Cerem desfiintarea UDMR pentru subminarea puterii de stat

Marcel
Musafir

/ #86

2014-03-15 10:47

Mi se pare de bun simț ca ocupantul unei funcții publice sau politice în stat sau într-o instituție de stat, să fie doar cetățean al statului român, și atît. Cei cu dublă cetățenie sînt în pericol de a nu mai știi pe cine să mintă și pe cine să servească. Așa că legea nu face altceva decît să-i scutească de insomnii și disertații existențiale. Cazul udmr-ului este emblematic și nu cred că există vreun exemplu mai elocvent în Europa sau în lume de partid cu acces timp de 25 de ani la putere, care să militeze cu asemenea agresivitate împotriva constituției și ordinii de drept a statului în parlamentul și guvernul căruia se află. Așa că ideea de a-l desființa este bună! Nu cred că UE s-ar supăra pe noi, avînd în vedere că nicăieri în Europa nu există astfel de partide. Dacă cineva ne va amenința cu UE, nu-l credeți, pentru că minte fără rușine. UE nu agrează tensiunile etnice de nici un fel, așa încît, cred că mai curînd ar accepta fără să crîcnească desființatrea unui partid etnic decît să aprobe enclave etnice cu statut autonom pe teritoriul său. Da... cred că este timpul ca partidul pe baze etnice, udmr sau altul, să dispară de pe firmament și să intre în istorie ca un derapaj nedorit sau ca un accident cu consecințe grave, dar reparabile.




Publicitate plătită

Vom expune reclama pentru această petiție în atenția unui număr de 3000 de persoane.

Aflați mai multe informații...