Desființarea ȘCOLII de DUPĂ-AMIAZĂ!!

Cremona

/ #78 Petitia e grozava dar ce altceva putem face?

2015-10-11 17:30

Azi am luat toate legile la puricat, am dat de un singur articol in Statutul Elevului si anume art 8 alin 3 in ceea ce priveste restrictionarea numarului de copii admisi intr-o scoala in functie de resurse. La noi la scoala avem 2 clase pe an dar anul acesta au adus 4 clase pregatitoare, urmarea este ca clasa a 8-a face dupaamiza. Nu am reusit nici macar sa urnesc parintii sa facem o scrisoare comuna. Cum sa isi permita soala asa ceva? Cu ce drept pericliteaza viitorul copiilor mei si pentru ce interese. Am facut comparatia si mi-au iesit max 4 ore de invatat pe zi acasa cu un program la scoala de la 13 la 19 pentru un copil care invata dupaamiaza fata de 7,5 h de invatat pentru un copil cu un program de la 8 la 14. Unde este egalitatea? Cum vor putea copii mei sa se pregateasca in mod egal cu alti copii? 

Ma intreb cati copii erau arondati? Oare unde pot pune intrebarea aceasta intrucat stiu ca natalitatea a scazut deci de unde atatea clase?

Deci parinti ce putem face? Eu am  incercat sa iau legatura cu Federatia Nationala a Asociatiilor de Parinti, nu am primit niciodata nici un raspuns. Am scris chiar si la Agentia Romana pentru Asigurarea Calitatii in Invatamantul Preuniversitar, nici de aici nu am primit nici un raspuns.  

Nu cred ca Federatia Nationala a Asociatiilor de Parinti ne reprezinta. Dumneavoastra ati luat legatura cu ei?