Abuzurile din Romania trec oceanul

Heil Hitler

/ #25941

2014-01-14 19:11

In 2004 majoritatea romanilor nu l-au vrut pe Basescu presedinte. Dar o si mai mare majoritate nu l-a vrut pe Nastase presedinte.
In 2009 majoritatea romanilor nu l-au vrut pe Basescu presedinte. Dar o si mai mare majoritate nu l-au vrut pe Geoana presedinte.
In 2014 majoritatea romanilor nu il mai vor pe Basescu presedinte. Dar e foarte probabil si posibil ca pe Ponta majoritatea romanilor sa nu il vrea presedinte.
Deci REFERENDUMUL DE DEMITERE A PRESEDINTELUI e IRELEVANT SI INUTIL. Stim ca pe un actual sau viitor presedinte majoritatea romanilor nu il vor presedinte. Doar in cazul in care unul ar obtine peste 50% din primul tur de Alegeri.Ar trebui scoasa din viitoarea Constitutie aceasta Institutie.

O solutie logica: Parlamentul - Suspendare. Apoi direct Alegerea Presedintelui anticipat cu tur 1 si 2, unde sa poata participa inclusiv Presedintele suspendat, cu rigorile de semnaturi..etc. Optional ca metoda de responsabilizare a Parlamentului sa nu mai poata abuza de Suspendare ar putea fi Dizolvarea lui in caz ca se va alege Presedintele suspendat.

Sa va mai zic o chestie. Stiti ca daca maine s-ar organiza si acest Referendum de Demitere si Alegeri pt Presedinte cu tur 1 si 2, in ipoteza ca sa zicem Basescu ar mai avea voie sa participe la Alegeri, Basescu ar putea sa fie Demis prin Referendum, dar totodata sa fie ales Presedinte in Alegeri?
Si altfel. Maine daca, ipotetic sa zicem Ponta ar fi Presedinte, si s-ar organiza Referendum De Demitere, Ponta ar fi demis. El are in jur de 35% in sondaje. Dar daca tot maine s-ar organiza Alegeri pt Presedintie ar fi ales Presedinte sigur

Dar cum PROSTII in Romania sunt majoritari, majoritatea nu vor intelege ce am spus;'''
Deci eu nu sunt basist, am semnat petitia, cred ca basescu a facut abuzuri si hotii, si sunt sigur ca si voiculescu si ai lui au acelasi scop. politicienii nostri sunt doar pt ei......