Pe banii mei, vreau contract de sănătate !

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Pe banii mei, vreau contract de sănătate !

Opinentul

#26

2014-03-06 08:48

Mai oamenilor, de ce nu vreti sa vedeti ca impozitul pe venit in Romania este de 21,5%? Adica 16% + 5,5% sanatate. Nu are nici o legatura cu Sanatatea !!! este doar o taxa care se cheama ca atare si care este pusa la dispozitia bugetului consolidat pentru toate interventiile pompieristice. Care asigurare este taxata cu procent (5,5% remember?) din tot ce este impozabil??????? - salariu, venituri din activitati independente, venituri impozabile in general - la tot ce se aplica 16% se mai adauga 5,5% sanatatea !! de parca ma intereseaza pe mine ca din impozitul meu pe venit 1% se duce la bolnavi cu HIV, 2% la ong-URI, 5% la armata sau orice procent oriunde se duce - nu ma intereseaza pe mine ci pe cel ce a constituit bugetul consolidat. Eu la sfarsit platesc 21,5% impozit, 24% TVA, 40% impozite aferente salariului (am scazut sanatatea)si multe altele (divedende, accize,etc). Contractul cu CJAS nu va rezolva problema de fond - aceasta este una de responsabilitate a juntei politice iar singurul lucru care l-ar mai potoli este crearea unui mecanism de feed-back adica de control al electorilor printr-o lege care sa prevada raspunderea juridica a promisiunilor (a se intelege - minciunilor)electorale. Este salutara tendinta de coagulare dar sa nu pierdem perspectiva generala.

Musafir

#27

2014-03-06 08:50

PE banii mei, breau conmtract de sanatate!

Musafir

#28

2014-03-06 09:00

De ce nu suntem si noi privilegiati(medicii)ca alte categorii de salariati(avocati,notari,judecatori,militari,MAI...).De ce veniturile noastre brute sunt afisate pe toate gardurile inclusiv datele personale.Am impressia ca suntem monitorizati mai rau ca pe vremea lui CEAUSESCU.

Musafir

#29

2014-03-06 12:25

Am semnat! Sigur se va evoca "principiul solidaritatii" care in Romania suna cam asa: Luam de la toti si dam ce ne curge printre degete.
Ar fi bine si mcar procent, ca la pensiile private, sa intre intr-o asigurare privata.

Musafir

#30

2014-03-06 15:04

O idee buna,care yrebuia pusa DEMULT in practica!

Astfel asiguratul va sti ce drepturi si obligatii are!
Daca s-ar face un sondaj pe strada[gen interviu intrebare-raspuns] cred ca 75% dintre intervievati habar nu au CUM functioneaza sist. de asigurari si ce drepturi/obligatii au asiguratii.
In plus asiguratorul ar fi puternic RESPONSABILIZAT![valabil si pt. asigurati.
Ar afla,de exemplu,ce dreturi li se restrang din 1 aprilie a.c.!!

Musafir

#31

2014-03-06 15:58

SUPER TARE
felicitari

Musafir

#32

2014-03-06 18:10

Este logic să existe un contract între cele două părţi ASIGURAT şi ASIGURATOR
ESTE LOGIC CA PĂRŢI CONTRACTANTE SĂ AIBĂ DREPTUL DE A CUNOAŞTE ŞI ACCEPTA SAU NU CONDIŢIILE CONTRACTUALE
ESTE DREPTUL CONSTITUŢIONAL DE A ALEGE CU CINE ÎNCHEI UN CONTRACT


Musafir

#33

2014-03-06 20:22

La acest aspect privind contractul nu m-am gandit niciodata. Este foarte corect sa solicitam unul!

Musafir

#34

2014-03-06 21:20

doar in acest mod -contrct clar- putem cere drepturi,dar sa ne asumam si obligatii

Musafir

#35

2014-03-07 07:15

Fondul asigurarilor de sanatate trebuie sa fie un fond privat-public deoarece provine din banii cetatenilor.
Din pacate este ADMINISTRAT de statul roman care nu da socoteala la nimeni... de performanta administrarii acestor bani!

Musafir

#36

2014-03-07 07:42

Pe banii mei, vreau contract de sănătate, dar as dori si o forma previzualizata a acestui tip de contract, care sa fie publicata

Musafir

#37

2014-03-07 08:00

Legea e in vigoare de 8 ani!!!

