Abuzurile din Romania trec oceanul


Musafir

/ #8721

2014-01-10 08:47

Personal , consider ca in Romania de astazi , dictatura este mult mai apasatoare decat cea comunista. In dictatura comunista era interzis fara exceptie dreptul la opinie contrara actiunilor conducerii superioare de partid si de stat sub sanctiunea inchisorii severe. Dictatura actuala permite sa iti exprimi orice opnie contrara puterii pentru ca , oricum nu ii intereseaza ce crede multimea. Aceasta trebuie numai sa isi plateasca taxele si impozitele ca sa se adune suficient material de furat cu borduri si asfaltari aiuristice . Unii sunt lasati chiar sa acumuleze ceva avere ca sa aiba din ce sa dea spagi pentru rezolvarea dosarelor judiciare sau pentru despagubirile acordate prin legile reparatorii. Iar atunci cand nu dau spagile cerute , ramane ca in gara . Sau au pierdut trenul sau au calcat pe linie si sunt bagati la puscarie . Intamplator , am lucrat multi ani conex cu activitatea marinei comerciale si , eu nu am nicio indoiala ca niciun agent naval acreditat in strainatate nu primea aprobarea sa plece la post decat daca era pe statele puiului de securitate din care a crescut dinozaurul serviciilor secrete de astazi. Chiar daca Belgia era considerata o tara a carei viza de ntrare pe teritoriul sau reprezenta o garantie de bonitate pentru detinatorul acestei vize , nu ma va putea convinge nimeni , niciodata ca , tocmai agentul nostru naval era un civil oarecare , fara insarcinari speciale , ceea ce explica de facpt si posibilitatile de masluire a unor documente pentru obtinerea de fonduri necesare functionarii agenturilor implantate pe teritotiu strain.
Dupa o viata traita jumatate inaite de 1989 si jumatate dupa , dati-mi voie sa ma indoiesc asupra finalitatii acestei petitii dar o sustin dn tot sufletul , pentru ca fara sa faca nimeni nimic , nimic nu se va schimba. Ar trebui sa ne comportam ca niste termite si sa roadem cat putem ,in fiecare zi , din colosul coruptiei reprezentat de democratia liberala , democratie care manjeste orice ideie despre liberalismul traditional romanesc. Va multumesc pentru faptul ca in pofida tuturor piedicilor de toate felurile , ironiilor colegilor de breasla cu orientare la deal , rezistati si roadeti atat cat puteti , din dictatura moderna dar de sorginte comunista.