fi acestia daca ei cresc in astfel de lipsuri.
fonduri nerambusabile

#29

2013-03-20 15:57

In legatura cu aceste fonduri in jud. Vaslui unde m-as putea adresa

Musafir

#30

2013-05-30 07:02

o idee buna.macar de ar functiona.la cum merg lucrurile in romania,daca o sa se mareasca alocatia,o sa fie atunci preturile si mai mari,si tot aia e.tot timpul statul a dat cu o mana si a luat cu cealalta.

Musafir

#31

2014-01-31 14:51

sa se ia din banii alocati detinutilor, aia nu merita sa stea bine merci la caldura, cu televizor...etc. Sa fie reintrodusa pedeapsa cu moartea.
Leon

#32 Re:

2014-02-01 09:29

#21: -

si vrei si tu100 de euro...:)) nu mai visati ma... eu am semnat ca nu ma costa nimica dar nu cred ca se va face nimica :)))

 


Musafir

#33

2014-02-04 13:04

Multa bafta!!!!

Musafir

#34

2014-02-04 21:49

Cu alocatia lui, un copil poate merge, la mine in oras, cu autobuzul, doar 8 zile... Sau isi poate cumpara 1/4 dintr-o pereche de pantofi. Strigator la cer!

Musafir

#35

2014-02-17 07:13

este o suma prea infima pt nevoile de hrana alea unui copil , nu mai putem vorbi si de altele

Musafir

#36

2014-03-13 08:37

Rusine, rusine.... rusine !

Musafir

#37

2014-03-18 15:36

un copil merita mult mai mult decat 42 de lei pe luna

Musafir

#38

2014-04-06 09:04

Suntem cam putini ..
26

#39

2014-04-08 13:36

acest lucru era necesar de multi ani, in conditiile in care tara asta e asa cum e
copiii sunt viitorul nostru si daca sunt tratati fara respect si fara bani nu se va ajunge niciodata niciunde
CONDUCEREA TARII, IA ATITUDINE!

Musafir

#40

2014-04-08 14:30

Cum sa cresti un copil cu 42 lei mai alrs in familiile monoparentale????????
Ana Nicoleta

#41

2014-05-03 07:33

Daca ar fi fost vorba de o petitie legata de demiterea lui Basescu, Ponta etc sau sa punem la guvernare pe x y z , sau sa eutanasiem sau nu cainii( sa nu ma intelegeti gresit sunt o iubitoare de animale si nu am fost de acord cu eutanasierea) s-ar fi strans mai multe semnaturi , dar ce nu intelege lumea si mai marii acestei tari ( nici nu am cuvinte sa ii numesc) este ca , copii care vin din urma vor fi cei care vor platii pensiile( daca vor mai fi in tara asta...).Nu se face absolut nimic pentru ei si nu vorbesc numai de alocatii.
De fiecare data ne conformam nu schimbam nimic. Ne-am plafonat cu totii. Din pacate aud tot mai des "Asta este" , "aici am ajuns" . Nu fratilor nu "Asta este ". Asta este din cauza ca nu facem nimic sa fie altfel.

Nu pot sa cred ca s-au strans din 2011 doar 677 semnaturi.

Regretabil!


Musafir

#42

2014-05-07 08:31

Comparatia intre alocatia pentru copil si cea pentru un detinut este cat se poate de sugestiva. Domnilor guvernanti, reflectati......

Musafir

#43

2014-06-19 12:32

reusita consta in a participa la aceasta petitie indiferent de rezultat...impreuna putem reusi...indiferenta noastra ne va face sa nu reusim...