Asigurarile sociale de sanatate

SECTIUNEA 1
Persoanele asigurate

ART. 211
(1) Sunt asigurati, potrivit prezentei legi, toti cetatenii romani cu domiciliul in tara, precum si cetatenii straini si apatrizii care au solicitat si obtinut prelungirea dreptului de sedere temporara sau au domiciliul in Romania si fac dovada platii contributiei la fond, in conditiile prezentei legi. In aceasta calitate, persoana in cauza incheie un contract de asigurare cu casele de asigurari de sanatate, direct sau prin angajator, al carui model se stabileste prin ordin al presedintelui CNAS cu avizul consiliului de administratie.

Autorul acestei petitii

#38 Re:

2014-03-07 10:52

#36: -

Deși Legea 95 nu mai vorbește de contract, există un ordin de președinte CNAS, încă în vigoare, care impunea din 2006 încheierea contractelor asigurat-asigurator.

http://www.casmm.ro/?page=49


Musafir

#39

2014-03-07 12:24

As dori sa dispara monopolul detinut de CNAS in ce priveste fondul de sanatate . Sa apara si alte firme de asigurari private care sa deconteze serviciile medicale ale furnizorilor de servicii medicale .

Musafir

#40

2014-03-07 12:29

doresc sa fiu informata unde merg banii mei

Musafir

#41

2014-03-07 13:24

plata are la origine (indiferent despre ce eset vb.) o intelegere, un contract...asa e legal...haideti sa intram si noi in randul lumii...ne-am saturat sa tot platim degeaba...suntem cetateni europeni si avem drepturi...doar ca mai trebuie sa le si cerem hotarat...

Musafir

#42

2014-03-07 13:59

Eu sunt pensionar mi-se retine Cas dar nu primesc retete compensate .Atunci sa nu îmi mai oprească din pensie ,din acei bani sa-mi cumpăr medicamentele .Asta se numeste jaf ,sau tâlhărie?

Musafir

#43

2014-03-07 14:38

Vreau sa existe un contract intre asigurator(-casa de asigurari]-si asigurat pentru ca sa fiu informata corect asupra drepturilor pe care le am si sa mi se garanteze aceste drepturi ,eu fiind cotizant lunar la casa de asigurari

Musafir

#44

2014-03-09 07:23

Dorim desfiintarea CNAS ajung directiile de sanatate publica! Banii colectati pentru sanatate sa nu mai fie deturnati de catre statul roman ci sa fie virati direct ministerului sanatatii nu cum se practica acum fiind virati ministerului finantelor! Avem drepturi nu numai obligatii!
Ioan

#45 Organizarea corecta a CNAS

2014-03-09 08:03

În domeniul sănătății statul negociază tot cu statul drepturile asiguraţilor, contrar oricărui principiu de drept.

Actuala organizare a CNAS, în care predomină în mod vădit conflictul de interese, este imorală şi ineficientă, stimulează risipa şi furturile enorme din sistem şi împiedică un control eficient al utilizării fondurilor.

Teoretic, pachetul de bază al serviciilor medicale ar trebui negociat, aşa cum spune şi legea, de CNAS, în numele asiguraţilor. Totuşi, întrucât CNAS este condusă în proporţie majoritară de către stat, în fapt, această instituţie nu apără efectiv drepturile celor pe care îi reprezintă.

Banii colectaţi la Fondul naţional unic al asigurărilor sociale de sănătate provin, în principal, de la asiguraţi şi de la angajatorii lor, în părţi aproximativ egale şi, în mult mai mică măsură, de la bugetul de stat.

Organizarea caselor publice de asigurări de sănătate nu ţine seama de această proporţie a provenienţei capitalului: deşi participarea statului la bugetul de sănătate este de numai 20-25%, conducerea casei naţionale şi caselor judeţene de asigurări de sănătate aparţine în proporţie de 75-80% reprezentanţilor statului, respectiv Guvern, Preşedinţie şi reprezentanţi locali.

