DEMERS PRIVIND DREPTURILE PERSOANELOR CU DIZABILITATi

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția DEMERS PRIVIND DREPTURILE PERSOANELOR CU DIZABILITATi


Musafir

#26

2014-03-26 07:24

După accidend (acum 5 ani şi 6 luni) am fost nevoit să renunţ la spitalizare, tratament şi gimnastică medicală, din cauza condiţiilor improprii din spital. C.J.A.S. mi-a dat o adresă prin care eram înştiinţat că nu sunt fonduri pentru tratament la domiciliu. De atunci,din 2010, (accidentul l-am avut in 28.10.2009) mă chinuiesc singur, acasă şi prin mijloace rudimentare, să supravieţuiesc, iar boala s-a agravat. Am trimis petiţii la instituţiile abilitate, dar am primit numai răspunsuri negtive,si mă trimit de la o inst. la alta, asta în loc de consiliere psihologică. Am ajuns la disperare!

Musafir

#27

2014-03-27 06:37

cand va marii pensia ministerul muncii ? tot eu va raspund ... niciodata ...

Musafir

#28

2014-04-03 11:23

lOCUIESC LA ET 1 LA UN BLOC CU 4E,AM MASINA ADAPTATA DAR NU POT AJUNGE LA EA DACA NU AM O1SAU 2PERSOANE CARE SA MA COBOAAARE SCARILE .PROCEDEUL ESTE:ORI 1 PRES MA COBOARA IN SPARE SAU IN BRATE ,ORI DOUA CU CARUTUL.MRNTIONEZ CA SOTUL MU MA POATE AJUTA FIIND SI EL CU HANDICAP LOCOMOTOR.DEPIND DE FATA MEA DAR CUM E LA SERVICI RAR AJUNG SA IES AFARA.SUNT INTERESATA DE LIFT,SA IES CU CARUTUL DIN CASA DE LAMINE SI SA COBOR DIN CARUT IN STRADASI DE ACCESIBILIZARE CARE LASA MULT DE DORIT,ETC...iLEANA DIN TM.

Musafir

#29

2014-04-07 07:29

mai trebuiau doua lucruri 1 stabilirea unor criterii complete privind acordarea gr de handicap care nu cred ca exista deoarece eu cred ca se dau dupa ureche cum vrea comisia de ex eu am o amputatie 1/4 medie gamba stinga si o decopertare totala a calcaiului drept ambele cu grefa de piele nevindecata dupa 27 de ani si obezitate morbida am 154 de kg si am grad accentuat vi se pare corect ? si 2reintroducera articolului 45 parca din vechea lege 2 parca nu mai retin cea pe care amodificato 448 referitor la pensionarea persoanelor cu handicap an functie de perioada care a lucrat cu handicap era un procentaj parca 10 ani75/suta 15 ani85/ suta si peste20 100/100 altfel murim la servici dupe ce ca suntem asa cum suntem mai stam si pana la 65 multumesc astept un raspuns de la cineva mai an tema sa zic asa sau persoana abilitata

Musafir

#30 au anceput de un an la handicap locomotor nu stiu si celelalte

2014-04-07 07:32


Musafir

#31

2014-04-12 18:27

Domnul sa se andure de noi

Musafir

#32

2014-04-21 02:45

In cadrul unei Asociatii pentru Apicultura, am elaborat, construit si verificat timp de 2 ani cu succes un tip nou de stup de albine, ca model functional, ce poate fi utilizat de persoane cu handicap locomotor. Deasemenea il mai pot utiliza persoanele in varsta, copii sub 14 ani si posibil de catre persoane cu alte dizabiltati. Dorim sa beneficiem de o statistica cu asemenea persoane, din care sa alegem doritori in practicarea apiculturii cu acest tip de stup nou, care le permite manevrarea ramelor pe orizontala. El fiind in curs de brevetare la OSIM, prin intermediul asociatiei vrem sa accesam fonduri care sa permita finantarea implementrii acestui tip de stup, produs nou, pentru asemenea persoane din tara si dinafara.
Asteptam propuneri de colaborare cu orice persoana, grup, asociatii, agentii din domeniu in realizarea unui asemenea demers.Va multumim, cu stima,
„Asociaţia Consortiul Apicol Nord-Istoric Românesc”
Preşedinte, ing dipl C-tin Burcea

socivpart@gmail.com
JURCA FLORIAN

#33

2014-04-21 08:06

DEGEABA NE STROFOCAM, CA PE EI NICI IN COT NU AI DOARE

Musafir

#34

2014-05-04 14:07

Macar incercam sa facem ceva. Altii dor se plang...
Nimic nu este imposibil cand vrei cu adevarat sa obtii ceva. Noi vom fi cei care vom dobandi ce ne-am propus.

