Excluderea din învatamântul românesc de stat a dirigintei Sabinei


Musafir

#1

2013-03-21 13:09

am trait in Harghita 3 ani si cunosc foarte bine problema.Erau anii ceausisti si se ducea o lupta acerba,prin spate,de maghiarizare si de excludere a romanilor din zona.Profesorilor de limba romana din satele cu etnici secui(nu sunt maghiari)li se dadeau produse alimentare(era criza de asa ceva,pe vremea aia)si li se "propunea" sa nu mai tina cursuri.La un banchet de absolvire a clasei a XII-a,nu au vrut sa puna muzica romaneasca,doar populara maghiara.Daca m-am revoltat si am luat statia si am plecat acasa cu copii romani,au iesit in fata scolii si toata noaptea au cantat ungureste.nitiatorii au fost profesorii de nationalitate maghiara de la liceul din Balan.Adevarul este ca suntem un popor las.Din lasitate ne cramponam ca nu vrem sa escaladam sovinismul.Ostracizati in zona suntem noi,romanii,nu secuii.Nici unde,in lume,minoritatile nu au drepturi mai mari ca populatia majoritara,decat in Romania.Iar daca un roman isi iubeste insemnele nationale,atunci sa-l ajutam iubindu-le si noi,daca nu mai bine sa ne desfintam ca natie pentru ca nu ne putem numi popor.Hai sa ne pastram identitatea nationala si sa-i ajutam pe cei care traiesc in acea parte de tara pentru ca nici nu va puteti inchipui prin ce chinuri trec romanii aceia.

Musafir

#2

2013-03-21 14:26

卐 卐 PE PAMANTUL ROMANIEI NU SE ACCEPTA CA BOZGORII SA FACA LEGEA ,卐 卐
un roman

#3 卐 卐 PE PAMANTUL ROMANIEI NU SE ACCEPTA CA BOZGORII SA FACA LEGEA ,卐 卐

2013-03-21 14:26

卐 卐 PE PAMANTUL ROMANIEI NU SE ACCEPTA CA BOZGORII SA FACA LEGEA ,卐 卐

Musafir

#4

2013-03-21 14:33

in america sant cateva zeci de mii de minoritati dar nici una obraznica si opresiva ca la noi ungurii! guvernul e vinovat pt ca nu ia nici o masura forte pt a-i determina sa respecte tara in care traiesc CU VOIA LOR! DACA NU LE PLACE,N-AU DECAT SA PLECE! le e ciuda ca n-au intrat la guvernare???? ia sa le taie banii cu care oprimeaza populatia romana din zona si sa vedem atunci daca sant unguri in romania sau unguri de pripas! prea multa indulgenta pt ei,pe banii nostri!

Musafir

#5

2013-03-21 14:37

Nu se mai poate asa. Sa plece ungurii in ungaria daca Romania nu le place.

Musafir

#6

2013-03-21 14:41

aici este Romania ,lb romana este lb oficiala cine vrea poate trai si muncii aici,cine nu poate pleca ,ei au nevoie de Romania si nu invers ,considera ca o viata mai buna pot avea in patria mama sint liberi sa plece

Musafir

#7

2013-03-21 14:44

cred ca nu ar trebui sa incurcam lucrurile.nu e vorba de cine sa plece si cine sa ramana in tara,e vorba de respectarea si respectul fata de legile tarii noastre.nu am auzit vreodata ca romanii din ungaria sa ceara sa se predea in limba romana in scoli sau alte lucruri de genul acesta.ungurii ar trebui sa inteleaga ca sunt,totusi,in romania.daca nu le convine ceva sunt liberi sa plece,nu neaparat in tara lor,oriunde cred ei ca se vor simti mai bine.nu invatati copii sa fie xenofobi,rasisti sau mai stiu eu cum.ar trebui sa-i invatam de mici sa se inteleaga,indiferent de etnie.in felul acesta vor creste fara ura si poate va fi mai liniste in lume.autoritatile ar trebui sa spuna,pentru toata lumea,ca aici e ROMANIA si vor fi respectate legile tarii de toti cei care locuiesc aici.
PERLA

#8 CURAJ

2013-03-21 14:59

RUSINE DASCALILOR CARORA LE E FRICA SUNT LASI CARE NU CUNOSC ISTORIA ,CARE AMENINTA UN COPIL PENTRU CA ESTE PATRIOT...RUSINEEEEEEEEEEEEEEEEE DOAMNA DIRIGINTA DACA AI INDRAZNIT SA TAI TRICOLORUL...TI.AI TAIAT ORICE POSIBILITATE DE A MAI FI ROMAN...SA VA FIE RUSINE UN COPIL VA DA LECTII DE ISTORIE ..IAR VOI INCERCATI SA.L DESFIINTATI.MAGHIARILOR CARE AU JIGNIT POPORUL ROMAN CARE IRONIZEAZA SI VORBESC URAT LA ADRESA NOASTRA...CE MASURI A.TI LUAT???RUSINE,RESPECT PENTRU VLASTARUL CURAJOS.

