Abuzurile din Romania trec oceanul

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Abuzurile din Romania trec oceanul

Stefana
Musafir

#126

2014-01-09 17:57

Atat am de spus.Imi este sila sa mai aud de acest personaj dar sa-l mai si vad.Americanilor nu va mai bagati si lasati-ne sa scapam de acest malefic.


Musafir

#127

2014-01-09 17:58

Era și cazul să se facă ceva pentru a contracara kilogramele de rahat care se livrează în afară pe filiera PDL.. Băsel
florin

#128

2014-01-09 17:59

e mai rau ca Ceausescu

Musafir

#129

2014-01-09 18:01

Basescu nu ma reprezinta,nu este presedintele a 7,5 milioane de oameni .Jos cu gasca lui politica de corupti .

Musafir

#130

2014-01-09 18:02

Kiorete

#131 Departamentul de stat al SUA

2014-01-09 18:02

trebuie sa inteleaga ca noi romanii stim ca se incearca transformarea Romaniei prin dictatura lui Basescu, intr-o tara asemanatoare celor din America Latina a anilor 80'...si asta sub masca "Statului de Drept"....cred ca ar fi mai bine ca Departamentul asta sa se concentreze pe Asia, Africa si Orientul Mijlociu, unde le cam fuge pamantul de sub picioare.....

Musafir

#132

2014-01-09 18:02

Jos dictatura Basescu si slugile lui.

Musafir

#133

2014-01-09 18:04

Jos dictatura securisto-comunista basista

Musafir

#134 Re:

2014-01-09 18:04

#65: -

ce vorbiti?

 

calin

#135

2014-01-09 18:04

Sa plece odata !

Musafir

#136

2014-01-09 18:04

Respect Dl. Gadea și Dl. Ursu.

Musafir

#137

2014-01-09 18:05

Mam saturat de basescu si slugile lui Asta mia mancat 20 ani din viata trebuie sa plateasca anprenuna cu slugile pentru ce au facut

Musafir

#138

2014-01-09 18:06

poata in ceasul al 12-lea asculta cineva si glasul poporului ,popor care a hotarat cu cun vot majorirar ca vrem NOI sa ne decidem soarta nu veneticii.

Musafir

#139

2014-01-09 18:06

Domnule Gadea, din cauza acestor basisti care sunt filtrati in toate serviciile, eu acum sufer foarte mult,a trebuit sa-mi las serviciul in prag de pensionare,descoperind o boala incurabila i-am rugat sa-mi acorde o munca mai usoara,la punctul de lucru unde mai lucreaza si alti colegi, insa pentru mine nu a fost loc, acolo unde am muncit 33 de ani, m-au obligat sa fac naveta la Alba Iulia,nu cred ca ati inteles mare lucru dar tare mi-as dori sa va scriu personal pe adresa Dv. de mail.

Musafir

#140

2014-01-09 18:06

Dragi Romani noi sintem unul dintre cel mai destept popor de pe acest pamant pentru ca am rezistat pina acum.ca vin zilele acestea iar Americani la noi asa ca trebuie sai intimpinam cum se cuvine ca traim in democratie va pot da forteb multe exemple :cei mai buni artisti cei mai buni Medici cei mai buni poeti,scriitori,profesori,moncitori si multi alti
asta e de la Ponta daca o vorbit cu Obama la mortea lui Mandela asa ca nu va speriati sintem Tari.

lusha

#141

2014-01-09 18:07

poata in ceasul al 12-lea asculta cineva si glasul poporului ,popor care a hotarat cu cun vot majorirar ca vrem NOI sa ne decidem soarta nu veneticii.

Musafir

#142

2014-01-09 18:07

Felicitari d-lor Gadea si Ursu. Altceva ce ar mai fi de spus? Ne-am saturat!

Musafir

#143

2014-01-09 18:08

JOS BASE !!!!
KID

#144 USL.

