DEMERS PRIVIND DREPTURILE PERSOANELOR CU DIZABILITATi

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția DEMERS PRIVIND DREPTURILE PERSOANELOR CU DIZABILITATi


Musafir

#1

2014-03-15 06:46

de ce nu se acorda definitiv nu cu revizuire la ce care au o bola grava si nevidecabila

Musafir

#2

2014-03-15 16:03

DUPA 20 DE ANI DE MUNCA IN TARA ASTA CA MECANIC AVIATIE,INFORMATICIAN,METROLOG AMC,REVIZOR BCR-SA DUPA CE AM FOST TERMINAT DE NISTE MEDICI INCOMPETENTI AM AJUNS IMOBILIZAT LA PAT DE 5 ANI SI PRIMESC PENSIE DE BOALA DE 650 LEI SI AJUTOR DE HANDICAP 293 LEI ,ASTA E BATAIE DE JOC SI NU AM NICIUN DREPT CHIAR LA RECUPERARE FIND OPERAT PE COLOANA UNDE AM IMPLSANT TIJE SI SURUBURI DE TITAN DEOARECE MEDICII MI-AU DISTRUS DISCUL INTERVERTEBRAL L4-L5-S1, SUNT FOARTE REVOLTAT CA AM DURERI PERMANENTE SI AM PLATIT DIN BANII MEI IMPLANTUL 700 EURO PLUS CA AM PLATIT MEDICAMENTELE SI SPAGILE FARA DE CARE POTI MURI IN SPITAL CA NU II PASA NIMANUI.
nelly
Musafir

#3

2014-03-15 16:06

reactualizarea venitului persoanei cu dizabilitate în raport  cu  inflația economică.

:(

#4 Nemultumire

2014-03-15 18:44

Un om cu dizabilitate hipoacuzie bilaterala neurosenzoriala, sa ia o pensie de gradul 3 care e de 40 de ani cu aceeasi boala si a terminat o scoala speciala de hipoacuzici.

Musafir

#5

2014-03-15 21:58

invaliditatea in Romania este mai rea ca ciuma.....Nimeni nu te baga in seama, te arunca mai ceva ca pe o minge de tenis....du-te la somaj si vezi, sau incearca la agentii pt fortele de munca.....Cu drept de munca 4 ore sunt angajatori 1 la 1000000000000000000, dar ce sa ma mai mire, daca unul sanatos nu-si mai gaseste?????? Sistem de cacao si pacat de oamenii care chiar vor sa faca ceva, macar pt a se simti utili si a nu ajunge sa-si ia viata...

Musafir

#6

2014-03-16 08:46

ASOCIATIA INCREDEREA a carei presedinte sunt, este un ONG format in mod expres pentru a apara drepturile persoanelor cu dizabilitati.In acest sens am actionat pe toate planurile sociale, instutionale si guvernamentale,dar si in viata persoanelor cu dizabilitati, avnd rezultate bune,recunoscute prin diferite Premii Diplome de excelenta pentru implicarea noastra in domeniu.

Musafir

#7

2014-03-16 19:30

Doresc succes intiatorilor acestui demers!

Musafir

#8 Re: Buna seara!

2014-03-16 20:39

#7: -

Multumim! Sper sa ne unim cu toti, pentru a avea un rezultat benefic

Neagoe Ilie

#9 Re:

2014-03-17 05:40

#1: -

Ne intrebam si noi!? Dar pentru a justifica salariile si indemniatiile membrilor comisiilor si subcomisiilor prin care musai anual trebuie sa treceti morti-copti, sau doar pentru a va supraveghea securistic sa nu cumva sa fi crescut piciorul. Exista probabil o logica. Problema este nerespectarea legilor care exista. pentru acesta s-a initiat acest DEMERS. PROBLEMA pe care o expuneti este de actualitate si daca ne sprijiniti distribuind macar demersul, va fi dezbatuta si cerute explicatii, ca si pentru celelalte incalcari flagrante. N-ar strica nici un proces public impotriva statului care a uitat ca prin lege se obliga la reactulizarea anuala a indemnizatiilor.