Musafir

#9

2013-03-21 15:07

MUIE ungaria!

Musafir

#10

2013-03-21 15:13

Si a directorului!!!

Musafir

#11

2013-03-21 15:15

Muie ungurilor!
Steffy

#12 Demisia directorului

2013-03-21 15:17

Demisia directorului si schimbarea numelui liceului in Avram Iancu !

Un Roman SUPARAT

#13 Romania trezeste-te!!!

2013-03-21 15:28

Dupa ce ca-i primim in casa noastra ne calca in picioare si mai RAU ne dau afara din ea, cum este posibil asa ceva, chiar asa de PROSTI suntem de le permitem NESIMTIREA asta?!

UNDE VOM AJUNGE? ROMANIA TREZESTE-TE!!!

Musafir

#14

2013-03-21 15:31

V-au spalat creierul? cum isi permite o diriginta dintr-o unitate de invatamant de stat sa sanctioneze o eleva care poarta o bentita tricolora, in loc sa ii sanctioneze pe ungurii aia imputiti si sa le predea istoria asa cum ESTE!!!Sa va fie rusine sa va numiti cadru didactic sunteti un excrement al societatii! Din cauza celor ca dvs s-a ajuns ca acei unguri imputiti sa incalece peste to tunde vor ei ... as fi vrut sa i vad.. dind piept cu oltenii.. sau moldovenii... sau bucurestenii... nu mai caraiau ei nimic! Mai mare rusinea... cadre didactice romane.. in loc sa aplaudati initiativa fetei ... voi sariti in apararea bozgorilor!Va trebuie o palma zdravana de la romani... ca ati uitat in ce tara traiti ! AICI E ROMANIA!

Musafir

#15

2013-03-21 15:34

muie pt bozgorii nesimtiti
Unu' din multime

#16

2013-03-21 15:37

Romania e tara independeta, suverana si cu drepturi depline. Ungurii trebuie sa se supuna regulilor statului, nu sa isi impuna propriile legi intr-o tara in care, cu siguranta NU sunt gazde. Petitia nu ar trebui sa fie numai impotriva profesoarei, ci impotriva tuturor celor care au uitat ca aici e Romania. Nu va convine sa invatati si sa traiti in limba romana, mutati-va!

Musafir

#17

2013-03-21 15:39

Ar trebui exclusa nu numai diriginta ci si directorul acelei scoli si tori profesorii care au participat la acest caz si inlocuiti cu profesori romani.

Musafir

#18

2013-03-21 15:48

Ungurilor carora nu le convine traiul din Romania sunt invitati sa-si faca bagajele si sa se care inapoi in tara lor, cu catel, cu purcel. Oricum si acolo sunt considerati tot bozgori.

Musafir

#19

2013-03-21 16:01

Afara cu dascalii nepatrioti din invatamantul romanesc.
Afara si cu inspectoarea generală a ISI Covasna.

Musafir

#20

2013-03-21 16:39

Asa ceva este incalificabil ce se poate intampla intr-o scoala din Romania si dorim sa nu se mai repete. Sa fie data afara si sa nu mai aiba dreptul de a profesa pe teritoriul Romaniei. Ce ar insemna ca cei din minoritatile din Dobrogea sa faca acelasi lucru ...dar nu fac pentru ca aici sunt diferiti fata de acei oameni care se autoproclama unguri sau secui. Rusine acelor din conducerea scolii si rusine autoritatilor ca nu iau masuri mai ales cand se stie cine a amentat aceea fata.

Musafir

#21

2013-03-21 17:57

semnati daca va simtiti romani

Musafir

#22

2013-03-21 18:03

Cand o minoritate flutura ce drapel vrea, copii romani nu au voie sa-si poarte simbolul national???
romanu'

#23 "Ungurii - Brand Multicultural"

2013-03-21 18:13

PDL-Basescu si “BRAND - MULTICULTURAL”
Aproape A DISPARUT din scarba LIMBA ROMANA in Covasna si Harghita
_ soldatii imperiali defileaza pe strazi _ primarii lor spun ca ESTE UN VIOL SA IUBEASCA ROMANIA_ ei canta imnul Ungariei_afiseaza steaguri imperiale si unguresti
_eu NU INTELEG DE CE NU I SE RETRAGE CETATENIA LUI CSABA _care l-a spanzurat pe Iancu ca simbol…

Ungureanu - a dat ungurilor:
>_Covasna a primit _5.521.644,69 lei
>_Harghita a primit : 5.649.668,00 lei
>_Romani - 0

http://ro.wikipedia.org/wiki/Masacre_%C3%AEn_Transilvania_de_Nord,_1940-1944
Masacre au avut loc și în alte localități ca: Cerișa, Marca, Brețcu, Mureșenii de Câmpie, Mihai Bravu, Zalău, Huedin, Belin, Zăbala, Halmășd,Sântion, 
Cosniciu de Sus, Camăr, Aghireș, Sucutard, Ditrău, 
Suciu de Sus, Tărian, Prundu Bârgăului, Cătina, Răchitiș, Șincai, Turda, Ozd, Gădălin.