Am depus o inițiativă legislativă la Senat de restituire a CNAS către asigurații din sănătate, în care, principalele prevederi şi avantaje ale noii organizări a CNAS sunt următoarele:

• Aisgurații vor decide politica de sănătate a CNAS în locul Guvernului şi al MS
• CNAS va răspunde în fața asiguraţilor și nu Guvernului
• Asigurații vor elabora lista de medicamente compensate și nu Guvernul
• Membrii Adunării reprezentanţilor, numiţi acum de politicieni, vor fi aleşi în special de asiguraţi
• Îndemnizaţiile membrilor CA al CNAS vor fi stabilite de Adunarea reprezentanţilor, cu avizul MS, nu de Guvern, cum este acum
• CA al CNAS va fi format din 10 reprezentanţi (în loc de 2, cum este acum) ai asiguraţilor şi 3 reprezentanţi (în loc de 5) ai statului
• Preşedintele şi vicepreşedintele CNAS vor fi aleşi de CA, odată la 2 ani și cu un singur mandat, deci nu vor mai fi numiți de Prim-ministru
• Toţi membrii CA al CNAS vor fi angajaţi cu normă întreagă, deci nu doar preşedintele şi vicepreşedintele
• Preşedintele CNAS va prezida CA, deci nu reprezentantul Guvernului
• Asigurații vor fi responsabilii cheltuirii banilor asiguraților și nu MS și Guvernul cum este acum, profund ineficient, risipitor, stimulând furturile enorme din sistem

Detalii suplimentare, aici: http://www.tody.ro/document/2014-02-18-Senator-Valeriu-Todirascu-Propunere-Legislativa-reorganizare-CNAS

Senator Valeriu Todiraşcu - Partidul Noua Republica

Musafir

#46

2014-03-09 08:18

Corect.

Musafir

#47

2014-03-09 08:19

pacientii trebuie sa-si cunoasca drepturile dar si obligatiile lor, in nici o tara nu ai doar drepturi

Autorul acestei petitii

#48 Re: Organizarea corecta a CNAS

2014-03-09 09:20

#45: Ioan - Organizarea corecta a CNAS

Poate și semnați petiția, domnule senator ? Altfel putem bănui că mesajul dumneavoastră este numai un exercițiu de imagine sui-generis.

Un binevoitor care va ofera consiliere in speta pe care tocmasi ati abordat-o, gratuit

#49 Re: Organizarea corecta a CNAS

2014-03-09 10:34

#45: Ioan - Organizarea corecta a CNAS

Pana la urma, ati dorit un mesaj cu potential electoral sau credeti cu adevarat ca ceea ce ne scrieti, cu atata convingere, reprezinta chiar pozitia unui expert in Asigurari sociale de sanatate? Domnule, lucrurile nu prea stau asa cum le descrieti, iar solutiile propuse pentru functionarea corecta a sistemului, daca n-ar fi emblematice pentru o crasa necunoastere, ar putea fi amuzante.

Inteleg ca va mistuie problema cheltuielilor facute de catre CNAS, dar in afara de medicamente nu prea cunoasteti, sau nu ne spuneti, alte sectoare ale cheltuirii banilor pentru servicii facute asiguratilor.

Domnule senator, serviciile asigurate nu se negociaza. Ele sunt stabilite pe criterii obiective, din domeniul sanitar, demografic, financiar, etc... si se compara cu oferta din piata serviciilor de sanatate, in vederea realizarii unor preturi platibile acestora, cat mai convenabile si categoric in raport cu cuantumul contributiei asiguratului la fond. Aceste preturi se pot negocia la nivel national cu reprezentanti ai furnizorilor pe criterii bine stabilite, unele fiind obligatorii pentru furnizori.

As putea sa va mai spun cate ceva dar presupun ca platiti (si din banii mei!) un consilier care daca nu se informeaza despre subiectele pe care le doriti abordabile, macar sa nu va sfatuiasca prost si inca pe banii mei.


Musafir

#50

2014-03-09 10:40

CONTRACTUL ESTE VALABIL.......ANI.
IN CAZ DE MODIFICARI ALE CONTRACTULUI IN TIMPUL DERULARII SALE,ADMINISTRATORUL(ADMINISTRATORII)
FONDULUI SOCIAL DE ASIGURARI DE SANATATE VOR ANUNTA
MODIFICARILE CU 30 ZILE INAINTE SI VOR SOLICITA ACORDUL CELEILALTE PARTI.