Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!

Alain

/ #2023 asa da :-)

2013-03-18 16:00

Eu iti spun o simpla ratiune: proiectarea, sau mentenanta facute de Designro, Mentchim, Protectchim costau, in Oltchim fiind angajatii, X - aceste cheltuieli au devenit 10X dupa externalizari, in general bani strict de la Oltchim, adica de la stat(mai putin Protectchim care, prin diverse parghii au reusit sa mai ia lucrari in exterior) - diferenta aia s-a dus in unele buzunare (dividente, salarii mari la unii, NU la angajati care au avut acelasi nivel ca si in Oltchim);

as spune sa verificati si sa vedeti ce bani luau oamenii astia de care discutam, masini la scara, benzina la discretie - sa verificati si sa vedeti unde se duceau banii Oltchim cand oamenii dormeau prin sectii ca nu aveau bani de transport;

 

adica, este centru de profit dar profit strict de la stat, cu tarife preferentiale si in buzunare preferentiale.... uite, as vrea sa-mi fac si eu o firma de genul asta.... dar na, probabil trebuie sa-mi schimb numele din buletin;

 

iar treaba asta cu moralitatea, ar trebui sa devina un reper si la noi (ca doar nu sunt americanii prosti de geaba): un om care-si tradeaza familia, joaca la mai multe capete si in afaceri; nu mai spun ca e posibil ca portretul psihic, conturat in functie de media de varsta foarte scazuta a parteneri sa fie un pic mai... aparte....