Desființarea ȘCOLII de DUPĂ-AMIAZĂ!!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Desființarea ȘCOLII de DUPĂ-AMIAZĂ!!

Dragos

#76 invatamant doar de dimineata la toate scolile din romania

2015-07-07 07:46

Invatamant doar de dimineata la toate scolile din Romania

Pentru un invatamant de calitate trebuie ca cei care invata sa o faca la orele la care dau randament maxim, adica de dimineata. Acum o scoala primeste aprobarea de functionare chiar daca are doua sau trei schimburi, copii de doar 10-11 ani invata de dupa-amiaza pina la orele 7-8 seara. In tarile UE acest lucru nu se intampla, se invata numai dimineata.

Sunt spatii nefolosite de birouri si nu numai iar pentru copii nu se gasesc spatii pentru sali de curs.

Aceasta petitie se adreseaza parintilor care isi doresc o normalitate pentru copii lor.

Acesta petitie a fost promovata incepind cu anul 2012.

 


Musafir

#77

2015-09-13 20:26

Am semnat ptr o schimbare in bine ,ptr. un viitor frumos ,cu multa grija si atentie ptr. totii copii care vor merge la scoala.
Cremona

#78 Petitia e grozava dar ce altceva putem face?

2015-10-11 17:30

Azi am luat toate legile la puricat, am dat de un singur articol in Statutul Elevului si anume art 8 alin 3 in ceea ce priveste restrictionarea numarului de copii admisi intr-o scoala in functie de resurse. La noi la scoala avem 2 clase pe an dar anul acesta au adus 4 clase pregatitoare, urmarea este ca clasa a 8-a face dupaamiza. Nu am reusit nici macar sa urnesc parintii sa facem o scrisoare comuna. Cum sa isi permita soala asa ceva? Cu ce drept pericliteaza viitorul copiilor mei si pentru ce interese. Am facut comparatia si mi-au iesit max 4 ore de invatat pe zi acasa cu un program la scoala de la 13 la 19 pentru un copil care invata dupaamiaza fata de 7,5 h de invatat pentru un copil cu un program de la 8 la 14. Unde este egalitatea? Cum vor putea copii mei sa se pregateasca in mod egal cu alti copii? 

Ma intreb cati copii erau arondati? Oare unde pot pune intrebarea aceasta intrucat stiu ca natalitatea a scazut deci de unde atatea clase?

Deci parinti ce putem face? Eu am  incercat sa iau legatura cu Federatia Nationala a Asociatiilor de Parinti, nu am primit niciodata nici un raspuns. Am scris chiar si la Agentia Romana pentru Asigurarea Calitatii in Invatamantul Preuniversitar, nici de aici nu am primit nici un raspuns.  

Nu cred ca Federatia Nationala a Asociatiilor de Parinti ne reprezinta. Dumneavoastra ati luat legatura cu ei?

 


Musafir

#79

2016-01-12 15:02

Nu sunt de acord sa se faca cursuri de dupa masa

Musafir

#80

2016-01-12 19:36

Pentru ca sunt mama si stiu ce înseamnă școală de după amiaza.Si eu am făcut școală după amiaza si stiu cat de greu îmi era!!!

Musafir

#81

2016-01-13 17:59

Am experienta a 6 ani de scoala de dupa-amiaza. Ajungi la parerea ca ziua nu e a ta, ci a celorlalti (indeosebi cadre didactice). Maninci si dormi pe fuga.
Acum, daca tot a scazut numarul de copii, s-ar putea trece la program doar de dimineata. Bioritmul organismului are importanta! Neglijarea omul era o practica comunista.

Musafir

#82

2016-01-13 18:15

Pentru ca fiica mea vă începe de la anul orele de după masa, pentru ca în cel mai bun caz o s-o vad seara o ora înainte de culcare și nu mai putem discuta nimic, pentru ca și eu am făcut o perioada școală de după masa și știu ce obositor a fost atunci. Acum cred ca va fi și mai obositor in mediul actual.

Musafir

#83

2016-01-13 20:44

E foarte obositor pentru copii sa mearga la scoala dupa-amiaza. Le rapeste toata ziua. Nu se alimenteaza cum trebuie, stau noaptea si fac lectii (când parintii ii pot ajuta) dimineata nu se pot trezi, raman mult singuri, iar când termina scoala ziua e gata. Nu e normal. S-au construit sute de biserici dupa 90 DAR NICI MACAR O SCOALA. Vreau sa se construiasca scoli, dotate cu CANTINA, unde copiii sa poata lua masa, dotate cu dulapuri unde sa isi lase cartile (ghiozdanele lor sunt extrem de incarcate de carti, caiete speciale, culegeri, caiete de clasa, de teme, etc). Iar când ajung copiii acasa nu vreau sa mai aud de scoala. In afara de eventual o lectura de citit nu vreau sa fac lectii cu copiii. Si vreau sa intreb: Daca un copil are un parinte nu tocmai scolit (ex. zugrav, sofer, care de altfel sunt meserii ok si e nevoie de ele) si nu il poate ajuta la lectii, ce face acel copil? E condamnat sa nu depaseasca nivelul parintelui? Pentru ca jumatate din scoala o facem acasa ? E aberant si absurd. Vreau alt sistem de invatamant.!!!

Musafir

#84

2016-01-15 07:24

Am o fetita de 7ani si 5 luni si am vrea sa ne intoarcem in tara, dar sistemul de invatamant nu ne permite. Sper sa se schimbe sitemul .

Musafir

#85

2016-07-06 08:25

Pentru ca este o reminiscenta a comunismului de dinainte de evolutie si suntem singura tara din lume in care se mai invata dupa-amiaza. Inplus este un program haotic si chinuitor pentru copii.

Musafir

#86

2016-10-14 06:39

Pentru ca trebuie sa ne implicam, sa reactionam, sa incercam si sa incepem sa schimbam.

Musafir

#87

2016-10-14 21:24

Pentru ca au fost ani intregi in care am constientizat ca un copil din gimnaziu sau liceu munceste prea multe ore si m-am intrebat mereu de ce nu se sesizeaza cei de la Protectia copilului sau de la Min Muncii . Un copil de nota 10 este un sclav al sistemului. Scoala "in schimbul doi" nu coincide nici cu orele de randament maxim al unui copil si nici cu orele de masa ale acestuia.


Musafir

#88

2016-10-15 03:29

Copilul care invata dupa amiaza iarna vine acasa noaptea si trebuie sa scrie pana tarziu ca dimineata nu are timp.Cu un astfel de program nu da randament.

Musafir

#89

2016-10-15 11:14

Copilul poate merge dupa amiaza la activitati si sporturi si este mai mult timp impreuna cu parintii

Musafir

#90

2016-10-17 08:33

Nu mi se pare corect sa faci ore pana la 18:30 in fiacre zi .Ce mai poate sa inteleaga un copil dupa ora 17:00?

Musafir

#91

2016-10-18 22:15

Realizez diferenta dintre ;;Scoala de alta data;; si scoala zilelor noastre.Din nefericire timpul liber al copiilor nostrii este din ce in ce mai scurt si asta nu ii duce decat la o oboseala cronica si la o lehamite vis-a-vis de scoala,Copii mai obositi=generatie lipsita de interesul ptr ceva anume............ si cate as mai avea de spus............dar iata ca nici macar mie,parinte,timpul nu-mi permite sa ma recreez............NUMAI DE BINE,TUTUROR!!!!!!!!!!!!!!!

Stas

#92 Re:

2017-11-30 20:13

#26: -