Parcul Giulesti mai curat!

Alexandra Dragomirescu

/ #3

2011-06-21 11:14

Am scris petitia in parc, avand realitea in fata...multa mizerie si multi caini. Cum putem recunoaste un caine agresiv, astfel incat sa nu ii permitem accesul in parc? Chiar si cel mai dulce catelus poate deveni agresiv daca este provocat,iar copiii pot face asta fara sa isi dea seama pentru ca au acasa jucarii de plus pe care le butoneaza si le trag de urechi. Am vazut mamici care alergau dupa copilasii lor sa nu puna mana pe ham-ham. Am vazut maidanezi care latrau la aparitia unui carucior pe teritoriul lor şi parinti speriati de un posibil atac. De ce asa? De ce maidanezi au dreptul la o plimbare linistita si noi nu?! In opinia mea, in orice parc civilizat si in orice oras civilizat nu au ce sa caute cainii lasati liberi (comunitari sau nu). Cat despre compasiune,am destula numai pentru semenii mei agresati de caini. Cat despre respect, am destul numai pentru cei care nu se multumesc sa deplanga soarta cainilor pe forumuri, ci ii adopta si au grija de ei. Cu respect, mama unei fetite care trebuie sa descopere o lume mai buna...