Patrimoniul istoric national între profesionism si amatorism

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Patrimoniul istoric national între profesionism si amatorism


Musafir

#101 hm

2014-02-12 20:18

Hobby-ul îl văd ca o a doua meserie... lar la noi arheologia e singura, eu vreau bocanci buni la muncă (nu la hobby), eu vreau GPS de mână la muncă, nu ca hobby, eu vreau bani de mâncare și bani de transport, nu căruță și cort... istețul lui pește.... ai ani de viață, dar minte ... de materialist. Nu dă norocul să sară unul în aer cu o bombă, poate așa vă mai calmați...

O bomba doresc eu peste tot neamul tau de ratati , cu bocanci sparti sa umbli o viata , sa cazi in sant ca apoi sa ma urinez pe fata ta de gretzos ce esti tu ! cacat de arheolog.
Schiopeto

#102 Ologi si arheologi

2014-02-12 20:27

Arheologii astia e un fel de arhi-ologi?
john deere
Musafir

#103 Re: Puneți mâna pe un DEX, stimabililor

2014-02-12 20:30

#99: Keep calm and dig DEX - Puneți mâna pe un DEX, stimabililor

Eu nu sunt arheolog insa cu siguranta am folosit un "furculition" in exprimare.

Multumesc pt. atentionare !

 

 


Musafir

#104 hotiii

2014-02-12 20:30

asa ceva nu se poate!!!!! unu ne face hoti celalalt ne doreste moartea ! cine sunt astea ? oare toti sunt alcoolisti si nu vad ce scriu ?
MNIR

#105 Pariuri pe bani

2014-02-12 20:38

Io cred ca Uverlendar asta l-a batut pe Eugenia sau cum il cheama pe cretin la table si barbut, si acu asta se duce sa planga la nea ministru gigel stirbel.
Joaca si tu

#106 Manager de Fotbal

2014-02-12 20:39

----------------------------------------------------------------------------------------------- Qr.Net/RoML Http:///Qr.Net/RoML | | Te crezi bun la fotbal ? Crezi ca esti capabil sa castigi o Cupa Champions League reala jucand gratuit impotriva celor mai buni manageri de fotbal din lume ? Poti castiga Bani, Telefoane, Trofee, Diplome, Cadouri surpriza, etc! Qr.Net/RoML | | | Manager de Fotbal Gratuit AICI: Qr.Net/RoML | | |..
Vamaiotu'

#107 For old times' sake

2014-02-12 20:46

Mai tii minte vremurile alea cand ne faceam pula si fumam tigari Zorro pe sant? Daca da, semneaza petitia.

Musafir

#108 Doamne fereste !!!!!!!!!!!

2014-02-12 20:50

astea arheologi???ce cauta in muzee asemenea creaturi ?
Arheolabarie

#109 Re: Doamne fereste !!!!!!!!!!!

2014-02-12 20:52

#108: - Doamne fereste !!!!!!!!!!!

Au ramas fara alcool acasa si i-au dat parintii afara. E prea frig sa stea pe shantz in februarie, asa ca se incalzesc la muzeu.


Musafir

#110 eu doar...

2014-02-12 20:54

eu nu semnez petitia sapator de santuri ! eu ma sterg la fund cu ea !

Musafir

#111 Re: Re: Doamne fereste !!!!!!!!!!!

2014-02-12 20:57

#109: Arheolabarie - Re: Doamne fereste !!!!!!!!!!!

Mai bine ma incalzesc la muzeu in propia-mi flatulunta (sau a colegilor)

decat sa fac pace cu detectoristii !

 

Forzza Nuno Claro

#112 Cfr Cluj

2014-02-12 20:58

Eu nu stiu din astea cu arheologia si cartile dar va, rog, datimi si mie un share si like la petitie, ca vo semnez si eu : http://www.petitieonline.com/nunoclaro
Flatulunta

#113 Re: Re: Re: Doamne fereste !!!!!!!!!!!

2014-02-12 21:00

#111: - Re: Re: Doamne fereste !!!!!!!!!!!