2014-01-09 18:09

Foarte frumos spus , citeste daca ai rabdare .: ,,,,,,,,Doru Constantin
Emigrație vs Responsabilitate
De ce emigrează o parte oarecare a unui popor? Pentru un trai mai bun? În cazul acesta, poate că nemții ar fi trebuit să emigreze către elvețieni. Oare condițiile climatice oblige oamenii să emigreze către zone mai calde? În cazul acesta, eschimoșii de ce nu emigrează? Poate din cauza tradițiilor și a modului de viață deja învățat?
Ce se întâmplă cu românii? De ce emigrează? Avem mare, avem delta, avem munți, avem tradiții, avem ce oferi. Pentru mine, emigrarea românească este un paradox.
Vorbind de ultimii 2000 ani, să rezumăm:
- au venit romanii și ne-a ocupat Transilvania, adică zona cu mult aur a României; este correct să spune, că de restul teritoriului dacic nu s-au atins; ei au venit cu un scop bine determinat;
- romanii au stat aproape de 200 ani, apoi au venit unii și alții și toți au fost asimilați pașnic de români; indifferent de limba vorbită, oaspeții au fost asimilați cu bucurie și de o parte și de cealaltă;
- în 1600, Mihai Viteazul s-a gândit să refacă imperiul Dacic;
- în anii 1800 se nasc câteva ”voci” care proclamă trecutul nostrum; cu mult peste ei, și înaintea lor, este Mihai Eminescu;
- 1859 este al doilea semnal de Unire, și Alexandru Ioan Cuza este omul potrivit la locul potrivit;
- 1877 aduce independența față de otomani; mult sânge, multă diplomație, fac posibil acest prim pas către Unire;
- 1918 aduce Mica Unire; cu mult sânge și multe sacrifcii făcute de românul de rând; fiecare familie și-a adus ”tributul” dorinței firești de a avea România Mare;
- 1945 aduce ciuma roșie, care ridică țăranul retardat la nivel de professor și coboară inteligența la muncile Canalului; între noi fie vorba, așa se întâmplă când un cizmar ajunge Președinte de Stat;
- 1989 românii mor pentru libertate și pentru un trai mai bun; mai puțin sânge, mai multă minciună, foarte multă manipulare, un popor credul; rezultă 24 ani de furt calificat și prezența iminentă a unui colaps economic.

În ultimii 24 ani, parte din români emigrează; când avem o relativă democrație, când putem vedea cum trăiesc alte națiuni, românii emigrează. De ce nu au emigrat la momentul războiului din 1877 sau 1918? De ce emigrează când este mai ușor? Nemții au emigrat după cele două războaie? NU. Francezii au emigrat după cele două războaie? NU. Românii emigrează, 5% din populația României emigrează…DE CE? Și nemții puteau să găsească bani în alte țări…Mă gândesc că unele națiuni au avut curaj să epureze clasa politică coruptă. În cazul nostru, să confiscăm integral averile parlamentarilor de după 1989, să le interzicem accesul în funcții publice timp de 500 ani și urmând linia genealogică să ne oprim la treapta 3. Ca exemplu, ce ar trebui să se întâmple cu Ion Iliescu-criminalul din Decembrie 1989? Pușcărie pe viață cu 3 felii de pâine pe zi și apă când plouă; așa cum Iliescu ne-a refuzat dreptul la o viață decentă, tot așa noi îl vom lăsa fără toate drepturile.
În 1907 am vrut Pământ. În 1989 am vrut Libertate. În 2014, Morții din Decembrie 1989 și cei care mai mișcă pe pământul românesc vor altceva: VREM DREPTATE.

Nu avem nevoie de Plagiatori și de Lăcătuși în funcțiile Statului. Am avut-o pe Elena Ceaușescu doctor-academician; se pare că în acea zonă de Românie, plagiatul este la modă. Să schimbăm moda.
Avem nevoie de oameni inteligenți; guvernați de ei, toți vom trăi bine. NU trebuie să ne fie rușine să recunoaștem că alții sunt mai inteligenți ca noi. Eu aș vrea să muncesc pentru orice român care a câștigat orice Premiu la salonul de inventică dela Geneva. Acel inventator îmi va ridica nivelul de trai, nu va mai trebui să mă împrumut la bănci să îmi fac un concediu de 7 zile la greci sau turci ori bulgari. Trebuie să promovăm oameni inteligenți, oameni care au dovedit că au făcut ceva cu viața lor.

Musafir

#145

2014-01-09 18:10

Ne-am săturat de abuzurile autocratice ale lui Traian Băsescu! Un Ceaușescu a fost de ajuns!

Musafir

#146

2014-01-09 18:10

Bravo pentru idee...cam tarzie dar e bine si asa...
Numai bine,

Iulian

Musafir

#147

2014-01-09 18:10

Succes!imi dorec conducatori loiali si seriosi care sa ne respecte si sa lupte pentru ROMINI sa traiasca bine!nu sa fim luati in ris,batjocoriti si ironizati.

Musafir

#148

2014-01-09 18:11

jos dictatura

Musafir

#149

2014-01-09 18:13

Ati scris Americii cu doi de e.

Musafir

#150

2014-01-09 18:13

ce ziceti daca ne-am amesteca si noi in treburile politice ale SUA ? sau in treburile justitiei ? cum ar reactiona statele membre ? eu cred ca e nevoie ca anumite tari din Europa cu un cuvant greu de spus, s-a reactioneze vehement impotiva imixtiunilor altor state