Abuzurile din Romania trec oceanul


Musafir

/ #19936

2014-01-12 07:27

Sunt profesor de fizica-chimie in satul in care s-a nascut baronul Samuel von Brukenthal.Traiesc din 1989 cu speranta ca dupa revolutie viata noastra ,a romanilor va fi mai buna.Ne-am imbatat cu totii cu aer.Am crescut doua fete ce au avut rezultate la superlativ in scoala,liceul si facultatea din Romania.In momentul in care au terminat facultatea ,si-au cumparat bilet de avion si cu o singura valiza au plecat in vestul Europei.De ce?Pentru ca Romania nu le ofera siguranta- in sanatate,invatamant in viata lor sociala-nu vad un viitor bun aici.
In ultima perioada ,7-8 ani,cei care ne-au condus si ne conduc nu fac mai nimic pentru noi cei ,obisnuiti si de fapt masa mare a societatii civile.Au reusit sa ne invrajbeasca intre noi-pentru ca merg pe principiul"divide at impera"
Ma doare ,sa vad,dupa atatia ani ca cei care au murit la revolutia din decembrie 1989 au murit degeaba.Eu la varsta pe care o am unde sa ma duc?Pentru ca si eu nu ma simt in siguranta in tara mea-sistemul de justitie este aservit lui Basescu si corupt,legile nu se respecta,institutiile de stst nu respecta in nici un fel cetateanul,parlamentul lucreaza doar in beneficiul celor alesi tot de catre noi.Iar UE ne impune reguli care ne distrug traditia si valoare culturii romanesti
Imi pare rau sa recunosc dar eu am trait mult mai bine si in siguranta in timpul lui Ceausescu decat acum cu regimul Basescu.Ajutati-ne sa scapam de acest tiran needucat si mojic