Abuzurile din Romania trec oceanul


Musafir

/ #2664

2014-01-09 20:21

Dacă unii din SUA, vin la noi să ne impună voinţa lor aşa zis democratică, iar unii care chipurile ne reprezintă se duc de le sfârâie călcâile la ordinul unui funcţionăraş de la ambasada SUA, în loc să manifeste demnitatea dacilor ar trebui să să le spunem distribuitorilor dreptăţii şi justiţiei în lume că mai întâi de toate să implementeze dreptatea la ei şi apoi la alţii. În timp ce la noi şi Europa şi SUA au impus abolirea pedepsei cu moartea, la ei se practică fără nicio jenă sau teamă de ceea ce ar spune România. Apoi, dacă ar fi adevărat că suntem parteneri şi nu slugi, atunci ar trebui să ştie şi preşedintele SUA şi secretarul de stat că dacă nouă ne cer să-l extrădăm pe criminalul care şi-a omorât soţia şi unul din copii, atunci de ce ei nu l-au extrădat pe cel ce l-a omorât pe acel român , component al unei cunoscute trupe muzicale româneşti, ba mai mult l-au expediat imediat în SUA ? CE DEMOCRAŢIE ESTE ASTA ? Suntem parteneri, sau avem raporturi de vasalitate ? Mă mai întreb, oare SUA a uitat câţi fii ai acestui pământ şi-au dat sângele pentru NATO, în Afganistan, în fosta Iugoslavie-pentru interese care nu prea ne erau comune. Dar am zis că suntem parteneri şi nu capră, şi deci ne-am asumat riscul, numai că pentru unii din SUA, şi aproape sigur chemaţi pentru a nu ştiu câta oară de unii de pe aici vor să ne pună la colţ, pe coji de nuci. Guvernul trebuie să le spună clar cine suntem şi ce vrem, şi să li se explice până când or pricepe şi ei realitatea reală şi nu cea pe care o fac şi o clamează unii cu interese antinaţionale. Dumnezeu să aibă grijă de poporul nostru. USL-ul să-şi facă ODATĂ pentru totdeauna treaba pentru care se află la guvernare, să nu mai mimeze DREPTATEA până la capăt ci s-o pună în aplicare.
Cu drag unul din milioanele de români care au votat pentru o ROMÂNIE independentă, suverană, puternică şi liberă.