Cetatenii discriminati de presedintele Basescu ii cer demisia


Musafir

/ #28564

2014-01-19 07:50

sunt vaduva de curand sotul meu a fost ofiter si anul trecut a decedat rapus de o boala crunta era dintre cei caruia pensia i-a fost diminuata in urma recalcularilor si revizuirilor in luna mai a decedat rapus de un cancer.La momentul decesului am optat pentru pensie de urmas si mi s-a acordat jumatate din pensia pe care a avut-o el in momentul decesului dar ce sa vedeti in luna septembrie anul trecut am primit o noua recalculare si revizuire a pensiei sotului meu decedat in luna mai prin care din nou i s-a diminuat din pensie lui care era decedat din luna mai si implicit pensia mea de urmas a fost diminuata am asteptat crezand ca din luna octombrie conform noii legi 241/2013 voi primi si eu jumatate din drepturile ce le-a avut el la sfarsitul anului 2010 am facut contestatie in luna octombrie 2013 dar nu am primit nici un raspuns.Legea 241/2013 spune ca pensiile diminuate ca urmare a recalcularii revin la nivelul decembrie 2010 si asi vrea sa stiu de ce in cazul sotului meu nu s-a aplicat legea si daca se poate recalcula pensia (pentru a n.oara )unui om dupa decesul lui la patru luni macar sa-mi fi dat jumatate din pensia lui in plata la data decesului poate cineva sa ma lamureasca in acest sens?