Patrimoniul istoric national între profesionism si amatorism

vlad tepes

/ #14

2014-02-12 07:44

Atata frustrati nu am putut sa vad in nicio institutie a statului. Ce aveti cu bietii oameni care isi vad de pasiunea lor? In loc ca angajatii muzeelor sa faca noi periegheze, ca slava domnului, exista o groaza de teren neverificat, stau la caldurica si semneaza petitii. Rusine!!!! Arheologia adevarata se face pe teren, nu in birouri, pe banii nostri. Sincer, eu as propune, sa va dea posibilitatea de autofinantare, sa vad daca va convine. Mergeti pe teren, descoperiti diverse lucruri, si statul sa va rascumpere cele gasite cu 30-45 la suta din valoarea estimata. Banii sa vina de la bugetul de stat, si din acesti bani sa va platiti salariile, impozitele, combustibilul, mancarea, intretinerea institutiei si alte cheltuieli ca nu imi vin acum in minte. Asa cum face un privat la firma lui. Daca aveti si profit, va acordati premii, vacante, si tot ce vreti voi. In felul asta toata lumea e multumita, voi va faceti meseria, mult mai responsabil si bugetata corect, statul se umple de tezaure, artefacte, etc. Pot sa pun pariu pe oricat ca in 6 luni o sa intrati in faliment.