Neagoe Ilie

#10 Re:

2014-03-17 05:44

#3: nelly -

Imi permit sa va raspund. Pentru ca se incalca legile de catre guverne de catre stat. Iata argumentul legal care arata ca sunteti discriminati flagrant si furati.

LEGE Nr. 448 din 6 decembrie 2006 *** Republicată
privind protecţia şi promovarea drepturilor persoanelor cu handicap
ART. 58 (13) Cuantumul drepturilor se actualizează anual cu indicele creşterii preţurilor de consum, prin hotărâre a Guvernului.
Astia le-au uitat sa le indexeze din 2008! Hotărârea Guvernului nr. 1665/2008
a) indemnizaţie lunară, indiferent de venituri:
1. în cuantum de 202 lei, pentru adultul cu handicap grav;
2. în cuantum de 166 lei, pentru adultul cu handicap accentuat;
b) buget personal complementar lunar, indiferent de venituri:
1. în cuantum de 91 lei, pentru adultul cu handicap grav;
2. în cuantum de 68 lei, pentru adultul cu handicap accentuat;
3. în cuantum de 33,5 lei, pentru adultul cu handicap mediu.

Indicele preturilor de consum in 2013 raportat la 2008 este conform INS 127,34 %

Indemnizatia lunara conform legii ar i trebuit sa fie
Indicele anual al preturilor de consum - Rezultatele cautarii
Perioada curenta Perioada de referinta TOTAL IPC (%)
Anul 2013 Anul 2008 127,34

1 in cuantum de 202 x 127,34% = 257,22 +202= 459 lei/luna
2 in cuantum de 166 x 127,34% = 211,38 +166= 377 lei/luna

Bugetul Complementar ar fi trebuit sa fie
1. 91 x 127,34=115,87 +91=207 lei/luna pentru persoana cu handicap grav s.a.m.d


Musafir

#11

2014-03-17 11:41

SA se respecte legile in conformitate cu Constitutia si legile internationale la care Romania a aderat ....sa nu mai fim uitati si adesea umiliti ,chiar de catre autoritatile publice...noi vrem respect si integrare in munca!!!

Musafir

#12

2014-03-17 12:37

Ar fi de imperios necesar ca autoritatile acestui stat sa si mai aduca aminte si de aceste persoane , sa majoreze indemnizatiile pentru ca ele nu au mai crescut din 2008 !!! E strigator la cer!!!

Musafir

#13

2014-03-18 06:47

Vrem reactualizarea venitului persoanei cu dizabilitate în raport cu inflația economică.

Musafir

#14

2014-03-18 11:01

Parerea mea este ca ar tebui sa aduceti la cunostinta despre demersul dumneavoastra unor parlamentari din zona dumneavoastra pentru ca ei sa propuna schimbarea legii cu privire la persoanele cu dizabilitati, altfel nu stiu ce sanse avem, pentru ca legea actuala este de toata critica facuta in asa fel ca familiile care intretin aceste persoane sa nu poata beneficia de nimic, iar cei in cauza la fel, pentru ca nu au apartamente si nici masini adaptate etc....

Musafir

#15

2014-03-19 09:55

Voi trimite acesta Petitie la toate Grupurile si prietii de pe Facebook!
asociatia increderea

#16

2014-03-19 10:46

Asociatia Increderea ,doreste Traga Semnalul De Alarma Fata de SANATATEA MINTALA a populatiei.
Vom incerca sa ne alaturam si noi -daca ne este permis - cu punctele noastre de vedere privind acest capitol al Sanatatii mintale, care continua sa fie OAIA NEAGRA A SANATATII.
In acest domeniu nu se investerte aproape nimic. Acest lucru este deosebit de grav, fiindca:""Fara sanatate mintala nu poate exista societate."

COMITETUL INTERNATIONAL DE COORDONARE IN SANATATEA MINTALA http://www.youtube.com/embed/8rZf87l02UU;
La Rezolutia OMS WHA55/10 din mai 2002 care cere statelor membre sa creasca investitiile in sanatatea mintala a populatiei, si in paralel sa stabileasca politici, programe si legislatie in domeniu, in deplin acord cu drepturile omului si in consultare cu toti factorii implicati din societate care au un cuvant de spus in acest domeniu.

