Cetatenii discriminati de presedintele Basescu ii cer demisia


Musafir

/ #13566

2014-01-17 12:29

Pare incredibil cat de diabolic este acest personaj ,Traian Basescu. In mandatele de presedinte , el si slugarnicul BOC, au adus tara aproape de prapastie.A creat conflicte politice , sociale . Nu a reprezentat si nu reprezinta interesele Romaniei , pentru ca aceasta tara atat de frumoasa si bogata sa fie una din cele mai infloritoare din Europa.Se putea daca exista vointa politica si dragoste de tara si popor. Basescu nu are mandrie nationala , nu vrea binele acestei natii. Am pierdut 9 ani degeaba in suferinta , ne-a intors spre dictatura. Basescu are un tupeu fantastic in a intimida oamenii din tara aceasta ,care-si sustin opiniile corect , cu dovezi concludente si care nu sunt pe aceasi unda cu interesele lui .Este un personaj in care nu poti avea incredere ,este perfid, mincinos , fitiligiu ( scuzati-mi expresia , n-am gasit alta care sa i se potriveasca mai bine ) ,este contoversat in afirmatii de la o zi la alta.O alta trasatura de caracter care nu face cinste unui presedinte de stat, este lipsa de scupule ,in sensul ca atunci cand simte ca cineva nu-i mai reprezinta interesele ,ca are o opinie diferita de a lui, o indeparteaza in cel mai josnic mod posibil, fabricadu-i.... un dosar penal. Creaza insistent stari conflictuale , tensiuni in viata politica cu repercursiuni in viata sociala , tocmai ca acest Guvern al aliantei (USL) sa fie ocupat cu intrigile lui ,in loc ca , Guvernul sa fie lasat sa gaseasca cele mai bune cai , sa repare , sa rezolve , sa aduca pe linia de plutire problemele pe care guvernarea catastrofala a PDL , a adus tara aproape de prapastie . In primul mandat Basescu si-a "asezat terenul", in sensul ca si-a pus camarila in puncte cheie care sa-i sustina politica conflictuala si de interese, iar in al doilea mandat, ajutat de camarila, a actionat in cel mai abject mod , indepartand pe cei care nu-i canta in struna .... fabricandu-le dosare penale.Ca cetatean corect al acestei tari , nu accept imixtiunea lui Basescu in justitie .JUstitia sa-si faca treaba corect,fara afilierea la interesele lui Basescu , de frica ca-si vor pierde posturile bine platite. Vor fi afectati si ei , fara doar si poate , vor primi la randul lor un vot de blam din partea populatiei, dupa ce Basescu va pleca de la presedintie iar Basescu nu-i va mai recunoaste vreodata. In aceste doua mandate Basescu si-a urmarit numai interesele personale si politice , de interesele tarii si a poporului care l-a votat ,a uitat imediat dupa investitura. Apoi,in al doilea mandat, a dat vina pe criza mondiala, aducand populatia tarii la disperare finaciara. A ignorat si jignit pe cei sapte milioane patru sute de romani care i-au cerut demisia la referendum. Nu are onoare ,un alt presedinte de stat , cu bun simt si responsabil pentru functia ce i s-a incredintat , ar fi demisionat in secunda doi. A mai promis ca va demisiona daca poporul nu-l va mai vrea , dar nu si-a respectat promisiunea - vezi referendumul de demitere cu putin timp in urma. Cum sa mai am incredere in acest personaj?Chiar ne crede prosti? Se vede cu ochiul liber ca Basescu nu este presedintele care ne trebuie, nu trebuie sa ma uit la Antenele lui Voiculescu ca sa-mi dau seama de aceasta. Acum , la final , ma voi adresa d-voastra , d-le presedinte ca o persoana educata , politicoasa asa cum sunt ,cu rugamintea: Domnule Basescu , va rog din suflet ,iesiti din politica pentru totdeauna daca vreti binele ROMANIEI .Treziti-va macar in al 12-lea ceas , lasati orgoliile desarte si parasiti scena politica spre binele d-voastra si a Romaniei.Nu sunt de partea niciunei formatiuni politice , alegerea d-voastra ca presedinte nu-mi apartine.Vreau un Presedinte de tara si un Guvern care sa faca onoare Romaniei si poporului roman . Vreau ca eu , copii si nepotii mei sa duca o viata onesta , sa nu-si mai paraseasca tara , asa cum d-voastra i-ati indemnat. Vreau liniste si pace in tara aceasta ,m-ati obosit ingrozitor. Parasiti d-voastra tara , daca veti mai putea , fara sa dati socoteala pentru tot ce ati facut, eu nu o voi parasi niciodata.