Spune NU eutanasierii cainilor comunitari - PROTECTIA ANIMALELOR

musafir

/ #310 suntem mai inteligenti decat cainii

2013-09-06 17:23

Imi pare nespus de rau pentru moartea copilasului. Totodata nu cred ca pentru vina unui caine trebuie omorati toti cainii. Cine ii intelege nu este atacat. Cainii sunt animale teritoriale. Cand cineva patrunde pe teritoriul pe care ei il considera al lor initial il avertizeaza prin latrat. Acesta este momentul in care omul, poate face diferenta. Daca omul ii vorbeste pe un ton calm cainele va intelege ca acesta nu este o amenintare pentru el si il lasa in pace. De obicei seful haitei vine pana la om, il miroase si apoi toata haita il lasa in pace. Spun asta din experienta. De multe ori mi s-a intamplat sa alerge spre mine cate o haita latrand dar nu am fost muscata niciodata. Dar pentru asta omul trebuie sa nu se teama. Daca omul din frica reactioneaza prin miscari bruste, ridicarea tonului, a unei pietre, a unui bat, cainele il va percepe ca pe o amenintare. Pentru a schimba ceva oamenii ar trebui educati in aceasta privinta. Trebuie sa stie cum trebuie sa se poarte cu cainii pentru a nu se pune in pericol.