Impotriva noilor reglementari privind legalizarea traducerilor

Musafir

/ #14 #11

2013-06-10 11:58

Eu am cateva nelamuriri:
1. de ce trebuie sa reglementeze notarii activitatea traducatorilor?
2. scria cineva mai sus ca se evita evaziunea fiscala. Eu nu inteleg cum? Va sta cineva sa caute in arhiva tuturor notarilor cati bani a luat fiecare traducator, va sta cineva sa insumeze valorile din incheierea de semnatura, sa vada daca suma este conforma cu facturile??? Oricum inteleg ca aceste reglementari se aplica doar pentru traducerile legalizate notarial (care sunt convinsa ca vor scadea dramatic prin aplicarea acestui regulament)
3. nu inteleg de ce SRL-urile trebuie sa dispara. Pai de ce preturile traducatorilor in relatia cu SRL-urile sunt mai mici, nu cumva datorita volumelor de lucru? Deci este o situatie win-win. Cata vreme SRL-urile platesc impozite catre stat conform legislatiei, care e scopul acestui regulament? Si pana la urma, chiar daca e vorba doar de mancat o paine, daca o mananc legal, de ce sa mi se ia painea de la gura???
3. daca un traducator vrea sa fie mai catolic decat Papa (cum inteleg ca este persoana care a postat mai devreme), mult succes, nu inteleg de ce trebuie reglementata aceasta dorinta... este o tara libera, mi se pare ca asta e o ingradire fantastica.
Si daca se intreaba cineva, vorbesc in calitate de traducator, colaborator cu unele cabinete de traducere si asociat in cadrul unui SRL, domeniu de activitate traduceri :)