Excluderea din învatamântul românesc de stat a dirigintei Sabinei


Musafir

/ #1

2013-03-21 13:09

am trait in Harghita 3 ani si cunosc foarte bine problema.Erau anii ceausisti si se ducea o lupta acerba,prin spate,de maghiarizare si de excludere a romanilor din zona.Profesorilor de limba romana din satele cu etnici secui(nu sunt maghiari)li se dadeau produse alimentare(era criza de asa ceva,pe vremea aia)si li se "propunea" sa nu mai tina cursuri.La un banchet de absolvire a clasei a XII-a,nu au vrut sa puna muzica romaneasca,doar populara maghiara.Daca m-am revoltat si am luat statia si am plecat acasa cu copii romani,au iesit in fata scolii si toata noaptea au cantat ungureste.nitiatorii au fost profesorii de nationalitate maghiara de la liceul din Balan.Adevarul este ca suntem un popor las.Din lasitate ne cramponam ca nu vrem sa escaladam sovinismul.Ostracizati in zona suntem noi,romanii,nu secuii.Nici unde,in lume,minoritatile nu au drepturi mai mari ca populatia majoritara,decat in Romania.Iar daca un roman isi iubeste insemnele nationale,atunci sa-l ajutam iubindu-le si noi,daca nu mai bine sa ne desfintam ca natie pentru ca nu ne putem numi popor.Hai sa ne pastram identitatea nationala si sa-i ajutam pe cei care traiesc in acea parte de tara pentru ca nici nu va puteti inchipui prin ce chinuri trec romanii aceia.