Albert_Wass - in fiecare an se sarbatoreste si se pun floricele proaspete cu lacrimi in ochi
_ Marelui Criminal de Razboi ..

Jucatorii de etnie maghiara
_din nationala de hochei pe gheata a Romaniei,
AU FOST PREMIATI.CONSILIUL SECUIESC A TINUT SA RECOMPENSEZE
"CURAJUL SI CONDUITA EXEMPLARA" DE CARE ETNICII MAGHIARI
_au dat dovada si le-au acordat acestora premiul Gabor Aron.
… TAC CÂND SE INTONEAZĂ IMNUL ROMÂNIEI,
dar cântă cu FOC IMNUL UNGARIEI ŞI PE CEL AL ŢINUTULUI SECUIESC,
IMN CARE NU AVEA CE CĂUTA LA O MANIFESTARE OFICIALĂ.

CSEKE A INCHIS SPITALE FARA EVALUARE, SPITALE UNDE MERGEAU ROMANI

_ce treaba are MRU cu poporul roman ?
http://www.ioncoja.ro/textele-altora/ce-lipseste-din-biografia-mirobolantului-intelectual-mihai-razvan-ungureanu/
_nevasta-sa are 90.000 euro/ luna d ela OMV ptr. Servicii medicale ...

Ce aniversează ungurii la 15 martie?... UCIDEREA A PESTE 40.000 ROMÂNI care nu înţelegeau
să intre în raiul oferit de aristocraţia maghiară.
Între aceşti 40.000 de români omorâţi de unguri şi secui intră:
4 PREFECŢI ŞI 10 TRIBUNI, 100 DE CENTURIONI CĂZUŢI ÎN LUPTE,
100 DE PREOŢI ŞI PROTOPOPI SPÂNZURAŢI,
300 DE SATE ARSE,
RESTUL PIERIŢI, TĂIAŢI, ÎMPUŞCAŢI,
SPÂNZURAŢI, CĂZUŢI ÎN LUPTE. 

Hotărîrea Guvernului României, numărul 402, privind aprobarea stemei comunei Ilieni,
judeţul Covasna, publicată în Monitorul Oficial, partea I, nr. 306, din 11 mai 2010,
precizează că localitatea Ilieni se află la „graniţa dintre Ţinutul Secuiesc şi Ţara Bârsei“.
Conform anexei 2 la H. G. nr. 402/2010
– „Descrierea şi semnificaţiile elementelor însumate ale stemei comunei Ilieni, judeţul Covasna“
–, „borna de hotar semnifică faptul că localitatea se află la graniţa dintre Ţinutul Secuiesc şi Ţara Bârsei“.

CATALIN AVRAMESCU, ACREDITAT de Basescu
ca AMBASADOR in Finlanda si Estonia
_ungurii "secuii" - trebuie sa aiba steag / banii / parlament / ambasada ...(B1TV)

"NINCS KEGYELEM" (FĂRĂ ÎNDURARE) - de Ducso Csaba. Budapesta, 1939"Natia ungară este cea mai splendidă realizare a rasei dominante mongole, care nu cunoaste decât victoria. In noi fierbe sângele lui Attila, al lui Arpad si al lui Ghinghis-Han"…
"Eu nu astept să vină răzbunarea nu astept!
Voi suprima pe fiecare valah ce-mi va iesi în cale! Pe fiecare îl voi suprima!
Nu va fi îndurare.Voi aprinde noaptea satele valahe!
Voi trece prin sabie toată populatia.
Voi otrăvi toate fântânile si voi ucide până si copiii din leagan!Voi suprima fiecare valah si atunci nu va mai fi în Ardeal decât o singură nationalitate, cea maghiară, natia mea, sângele meu! Voi face inofensivi pe viitorii Horia si Closca.
Nu va fi milă!"

Obiectivele declarate al liderilor maghiari sunt:
_autonomie teritorială pentru ceea ce ei numesc “Ţinutul Secuiesc “
_şi autoguvernare.
Obiectivele nedeclarate şi nedeclarabile par a fi independenţa acestei regiuni
şi OBŢINEREA MAI APOI A CULOARULUI TERITORIAL PÂNĂ LA GRANIŢA CU UNGARIA.






Musafir

#24

2013-03-21 18:58

Afara cu iredentistii si sovinii neamului romanesc !

Musafir

#25

2013-03-21 20:04

SA LE FIE RUSINE ACESTOR PERSOANE RASISTE,CARE NU VOR SA TRAIASCA IN LINISTE SI PACE ALATURI DE ROMANI