Abuzurile din Romania trec oceanul

KID

/ #144 USL.

2014-01-09 18:09

Foarte frumos spus , citeste daca ai rabdare .: ,,,,,,,,Doru Constantin
Emigrație vs Responsabilitate
De ce emigrează o parte oarecare a unui popor? Pentru un trai mai bun? În cazul acesta, poate că nemții ar fi trebuit să emigreze către elvețieni. Oare condițiile climatice oblige oamenii să emigreze către zone mai calde? În cazul acesta, eschimoșii de ce nu emigrează? Poate din cauza tradițiilor și a modului de viață deja învățat?
Ce se întâmplă cu românii? De ce emigrează? Avem mare, avem delta, avem munți, avem tradiții, avem ce oferi. Pentru mine, emigrarea românească este un paradox.
Vorbind de ultimii 2000 ani, să rezumăm:
- au venit romanii și ne-a ocupat Transilvania, adică zona cu mult aur a României; este correct să spune, că de restul teritoriului dacic nu s-au atins; ei au venit cu un scop bine determinat;
- romanii au stat aproape de 200 ani, apoi au venit unii și alții și toți au fost asimilați pașnic de români; indifferent de limba vorbită, oaspeții au fost asimilați cu bucurie și de o parte și de cealaltă;
- în 1600, Mihai Viteazul s-a gândit să refacă imperiul Dacic;
- în anii 1800 se nasc câteva ”voci” care proclamă trecutul nostrum; cu mult peste ei, și înaintea lor, este Mihai Eminescu;
- 1859 este al doilea semnal de Unire, și Alexandru Ioan Cuza este omul potrivit la locul potrivit;
- 1877 aduce independența față de otomani; mult sânge, multă diplomație, fac posibil acest prim pas către Unire;
- 1918 aduce Mica Unire; cu mult sânge și multe sacrifcii făcute de românul de rând; fiecare familie și-a adus ”tributul” dorinței firești de a avea România Mare;
- 1945 aduce ciuma roșie, care ridică țăranul retardat la nivel de professor și coboară inteligența la muncile Canalului; între noi fie vorba, așa se întâmplă când un cizmar ajunge Președinte de Stat;
- 1989 românii mor pentru libertate și pentru un trai mai bun; mai puțin sânge, mai multă minciună, foarte multă manipulare, un popor credul; rezultă 24 ani de furt calificat și prezența iminentă a unui colaps economic.

În ultimii 24 ani, parte din români emigrează; când avem o relativă democrație, când putem vedea cum trăiesc alte națiuni, românii emigrează. De ce nu au emigrat la momentul războiului din 1877 sau 1918? De ce emigrează când este mai ușor? Nemții au emigrat după cele două războaie? NU. Francezii au emigrat după cele două războaie? NU. Românii emigrează, 5% din populația României emigrează…DE CE? Și nemții puteau să găsească bani în alte țări…Mă gândesc că unele națiuni au avut curaj să epureze clasa politică coruptă. În cazul nostru, să confiscăm integral averile parlamentarilor de după 1989, să le interzicem accesul în funcții publice timp de 500 ani și urmând linia genealogică să ne oprim la treapta 3. Ca exemplu, ce ar trebui să se întâmple cu Ion Iliescu-criminalul din Decembrie 1989? Pușcărie pe viață cu 3 felii de pâine pe zi și apă când plouă; așa cum Iliescu ne-a refuzat dreptul la o viață decentă, tot așa noi îl vom lăsa fără toate drepturile.
În 1907 am vrut Pământ. În 1989 am vrut Libertate. În 2014, Morții din Decembrie 1989 și cei care mai mișcă pe pământul românesc vor altceva: VREM DREPTATE.

Nu avem nevoie de Plagiatori și de Lăcătuși în funcțiile Statului. Am avut-o pe Elena Ceaușescu doctor-academician; se pare că în acea zonă de Românie, plagiatul este la modă. Să schimbăm moda.
Avem nevoie de oameni inteligenți; guvernați de ei, toți vom trăi bine. NU trebuie să ne fie rușine să recunoaștem că alții sunt mai inteligenți ca noi. Eu aș vrea să muncesc pentru orice român care a câștigat orice Premiu la salonul de inventică dela Geneva. Acel inventator îmi va ridica nivelul de trai, nu va mai trebui să mă împrumut la bănci să îmi fac un concediu de 7 zile la greci sau turci ori bulgari. Trebuie să promovăm oameni inteligenți, oameni care au dovedit că au făcut ceva cu viața lor.