Abuzurile din Romania trec oceanul

Ignat Pascu

/ #5797

2014-01-09 21:15

Cred ca Basescu a tras concluzii imprtante dupa cazul Nixon. Fara a subjuga justitia nu ai sanse de castig atunci cand faci abuzuri nenumarate fata de constitutie. Nu pot crede ca presedintele SUA nu stia/stie situatia reala din Romania. Cred ca primeaza interesele SUA( mi se pare normal) in relatiile cu alte state.
Daca Obama ar angaja un imprumut extern pentru SUA, proportional cu PIB-ul, fara a consulta parlamentul, cat ar mai sta la Casa Alba? Daca Obama si-ar schimba parerile e la o zi la alta( mai diret spus daca ar minti) precum Basescu, cat ar mai sta la Casa Alba? Daca Obama si-ar insulta adversarii politici cu mahalagismele folosite de Basescu, cat ar mai sta la Casa Alba? Daca Obama ar umbla ca ultimul trepadus cu o hartie in mana, asemanatoare pactului de coabitare, pe langa sefii altor state la un G8 si acestia ar refuza sa i-l ia, cat l-ar mai suporta americanii la Casa Alba? In acest ultim caz, mi-a fost rusine ca sunt roman. Ne-a facut de ras tara. In acele clipe a crescut in mine o ura uriasa impotriva acestui individ care a a ajuns sa ne conduca tara si sa ne faca de rusine.
Oare daca i s-ar pune aceste intrebari presedintelui ameican, ce ar raspunde?
Cat despre americani as aminti un proverb mai vechi: Pielea iti este mai aproape decat camasa.( sa nu uitam ce interventii murdare au avut serviciile americane in schimbarea unor regimuri de stat sau guverne cu ani in urma.