"Mai bine ma incalzesc la muzeu in propia-mi flatulunta (sau a colegilor)

decat sa fac pace cu detectoristii !"

 

Sugi pula! Pe a mea, pe a muzeului si pe a Limbii Romane

Fludor Chirila

#114 Vama Veche

2014-02-12 21:05

Fratilor, pace pt patrimoniu. V-am facut o balada. Maestre, chitara s'il vous plait.

Se poate sa fie zi...
Se poate sa fie noapte...
Se poate sa fie vara...
La fel cum iarna poate fi.

Nisipul sa fie ud
Iar marea un pic amara
Nisipul sa zgarie lin
Iar marea sa fie murdara.

Vrei soare, soare iti dau
Sau pielea ti-e ruda cu luna
Pe stanci daca vrei te sarut
Sau in apa...mi-e totuna.

Sa pot sa te aleg dintr-o suta
In ochi sa ai inima mea
Sa-ncerc sa ma ascund de iubire
Dar sa nu te mai
Sa nu te mai pot uita

Iar noaptea sa ai pielea uda
Insetata sa tragi din tigara
Pe mare se aude sirena
Al tau san imi mangaie mana.

Povestea merge mai departe
Ca vantul din Vama Veche...
Eu nu pot sa mai continui
Caci eu mi-am gasit pereche.

Povestea merge mai departe
Ca vantul din Vama Veche...
Eu nu pot sa mai continui
Saruta-ma in ureche.

Am plecat la Vama Veche
Ca sa imi gasesc pereche
Am ajuns la Vama Veche
Si sunt apucat de streche
Stau pe plaja-n Vama Veche
Si-am sarutul in ureche
Doar pe plaja-n Vama Veche
Noi totï vom avea pereche.
parerea mea

#115

2014-02-12 21:12

Vorbiti dar nu intelegeti.Multi comentatori care nu au idee cu ce se mananca acest hobby.legat de partea materiala ,MNIR-ul vrea sa impace si capra si varza.Care este totalul de situri si cate sunt cercetate?nici 3 % ,iar restul sunt pline de gunoaie si lame de plug

Musafir

#116 Re: Re: Re: Re: Doamne fereste !!!!!!!!!!!

2014-02-12 21:13

#113: Flatulunta - Re: Re: Re: Doamne fereste !!!!!!!!!!!

N'as putea sa-ti raman dator ! Suge-o  tu intai pe-a mea,

s-ar putea sa te obisnuiesti, sa-ti placa  si sa se permanetizeze procedura !

 


Musafir

#117 Re:

2014-02-12 21:15

#86: john deere -

domnule, cu tot respectul, daca tot va intrebati ce se intampla cu muzeele-gauri negre care sug banii cetatenilor platitori de taxe si impozite si arheologii care scormonesc pe aceiasi bani, propun sa va duceti la opera sau filarmonica sa-i intrebati pe artisti de ce zdrangane instrumente sau behaie pe banii cetateanului, sa va duceti la teatre si sa-i intrebati pe actori de ce se maimutaresc pe scena pe banii publici si asa mai departe. de asemenea, cred ca ati inteles gresit scopul arheologiei. probabil acum va mai urma o serie de injurii, asa cum sade bine romanului.

o zi buna va doresc.


Musafir

#118

2014-02-12 21:20

Scuzati de interventie dar putem sa ne inghitim propria saliva cateva clipe si sa gasim o solutie civilizata?
Aruncatul de membre in stanga si in dreapta nu face cinste nimanui.
Mi-as ruga colegii de hobby sa poarte discutii productive, cu argumente contra insultelor aduse.
Haideti sa revenim la subiect, aici nu suntem la stadion...
Laba Limbii Romane

#119 Re: Re: Re: Re: Re: Doamne fereste !!!!!!!!!!!

2014-02-12 21:22

#116: - Re: Re: Re: Re: Doamne fereste !!!!!!!!!!!

"N'as putea sa-ti raman dator ! Suge-o  tu intai pe-a mea,

s-ar putea sa te obisnuiesti, sa-ti placa  si sa se permanetizeze procedura !"

