Spune NU eutanasierii cainilor comunitari - PROTECTIA ANIMALELOR

Strula

/ #1664 Re: Re: Re: Cainii maidanezi

2013-09-25 13:00

#1645: - Re: Re: Cainii maidanezi 

 Pentru ca intrebarile imi erau adresate mie, din bun simt si respect voi incerca sa raspund.

1- Pana in aceasta zi nu stiu sa se fi nascut un copil direct din eprubeta fara a fi gazduit de pantecul unei mame. Stiti voi altceva? Cea care si-a dat acordul sa poarte copilul in pantec si-a asumat o responsabilitate la fel si acel barbat care a contribuit cu materialul biologic pentru insamantare. Corect? Ca nu isi recunosc ei aceasta responsabilitate este alta poveste. Pe acei copii care raman orfani ii putem numi fara parinti, cei ai caror parinti au murit. Ceilalti se numesc copii abandonati. Statul si societatea au obligatia de a se ocupa de orfani si de a prelua responsabilitatea acelor parinti care ori nu si-au pus problema ce fac cu copilul dupa ce se naste ori in foarte putine cazuri din motive de sanatate nu le mai pot oferi un trai decent si atunci ii dau in grija statului.

2-De decis soarta lor o decid parintii in primul rand (pentru cei abandonati) si ii reprezinta apoi statul. Pentru orfani decid rudele ramase in viata si autoritatile abilitate in acest sens, ajutati de societatea civila si familii care ii adopta, le sustin cauzele, le fac donatii. Acesti oameni(societatea civila) si indivizii

* Wikipedia"Societatea civila= este formată din cetățeni, asociați sub diferite forme, care au aceleași interese și care își dedică timpul, cunoștințele și experienta pentru a-și promova și apăra aceste drepturi și interese/este organizata pe principiul voluntariatului"

 fac ce pot in aceasta societate dezechilibrata si plina de furie. Din fericire pe acesti copii ii ajuta o mare parte din acei oameni care spun nu eutanasierii si care stiu sa pretuiasca orice forma de viata. Acestia vor intinde o mana de ajutor mereu pentru ca daca stii sa respecti si ajuti o specie inferioara tie cu atat mai mult vei respecta si ajuta una egala tie.

3-Ionut nu a fost al nimanui nici macar un minut. El a fost al familiei lui care din pacate si-a pus baza in bunica care i-a scapat din campul vizual pe minori. Nu stiu starea de sanatate a bunicii si nici varsta fiziologica ca sa pot intelege motivul pentru care nu au fost supravegheati daca e de ordin fizic sau e doar neglijenta. Dar pentru ca tot ati adus in discutie acest subiect eu va pun o intrebare simpla pe care o pun de ceva vreme multor parinti cu copii mici. Intr-un oras mare (cum e Bucurestiul) aveti curajul sa va lasati copilul de 4 ani nesupravegheat? Majoritatea raspund nu. Imi pare nespus de rau pentru Ionut dar sunt constienta ca nesupravegheat un copil de aceasta varsta putea foarte bine sa fie lovit de o masina, sa cada in lac, sa fie rapit iar finalul era acelasi.

4-Vreti sa spuneti ca decizia cainilor nu a fost corecta? Pentru ca daca ati urmarit putin discutiile anterioare si linkurile prezentate veti intelege ca la fel cum intre oameni sunt si indivizi criminali la fel si intre caini pot exista exemplare agresive. Nu l-au luat de mana sa il duca la bunica pentru ca nu au atat de multe avantaje rationale ca omul. Tocmai de aceea vina mai mare o poarta mereu omul pentru ca el avand aceasta zestre este obligat sa reactioneze rational si nu impulsiv, irational, animalic. Dar in unul din linkuri e prezentat un caz in care maidanezii salveaza o fetita de la viol. Deci exista si caini care au indepartat oamenii agresivi de copii.Salvatorul lui Andrei putea fi foarte bine unul dintre criminalii societatii umane  si daca avea nesansa sa il intalneasca tocmai pe acel individ din societate probabil si soarta lui Andrei era cam sumbra. Corect? Copilul la acea varsta nu are ce cauta singur pe strada, in parc, in tren, autobuz pentru ca nu se stie peste ce indivizi ai carei specii poate da(salvatori oameni si caini   sau criminali oameni si caini).