Musafir

#44

2014-09-09 22:49

Pana la 2 ani alocatia este de200 lei .Ce putem sa luam noi mamicile: lapte praf 3cuti de 800gr.pe luna adica in jur de 150lei ,pemparsi 70lei. In rest copilu nu se spala ca nu are cu ce,nu mai mananca decat lapte,nu se mai imbraca, numai dac primim de la alte mamici,si doamne fereste sa se mai imbolnaveasca,ca tata are in jur de 1000 lei din care tr.sa plateasca facturi ,intretinere ,rate la banci ,ca fara ele in ziua de azi nu poti trai,sa te mai imbracide la second hand ca nu ai cum de altundeva,si sa mai maninci cate ceva,bineinteles asta e valabila pt noi oameni de rand,nu pt.cei ce invart afaceri ,de care numai ei stiu cum le-au facut,si zziceti ca scade natalitatea,pai cu ce sa crestem aceati copii daca ii facem. Facem si noi cate un copil la varste cat de cat mai inaintate ca sa putem cat de cat sa le oferim si lor strictul necesar.Dar cand luam doar 42de lei ce sa facem cu ei ?! Voi domni politicieni va ganditi vre-o data la copii nostri?! Va place sa va mandriti cu ei cand dau dovada ca sunt buni la diferite concursuri,olimpiade,inventi ,etc. in afara tari,dar va-ti pus vre-o data intrebarea cate eforturi ,datori la banci,am facut noi parintii ca sa va puteti mandri voi cu copii nostri pe care numai noi stim cat de greu ii crestem. Dvs.in loc sa ne ajutati macar prin alocati sa le oferim un trai mai bun la acesti copi,dvs.ce faceti le oferiti puscariasilor o solda de 700 lei ,bravo voua domnilor,puscariasilor care au comis o infractiune ,adica din punctul meu de vedere au adus un prejudiciu acestei tari tot lor le oferiti o suma considerabila zic eu de bani,nu platesc facturi,intretinere,mananca pe gratis,sau ce vreti sa spuneti ca fac munci in folosul comunitatii si de aceea ii platiti ,pai pedeapsa unde este (lipsirea de libertate), pai in astfel de conditii trebuie sa intram in puscarii sa o ducem bine;iar copiilor acestor va batetti joc de ei le dati 42lei,viitorul tari atat valoreaza pt.dvs.rusine sa va fie. Sun un cetatean al acestei tari (femeie) de 32 de ani jurist in functia de jurist cu un salariu de 700 lei ,dupa ce am terminat o facultate si un master,cu un copil de 1an si sotul care si el a terminat o facultate nu lucreaza in domeniul lui pt.ca nu a reusit sa gaseasca pt.ca nu avem bani sa dam mita si cu un salariu de 800 lei,si mai vrm sa ne mai si descurcam cu copilu,poate ziceti ca de ce l-am facut?!pt.ca eu am 32 ani si sotul 37 si chiar daca am avea si 60 in tara asta nu ai cum sa castigi mai mult prin munca cinstita ca traiesti decent,ci NOI OAMENI DE RAND DOAR SUPRAVIETUIM,si ne dorim si noi un trai mai bun fata de al nostru pt.copii nostri,dar acestea sunt doar vise,vbdegeaba ca nu ne aude nimeni.Toat stima si respectul meu doar acelora care au reusit sa se descurce singuri in viata fara a fura,minti si insela.

Musafir

#45

2014-09-15 11:41

Incurajez aceasta actiune .

Musafir

#46

2014-09-17 09:53

O initiativa buna.

Musafir

#47

2014-10-01 15:15

Poate va merge!:))

Musafir

#48 Salarii mici,alocatii ,mici dar taxele,impozitele si preturile mari!Ce cruzime!Ce bataie de joc!

2014-11-03 12:44

#30: -  

 

anonim

#49

2015-01-26 09:33

Huaa acelor parlamentari care pur si simplu vin la "munca" stand degeaba si primind mii de euro sau chiar mai mult..copii nu au alta sursa de venit.. fiecare are problemele lui... de ce nu vreti sa fiti atenti si cu acest subiect? Noi,copiii, nu avem nici o vina.. insa ganditi-va.. ce am putea face cu 42 de lei pe luna?!  Mai ales daca o mare parte din acesti copii au nevoie de o anumita suma de a-si asigura viata in fiecare luna... chiar vreau sa merg departe cu aceasta petitie.. incercati si voi.. spuneti tuturor de aceasta petitie si daca ne strangem suficienti ..putem reusi o schimbare! 


Musafir

#50

2015-02-04 19:45

Vrem marirea alocatiei!!!