 

Asa va incalziti voi, arheologii, intre voi pe shantz?

vali stoica
Musafir

#120 ordine de zi congresul al XIV :interzicerea detectoarelor si scoaterea Rosiei Montane din LMI

2014-02-12 21:23

Ma intreb eu, ca doar sunt roman si tin la tara asta, de ce aceste 150 de semnaturi nu sunt puse pe o petitie care sa reclame faptul ca CNMI-ul incearca sa scoata Rosia Montana din listele patrimoniului national.Oare domnilor arheologi, istorici si alte categori angajate la stat le este frica sa se ia de "GOLDISTII" din CNMI?MMMMM cred ca tin la scaunul dumnealor si se fac ca nu vad .....altfel nu pot sa imi explic ce se intampla.Oricum este mai convenabil sa se ia de detectoristi, ca de.. nu au ce pierde, ba chiar pot sa castige faima si notorietate purtand aceasta cruciada.

Ei tic, eu tac

#121 Re: Re:

2014-02-12 21:25

#117: - Re:

Stai sa vad daca am inteles bine, maestre. Actorul joaca pe banii mei, muzicianul canta pe banii, iar arheologul se imbata pe banii mei? E de-a dreptul avangardist ce spuneti dumneavoastra. Aveti si blog? As dori sa va aprofundez.

john deere

#122 Re: Re:

2014-02-12 21:25

#117: - Re:

Mare dreptate aveti !

Din nefericire pt. poporul roman teatrele si in special filarmonicile se

pot numara pe degete, (la numarul filarmonicilor aproape ca-ti ajung degetele

de la maini).

Dar muzee.... slava domnului cred ca sunt peste 500 in tara noastra !

Daca ar fi dupa mine ar exista doar MNIR si muzeele judetene !!!

Exceptii: unele localitati care chiar au ceva de spus.

 

Va intrebati de ce unii detectoristi (de fapt majoritatea) prefera sa

doneze/ predea obiectele gasite numai muzeelor judetene sau direct MNIR ?

 

 

 

Gigi Bobina

#123 Subiect

2014-02-12 21:32

S-ar putea face un pic de curatenie pe aici? Adultii incearca sa poarte o discutie serioasa, chiar daca se contrazic.
Produsul Cartezian

#124 Modele

2014-02-12 21:49

Din toata balacareala suburbana de mai sus, se inteleg urmatoarele.
Niste betivi si vinovati de toate relele din lume, respectiv arheologii, se cearta cu niste inconstienti, manati de sete de castig, respectiv oamenii care au ca hobby detectia de metal. Ambele tabere se injura strasnic. Mai apar unii care par a fi angajati de la MNIR care isi apara managerul. Foarte laudabil.
Ce nu este laudabil este generalizarea. Arheologul nu este un betiv care suge sangele contribuabilului (spre cinstea taberei arheologilor sunt mult mai putin agresivi). Este o meserie onorabila, facuta cu mari sacrificii, foarte departe de imaginea pe care unii incearca sa o standardizeze, fara indoiala din ignoranta.
Pe de alta parte nici asa numitii detectoristi nu sunt raul pe pamant. Sunt oameni cu o pasiune care, bine canalizata, ar aduce numai beneficii. Intrebarea mea este: cum se poate ajunge la un dialog constructiv? Din balacareala generalizata nu se castiga decat intoleranta. Mai lipsesc traditionalele "Jos Basescu", Jos USL, jos Baronii etc, fiindca problema Rosia Montana a fost deja invocata.
Oameni buni! Exista o problema! Rastignirea si amenintarile la adresa lui E.S.Teodor nu o rezolva. Si nici crucificarea lui Iulian Enache, pentru toti avem dreptul la prezumtia de nevinovatie. Inainte de a ne injura aprioric, cred ca ar fi bine sa ne cunoastem. Unii pe altii si sa vedem ce se poate face.

Arh Eol Ogu

#125 Re: Modele

2014-02-12 21:54

#124: Produsul Cartezian - Modele

Foarte frumos, dar tu ori esti arheolog treaz ori esti arheolog beat. Si cum eu arheolog treaz n-am vazut...