Patrimoniul istoric national între profesionism si amatorism

Renegatul

/ #2 Sa fie omorati cu pietre!

2014-02-11 21:40

Frumoasa atitudine. Va deranjeaza ca eu sau colegii mei de hobby scurmam pamantul la 20-30 cm adancime si deranjam stratigrafia(care s-a concentrat toata fix acolo, fix in aia 30 cm).
Cand un drum roman e ras cu escavatorul pentru a fi asfaltat nu se face nimic (personal am anuntat patrimoniul si muzeul). Cand am semnalat fortificatii sau drumuri romane sau alte posibile situri, nu s-a miscat nimeni sa verifice. Dar EU sunt infractorul, EU distrug istoria tarii prin entuziasm...
Nu s-a uitat nimeni la nepotii matusilor care comandau arheologii sa-si ia concedii ca apoi sa aduca batalioane de braconieri(da, dar braconieri CONFORM LEGII) sa curete siturile. In schimb ne vedeti pe noi, noi care cu stangacie sau cu experienta incercam sa mai descoperim cate ceva din istoria asta mutilata.
Hai sa ne batem joc de cineva si sa propunem interzicerea saparii, dar pastrarea drepturilor de folosire a detectoarelor. Plamani buni dar o punga pe cap... In felul asta raman braconierii care activau si pana acum, dar dispare orice om cinstit care ar duce ceva la muzeu.
Va deranjeaza sumele date drept rascumparare? Personal sunt adeptul donatiilor, dar rascumpararea e necesara pentru a descuraja vinderea in tari mai bogate. Ca s-a nimerit o rascumparare mare... e normal la un tezaur de asemenea amploare. Cat despre fondurile alocate, sa-mi fie cu iertare. Eu imi platesc taxele si vizitez muzee de cate ori e o expozitie interesanta. Nu e vina mea ca cineva de sus dirijeaza banii catre firme de apartament.
Mai am multe de spus, dar ma opresc aici. Si asa ma astept sa dispara repede comentariul
Sieg Heil! domnilor.