Spune NU eutanasierii cainilor comunitari - PROTECTIA ANIMALELOR


Musafir

/ #39

2013-09-09 15:42

Ma tot gandeam la faptul ca mie cand mi-au murit parintii am stat si mi-am lins ranile acasa. Nu aveam chef de mine, daramite de altii... Cand lui Florin Calinescu i-a murit baiatul la Viena in urma unei supradoze; cand lui Sorin Rosca Stanescu i-a murit copilul anul trecut s.a.m.d.,au cerut televiziunilor momente de ragaz si nu s-au dus sa isi exteriorezeze durerea pentru a face rating. De ce oare bunica copilului a acceptat invitatia in emisiunea lui Maruta la doar cateva ore dupa imnormantare, cand trupul lui nici nu se racise bine? De ce oare parintii copilului au preferat sa fie in piata, la miting, in loc sa aiba grija de celalalt copil care era foarte traumatizat? De ce tatal copilului si-a corectat acuzele initiale la adresa autoritatilor atunci cand a fost "tras de maneca" ca lucreaza la RATB, institutie aflata in subordinea primariei, transformandu-le in acuze impotriva cainilor comunitari? De ce au participat la mitingul organizat de Nadine, preferand sa il lase din nou singur pe fratiorul traumatizat, in tim ce bunica isi etala decolteul, fardul si colierul printre straini? N-a varsat o lacrima ca sa nu isi strice machiajul? Compar imaginea aceasta cu cea a unei inmormantari tiganesti,cu fanfara, gratare si claxoane, ca sa se atraga atentia asupra suferintei lor. In ceea ce o priveste pe Nadine, se poate intelege ca, dupa o absenta atat de indelungata din luminile rampei, are nevoie de orice pretext ca sa revina macar pentru o zi in atentia publicului, lucru pentru care nevoie si de turul televiziunilor. Ziua pentru instigarea adeptilor ei la macel a fost foarte bine aleasa: "azi nu spalam, nu calcam, protestam" (Nadine).Protestam pentru UCIDERE? Pesemne ca ziua punerii in practica a indemnului la crima ar putea fi, in aceste coordonate, ziua de Inaltare, de Sf. Paraschiva, Sf. Dumitru? Eu stiam ca doar satanistii aleg sarbatorile religioase importante pentru luarea deciziilor de a ucide precum si pentru punerea ritualurilor macabre in practica?