sos_teatrul_evreiesc_de_stat


Musafir

/ #12 PETITIE

2014-01-30 08:48

Nu cred ca e suficienta aceasta petitie.Mi-e teama ca se va veni cu justificarea ca nu sunt bani. Mi-e teama ca se va profita de ajutorul dat de natura pentru a se indeparta o urma stralucitoare a existentei evreilor in acest oras.Mai sunt putine. Mai sunt putini evrei si peste o generatie se va uita ca au existat. Vor fi scosi si din cartile de istorie. E ceea ce isi doresc unii. Acei "filosemiti" care-si strigau simpatia in gura mare atunci cand atmosfera socio-politica era de asa natura, sunt acei care acum doresc sa fie in concordanta cu valul de antisemitism ce ne este infiltrat cu perfidie sub influenta arabilor si chiar de reprezentantii acestora care traiesc acum alaturi de noi si care sunt aici cu un anumit scop. Evreii au fost si sunt concetatenii nostri. Au fost si sunt la bine si la rau cu noi. Au fost si sunt si buni si rai. Dar au lasat urme adanci in cultura noastra, in dezvoltarea noastra.. Haideti sa ne strangem umar la umar si sa facem zid in calea celor ce vor sa dispara aceast teatru.Propun manifestare in strada in fata TES sau in fata primariei generale. Sa nu lasam ca o comoara culturala sa dispara.