Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!


Musafir

/ #24826 Guvernul a aprobat constituirea Complexului Energetic CET – Berbeşti

2014-08-02 06:54

http://www.viatavalcii.ro/index.php/component/content/article/51-slide/29296-guvernul-a-aprobat-constituirea-complexului-energetic-cet--berbeti.html

Preşedintele Ion Cîlea susţine că joi, 31 iunie 2014, a înroşit telefonul de la Consiliul Judeţean, sunând de la cabinetul prim ministrului Victor Ponta şi până la ultimul director ministerial cu atribuţii în probleme economice, toţi potenţialii participanţi la şedinţa de joi a Guvernului. Şi asta pentru a susţine introducerea pe ordinea de zi a transferului Exploatării miniere Berbeşti de la Complexul Energetic Oltenia la CET Govora, unde, după cum se ştie, Consiliul Judeţean Vâlcea este acţionar unic. Insistenţele preşedintelui Ion Cîlea au avut un final fericit, în sensul că Guvernul a analizat oportunitatea şi necesitatea trecerii celor două cariere de lignit de la Berbeşti şi Alunu de la CE Oltenia la CET Govora, iar în final Executivul a aprobat transferul prin negociere directă între cele două entităţi economice fără selecţie de oferte şi prin derogare de la prevederile art.24, alin.(1) şi (3) ale OUG nr. 88/1997 privind privatizarea societăţilor comerciale. „Pentru a preveni blocajele în livrarea necesarului de lignit către CET Govora, noi am cerut Guvernului încă din ianuarie 2012, prin adresa nr. 596, decuplarea de la fosta Societate Naţională a Lignitului Oltenia a exploatărilor miniere de suprafaţă Berbeşti – Alunu şi fuzionarea prin absorbţie a acestora de către CET Govora. Ministrul Economiei de-atunci, ne-a transmis, însă, sub semnătura fostului secretar de stat Claudiu Constantin Stafie, că pur şi simplu nu poate participa la proiectul propus de Consiliul Judeţean Vâlcea. Dar, ceea ce n-am reuşit atunci, iată că am găsit înţelegerea necesară şi am reuşit să obţinem din partea Guvernului Ponta. Sunt fericit imens de acest succes tocmai pentru că s-a luat cea mai înţeleaptă decizie pentru evitarea în viitor a blocajelor. Mai concret spus, de-acum este eliminat riscul neasigurării cantităţilor necesare de cărbune pentru funcţionarea CET Govora şi, prin aceasta, se va îmbunătăţi climatul de afaceri pe platforma industrială Rm. Vâlcea”, a afirmat preşedintele Ion Cîlea. Gabi Bercea