Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!


Musafir

/ #2639 DIN VIATAVALCII 2 APR,2013

2013-04-02 04:15

Delegaţia de sindicalişti şi lideri politici vâlceni a fost deturnată de la cererea sa de a se întâlni cu primul ministru, spre Varujan Vosganian; Delegaţia a fost tratată la mişto: Nu există nici un plan pentru salvarea Oltchim



Ministrul Economiei nu doreşte Arpechimul şi nici conversia datoriilor, este ocupat cu problemele mari ale ţării!

Solicitarea sindicaliştilor şi a liderilor politici vâlceni de a se întâlni cu primul ministrul Victor Ponta pentru a discuta problema Oltchim a fost deturnată către ministrul Economiei, Varujan Vosganian. Astfel, ieri, la ora 15.00, parlamentarii vâlceni (nu toţi), preşedintele Ion Cîlea, prefectul Mircea Nadolu, primarul municipiului Râmnicu Vâlcea şi reprezentanţii Sindicatului Liber Oltchim au fost chemaţi la Ministerul Economiei. Aici s-au întâlnit cu ministrul Varujan Vosganian. Pe surse am aflat că aproape pe tot parcursul discuţiei delegaţia vâlceană a fost luată la mişto, ca în final să se concluzioneze că Ministerul Economiei nu doreşte nici măcar conversia datoriilor AVAS în acţiuni, nici Rafinăria de la Piteşti, nici nu are un plan de salvare a Oltchim şi că vor avea loc disponibilizările anunţate şi discutate cu sindicatele de la Oltchim, dar nu cu cel reprezentativ, ci cu cel al lui Cernev, care are doar 200 de membri. Iată câteva replici ale ministrului Varujan Vosganian din discuţia cu delegaţia vâlceană, replici care spun tot despre intenţia statului şi a Guvernului USL vis-a-vis de combinatul chimic de la Vâlcea: „Nu înţeleg nimic! Vă opresc eu să vă întâlniţi cu Ponta? Eu îmi fac datoria faţă de ţară (datoria se referea la disponibilizări)! Voi nu vreţi să înţelegeţi, eu nu vin la Vâlcea de frică! Dumneavoastră culcaţi-vă pe stradă! (a fost replica dată celor de la Arpechim Piteşti, când l-au avertizat că ies şi se aşează pe autostrada Bucureşti-Piteşti)! Ministerul nu doreşte convertirea datoriilor AVAS în acţiuni! Administratorul Bălan a spus că a discutat cu sindicatele pe cine să trimită acasă (adică pe cine să disponibilizeze, dar preşedintele Sindicatului Liber Oltchim, Mihai Diculoiu, cel mai reprezentativ sindicat din combinat nu ştia nimic şi cu el nu discutase nimeni, ceea ce rezultă că decizia a fost luată cu Sindicatul Victoria şi cu liderul său Corneliu Cernev)! Nu am nici un fel de plăcere să vorbesc despre Oltchim! Nu am nici un interes să luăm Rafinăria! Să vedem cum o să vă petreceţi timpul în faţa Guvernului (a fost replica dată atunci când sindicatele au spus că vin să protesteze la Bucureşti)!”. Cam aşa a decurs discuţia delegaţiei vâlcene cu ministrul Varujan Vosganian. Vă lăsăm să trageţi singuri concluziile! Gabi Bercea