Patrimoniul istoric national între profesionism si amatorism

Digger

/ #428 Re:

2014-02-16 16:30

#205: Cornelius -

Cornel , un lucru este cert.Cu atitudini distante din partea unor persoane din sistem foarte orgolioase , colerice şi impulsive care nu pierd nicio ocazie să aducă acuze unei singure tabere , nu o poţi scoate la capăt.Acest mod de abordare , menit să şocheze şi să sensibilizeze persoane , a fost contraproductiv de la început.
Pe parcursul câtorva ani , am avut ocazia să cunosc persoane din sistem care mi-au făcut o impresie grozavă , cu care ţin legătura şi acum , considerându-i prieteni.Mi-am dovedit interesul pentru ce înseamnă istorie şi în afara registrului detecţiei , ca tine şi alte persoane care ştiu să şi detecteze.Am fost invitat de unii dintre ei la simpozioane de profil , la săpături arheologice şi periegheze , am avut onoarea să apar coautor al unor studii de specialitate , invitat la ei acasă şi pus la masă , la o nuntă de arheologi am fost de asemenea invitat (cea mai faină nuntă ever la care am fost).Într-un cuvânt , oameni de nota 10 , nume sonore din arheologia românească pe care n-o să-i întâlnim în această bălăcăreală...M-au încurajat , (nu m-am simţit nicio clipă folosit şi desconsiderat) şi m-au respectat pentru ceea ce sunt şi nu pentru ceea ce ar vrea ei să fiu.Acesta e genul de oameni cu care aş vrea să stau de vorbă , pe marginea a ceea ce se poate perfecţiona în domeniu.Până când printre iniţiatorii unui dialog chiar şi formal , voi întâlni oameni de calitatea celor descrişi , consider că e timp piedut ceea ce se încearcă acum.Şi pentru că s-a făcut timp favorabil ieşirilor prin natură pe câte un loc , eu unul o să-mi văd de viaţa şi pasiunile mele.Toate bune !