Musafir

#35

2014-05-08 15:22

nu stiu daca este stipulat si faptul ca o persoana cu handicap nu isi poate procura un auto propriu decit o data la 5 ani. Daca se intimpla ca masina sa se defecteze si nu o mai poti repara , ce faci ? de ce trebuie sa se faca modificare la o masina daca aceasta nu necesita ? ex: eu am gamba stg. amputata, deci asta inseamna ambreiaj, dar eu am o masina cu cutie automata si totusi am fost obligat sa fac o adaptare pe care ulterior am scos-o pt. ca mai mult ma incurca.
fiore6

#36 Drepturi pe hartie, realitatea ne omoara

2014-06-29 05:10

Ne lovim de un zid cand vine vorba de persoanele cu dizabilitati. Stefan are 14 ani si este intr-un carucior cu rotile de 5 ani, suferind de Distrofie musculara Duchenne. Suntem chemati anual la comisie cu toate ca boala este progresiv invalidanta si letala. Dar traim in Romania si totul este posibil. De la bordurile tesite dar care depasesc nivelul strazii cu vreo 5-10 cm de parca caruciorul a luat lectii de sarituri, pana la scoli care refuza clase la parter sau invatamant la domiciliu ( alt copil in carucior) si cate si mai cate. Dar ce spuneti de tot ceea ce nu e adaptat lor sau doar de lucrurile facute sa dea bine pe hartie insa in realitate sunt inexistente? Sunt parinti, ca si mine, care au creat un ONG in speranta sa facem ceva pt ei, dar ne lovim de birocratie si bani. Stam pe bara si privim neputinciosi cum trec anii si situatia este aceeasi sau chiar mai rea. Am vrut sa ofer gratuit masaj si kinetoterapie insa nu se poate, trebuie acreditare si persoane angajate ca sa oferi servicii sociale. Deci nici gratis nu se poate!

Musafir

#37

2014-07-06 00:16

Multumim ca va ganditi sa faceti ceva pt acesti ingeri neajutorati! Dumnezeui ni i-a trimis ca sa facem ceva pt ei si nu sa ne batem joc ca e mare pacat. Iar mamele lor sunt la randul lor fiinte neajutorate. De ex eu nu am niciun ajutor pe lume, e inuman sa traim din asa puitini bani. De ce in ac tara nu se poate?

Musafir

#38

2014-07-06 09:47

Mutumim mult!

Musafir

#39

2014-12-10 20:38

Sunt de acord cu petitia. Ar mai trebui introdusa in petitie nevoia evaluarii abilitatilor si nu a incapacitatilor persoanelor cu dizabilitati.

Musafir

#40

2015-03-19 21:18

Am semnat pt ca vreau sa ma angajez .

Musafir

#41

2015-05-10 11:26

Asteptam raspunsul pozitiv din partea autoritatilor competente.

Musafir

#42

2015-05-10 11:54

Am o fetita de 5 ani operata de tumora cerebrala, iar acum are tetrapareza.

Musafir

#43

2015-07-20 08:38

pentru ca in Romania drepturile persoanelor cu handicap grav sunt incalcate

Musafir

#44

2015-08-18 14:42

Sunt o pesoana cu handicap locomotor gr 1 ,locuiesc in stefanesti arges si de 10 ani locuiesc pe o strada pietruita (asfaltul este la 20 m de poarta casei ) si nimeni nu vrea sa faca nimic .

Musafir

#45 Re: 0236829661 ASSAR

2015-09-22 09:12

#32: -  

 


Musafir

#46

2015-10-27 05:56

Pt ca sunt abuzuri iar statele din europa de vest nu respecta drepturile acestor persoane,transport gratuit ,scutiri de impozite samd.Legislatia trebuie uniformizata la nivel european

Musafir

#47

2015-12-29 15:41

SA DEA BUNUL DUMNEZEU SA NE IA INCOSIDERATIE PETITI SI SA FACA CEVA BUN SI PENTRU NOI CEI CARE SUNTEM CONDAMNATI SA STAM IN SCAUN CU ROTILE ,DOAMNE AJUTA-NE PE NOI TOTI ,AMIN

Musafir

#48

2016-01-22 16:05

Din pacate eu am cunoscut timp de 10 ani prin spitale sute de parinti aflati in aceeasi situatie ! cand nu v-om mai fi in putere ce se intampla cu acesti copii ? ne rugam zilnic la Dumnezeu sa ne dea sanatate sa ne putem vedea de ei ! Este minunat ceea ce face-ti ! Multa sanatate si putere de a merge mai departe tuturor celor in situatie si nu numai !

Musafir

#49

2016-03-02 18:54

Va rugam daca se poate introduce in lege necesitatea infintarii de locuri de parcare personalizate la institutiile unde sunt angajati persoane cu dizabilitati cu inscriere pe indicator Rezervat de luni pana vineri 07-15 si la locurile de domiciliu Rezervat de luni pana vineri 15-07 si sambata si duminica 24-07.
Tichetul de parcare gratuit sa fie valabil si afisat la loc vizibil NUMAI in prezenta unei persoane cu dizabilitati .
Nu cum este acum , acel tichet se mosteneste .
La fel si la locurile de parcare mama si copilul , locul sa fie ocupat numai in prezenta copilului .
Verificarea a locurilor de parcare pentru persoanele cu dizabilitati si la magazinele sau institutile mari de catreorganele competente .
Va multumesc .

Musafir

#50

2016-03-23 09:42

cred ca ar trebui spus la facilitati fiscale marirea indemnizatiei si a bugetului personal care in momentul de fata sunt o mizerie