S-a reafirmat necesitatea asigurarii de finantare adecvata in raport cu statutul prioritar al sanatatii mintale, eliminandu-se inechitatile si discriminarile care rezulta in diminuarea accesului beneficiarilor la tratament.

In plus se recunosc : importanta promovarii active a rolului sanatatii mintale pe toate canalele si consecintele nefericite ale asocierii dintre suferintele mintale si marginalizarea sociala, lipsa de sanse in gasirea unui loc de munca, lipsa unei locuinte, abuzul de droguri si alcool, asa cum reiese din documente ale Consiliului Europei si OMS datand inca din 1975.

PRINCIPIILE REFORMEI
PLAN DE ACŢIUNE PENTRU IMPLEMENTAREA REFORMEI ÎN SĂNĂTATEA MINTALĂ
FINANTARE .....

Dezvoltarea sanatatii mintale in Romania nu exista ,REGLEMENTAREA nu este pusa in PRACTICA.

Asa cum am spus mai sus, exista pe hartie,dar in practica mai putin.
In PRIMUL RAND am vrut sa stiu: CAT la % din bugetul tarii este alocat SANATATII MINTALE?
SAU: CAt la % din bugetul sanatatii este alocat SANATATII MINTALE.
Aderesandu-i aceasta INTREBARE domului Ministru(la vremea aceea) VASILE CEPOI, acests a dat un raspuns prin care ma ataca pe mine,ca presedinte de ASOCIATIE ca nu sint documentata ...(poti
vedea pe :www.youtube.com/watch?v=i_Qb7002fc4 INTREBAREA PUSA MINISTRULUI VASILE CEPOI.
RASOPUNSUL :Este cat se poate de concludent:REGLEMENTAREA NU ESTE PUSA IN PRACTICA .

Musafir

#17

2014-03-22 10:50

Sa se faca o delimitare clara dintre dizabilitate si invaliditate!

Musafir

#18

2014-03-24 00:27

da doresc sa aibe respect pt persoanele cu handicap sa fie vazute ca oameni notmali sa sa gandeadca ca ajunge si ei introzi la fel pacat pt cei care nu respecta persoanele cu dezabilitatii hotii de guvernatii

Musafir

#19

2014-03-24 19:32

Sant de acord cu aceste doleante ,extrem de necesare persoanelor cu dizabilitati si sper ca parlamentarii sa cuprinda aceste cereri , intr-o lege care sa ajute iar guvernul sa gaseasca finantarea; exista multe rezolvari pt rampe,lifturi pe casa scarii si arhitectii pot ajuta cu proiecte si solutii,voluntar iar primariile prin scutiri de taxe

Musafir

#20

2014-03-25 11:30

Un salariu si o pensie demna (nu batjocura de acum) pentru insotitor si persoana cu handicap.

Musafir

#21

2014-03-25 12:06

E foarte important sa se schimbe mentalitatile oamenilor din conducerea tarii privind persoanele cu dizabilitati. Avem nevoie de accesibilitate, de intelegere, de a socializa,de a nu mai fi marginalizati, de a avea locuri de munca si nu in ultimul rand avem nevoie sa putem duce o viata demna.Trebuie sa luptam pentru toate aceste lucruri, lucruri care pentru persoanele sanatoase sunt lucruri normale si la indemana.

Musafir

#22

2014-03-25 15:07

...

Musafir

#23

2014-03-25 15:08


Musafir

#24

2014-03-25 18:01

Fetita mea ,ADELINA are 16 ani si are diagnosticul de paralizie cerebrala ,are gradul 1 de handicap ,sper ca persoanele cu putere sa acorde atentie acestei petitii , este foarte important pentru persoanele cu dezabilitati .

Initiatorul petitiei

#25 Sa fim uniti!!!

2014-03-25 20:21

Imi doresc ca prin acest demers, intreaga societate sa nteleaga cat de necesara este implicarea, pentru ca persoanele cu dizabilitati sa aiba acces la normalitate