Patrimoniul istoric national între profesionism si amatorism

Cristibv

/ #166

2014-02-13 08:26

Partea cu cititul este valabila pentru majoritatea celor care sustin acesta petitie.Acuzele la adresa baietilor din Timis au fost visate sau sunt sustinute de probe? Aveti cunostinte de ceva ilegalitati? Aveti macar curajul sa va semnati cu numele real, sau aveti ceva de ascuns. Se cauta vinovati pentru incompetenta unora sau nu aveti nimic de facut ca este vremea urata. Am vazut zone declarate situri unde s-au ridicat case, stane si munti de gunoaie. Asta promovati voi? Se darama muzeele si cladirile istorice si voi aveti probleme cu sapaturile noastre. Am crezut ca se poate ajunge la ceva constructiv intre noi si institutiile statului dar fiecare comentariu venit din tabara arheologilor imi ridica anumite semne de intrebare.
Noi nu promovam si nu incurajam detectia in situri. Nu mi-am luat autorizatie sa intru la puscarie dar nici nu doresc sa fiu luat peste picior sa catalogat infractor pentru ca asa vor multi dintre voi. Cei gasiti vinovati ca au detectat in situri sa plateasca, dar nu generalizati si incriminati oameni nevinovati.