Patrimoniul istoric national între profesionism si amatorism

Luci

/ #156

2014-02-13 07:42

Domnule Teodor, ati schitat o serie de propuneri pentru modificarea legislatiei. Avand in vedere ca tot nu se poate comenta la acel document decat unilateral, voi scrie aici.
O lege unica pentru detectoristi si pentru arheologi in domeniul detectoarelor nu prea are sens. Arheologii folosesc detectorul in situl arheologic, pe cand noi oriunde in afara zonelor de protectie. Este logic ca dvs. sa aveti nevoie de aprobari pentru a sapa intr-un sit. Eu de multe ori merg pe drumuri vechi, in speranta ca cineva la un moment dat a pierdut ceva. Plus, daca am norocul sa dau peste o stana cu caini, ma mut in alt loc. Vedeti dvs, nu pot cere aprobare pentru o zona, pentru ca de multe ori nu stiu unde ajung. Daca ploua, undeva mai aproape de asfalt. Daca nu, ma consult cu colegii de detectie. Avand in vedere rata de succes, hobbyul se rezuma mai mult la plimbari in aer curat.
Despre frustrarea ca dvs trebuie sa va supuneti aprobarilor si noi nu: Nu este adevarat. Daca aveti un detector autorizat proprietate personala, puteti iesi cu noi in afara orelor dvs de program, in afara zonelor de protectie ale siturilor, oricand si legal. Sunt cazuri din randurile dvs...
V-as ruga sa nu va inchipuiti ca ne documentam cu anii pana sa alegem a detecta intr-o posibila asezare greaca/dacica/etc. De cele mai multe ori se alege un teren doar pentru ca exista si pentru ca acolo nu este sit arheologic. Noi, cei mai vechi, am invatat sa ne uitam dupa ceramica, cenusa si ne-am da seama daca un loc e cu potential arheologic sau este doar o tarla pe care s-au putut pierde obiecte.
Am fost invitat sa vad cum se efectueaza sapaturile arheologice, asa ca va pot da un exemplu in care va putem ajuta(pe langa obiectele pierdute intamplator acum multi ani). Un camp de batalie nu s-ar preta tehnicilor de cercetare sistematica, in schimb noi am putea sa recuperam armele cazute(sau sa le semnalam, in cazul in care proprietarul le mai tine).
Va rog nu impuneti birocratie, la cate detectoare sunt veti genera o indiferenta fata de lege. Si daca un detectorist nu completeaza un formular, sau nu are o aprobare dar iese pe teren, gasind ceva de valoare, ce poate face? Autodenunt sau il pastreaza? Daca tot nu e prins, care sunt sansele sa detecteze intr-un sit si sa fie prins?
De aceea va rog, aveti grija cu ce propuneti. Puteti genera mai multe probleme decat sunt acum.
Dupa cum ati vazut deja, noi ca si detectoristi suntem din toate categoriile sociale, cu limbile mai mult sau mai putin pline de pamant. Propunerile trebuie sa fie decente pentru toti(indiferent de tabara).
Va rog tineti cont de ce am scris mai sus pentru a nu spori numarul celor pe care ii blamam si noi, si dvs.