Petitie pentru combaterea braconajului piscicol

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Petitie pentru combaterea braconajului piscicol


Musafir

#76

2014-11-24 18:44

f bine ceea ce vreti sa faceti....speram sa se materializeze si ceva mai bun in acest sens.....

Musafir

#77

2015-01-21 16:56

In aceasta perioada (ianuarie ) se braconeaza la greu pe faleza canalului Dunare Marea Neagra ,la japca sau cu parasuta ,sub privirile nepasatoare ale politiei locale si a jandarmeriei !

Musafir

#78

2015-01-30 10:45

Trebuie mare atentie deoarece spatele celor care braconeaza sunt politia , jandarmeria ,anpa prin eliberarea de autorizatii de pescuit comercial ( unul are autorizatie si 20 vin cu plasele ). Cel care primeste autorizatie de pescuit comercial are dreptul sa pescuiasca in cursul unui an dupa cum urmeaza ( date de pe o autorizatie ) crap - 0,130 tone ; caras - 0,110 tone ; platica - 0,650 tone ; avat - 0,026 tone ; somn - 0,050 tone ; salau - 0,130 tone ; scobar 0,050 tone ; obleti nelimitat astfel ei au acoperire pentru a pescui permanent oricit pentru ca nu i controleaza nimeni

Musafir

#79

2015-01-30 13:55

Braconajul este un fenomen foarte pagubos pentru marea majoritate. Trebuie sa facem un front comun, poate reusim sa atragem atentia autoritatilor. Majoritatea dintre pescari au informatii, mai mult sau mai putin verificate, din zona de resedinta. Aceste informatii trebuiesc facute publice. De exemplu, se vorbeste, ca tot peste pestele braconierilor din Calarasi, este cumparat de unul Meleaca, care le asigura si spatele. Poate nu ar fi rau ca acesta sa fie supravegheat.

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2015-02-03 13:25



Musafir

#81

2015-08-19 17:01

Am vazut si stiu destule,despre braconajul din jud.SV si de pe Prut,dar ma bucur ca mai sunt pescari care mai au initiativa si vor sa schimbe ceva in tara asta pana nu este prea tarziu!!!AVIZ CELOR CU INITIATIVA...SA STITI CA NU SUNTETI SINGURI!!!!!V-A TREBUI FACUTA O PETITIE SI PT. BALASTIERELE DIN JUDET!EU VA SUSTIN(SI MULTI ALTII)

Musafir

#82

2015-12-22 19:55

Sunt pescar de ceva vreme si totodata iubitor de natura.
Motivul pentru care am facut acest lucru (sa semnez petitia) este ca acum 2 zile am fost printre cei amenintati de braconieri pentru faptul ca am facut galagie cind vroiau sa puna plasele peste unditele noastre (pe barajul Dragasani Olt). Tupeul lor a ajuns fara margini. Ma gindesc ca poate putem schimba ceva cu aceasta petitie. Nu mai vreau sa fiu pasiv fata de acest fenomen!

Musafir

#83

2016-03-31 17:48

Am semnat aceasta petitie ca un semnal asupra autoritatilor care nu observa ca ecologia insemna si zonele piscole.Avem nevoie de legi si controale periodice inclusiv pe aceste ape.Noi ca membri intr o asociatie de pescari nu avem nici un drept de control.Braconajul este in floare,ma refer pe barajul Rogojesti din Siret Suceava ca peste tot in tara asta minunata.Multumesc.

Musafir

#84 Re:

2017-04-25 09:10

#27: -  

 


Musafir

#85 PRe:

2019-06-29 05:28

#27: -