Abuzurile din Romania trec oceanul

Urlan Alexandru

/ #12273

2014-01-10 15:29

Am 78 de ani si imi amintesc ca in copilarie parintii si bunicii mei au dorit venirea americanilor, iar noi copii si nepotii am trait acele emotii. Am suportat regimul crunt stalinist, am vazut saracirea totala a populatiei, arestarea celor care se opuneau regimului stalinist si cei arestati dispareau in puscarii. S-a nascut o raza de speranta la venirea lui Ceausescu. Dupa o perioada de timp am vazut cu totii ca ne-am inselat, era aceeasi problema cu un alt tortionar. In 1989 multi si-au dat sangele pentru tara, a aparut entuziasmul si daruirea unora pentru o tara noua si un trai mai bun. Printre acestia s-au strecurat vechii securisti, iar copii si nepotii lor ne conduc acum. Deznadejdea si lipsa sperantei se accentueaza pe zi ce trece, ne intrebam toti cei ca mine daca sa avem in continuare sau nu incredere in lumea democratica sau spre binele lor ne-au vandut pe noi ?!. Scapati-ne de acest tortionar ! care ca in 1945 foloseste procuratura, politia si justitia pentru a crea spaima, frica si deznadejdea. Oare ce ne poate salva ? Inca o data sa varsam sange? sau ......