Cetatenii discriminati de presedintele Basescu ii cer demisia


Musafir

#24076

2014-01-18 11:05

Siacasa

Musafir

#24077

2014-01-18 11:06

Vinovati sunt Basescu , Constantinescu , Iliescu si Ceausescu si mai putin vinovat decat ei ,e poporul roman .Poporul roman are bun simt , are atat de mult bun simt incat prin asta ,devine vulnerabil. Eu l-am votat pe Basescu , acum nu stiu cati ani si nu mi-e rusine sa recunosc. La fel , semnez acum petitia cu toata inima si cu toata convingerea. Nu e vina mea , ca Basescu s-a purtat ca un vechil sau ca un birjar ,in loc sa fie presedinte.Mi-a fost rusine sa-l vad dat la o parte de Sarkozi , ca e ignorat de ceilalti europeni ( Merkel, e exceptia ),ca a palmuit un copil nevinovat si ca are in vocabular cuvantul "tiganca" .Si nici vina ta , popor roman , nu e a ta , vina !

Musafir

#24078

2014-01-18 11:06

Ce va spala varanu creierul. daca nu era base pontache va scumpea benzina si automat TOT !! totul se rezuma la bani, ce ma bucur cand o sa plece base si va fute'n cur antonescu cu ponta si voiculescu
eugen szabo

#24079

2014-01-18 11:06

inca o data acest individ ,,basescu" ne a demonstrat indiferenta si nepasarea fata de o natiune intreaga. Cine se crede? Pana cand sa i mai inghitim mizeriile? Stima si respect celor trei jurnalisti care au initiat acest demers pt inlaturarea acestui individ de la putere. In ceea ce il priveste pe dl Mihai Gadea,eu,ai doresc sa aiba multa putere si rabdare,pt ca acei nemernici care il ameninta cu nerusinare,vor plati.
Heil Hitler

#24080 Re: Re: basescule, imi pare rau, dar nu ai fost un bun conducator de tara

2014-01-18 11:06

#23242: cetatean european - Re: basescule, imi pare rau, dar nu ai fost un bun conducator de tara

Eronat total. Nu zic ca aceasta " miscare civica" nu a "existat" la "Referendumul de Demitere" (ca o paranteza, acest referendum fiind ceva inutil si aberant. dar asta e alta discutie), si ca in urma vointei poporului, Presedintele ar fi trebuit sa demisioneze.

Dar daca doar la asta se rezuma "miscarea civica", deja nu isi mai are rostul. Ea ramanand doar o masa manipulata de catre o tabara politica. O miscare civica trebuie sa reactioneze in fiecare clipa, prin petitii, prin demonstratii pasnice, cand conducatorii nostri politici, oricare ar fi ei, ar calca stramb, si ar face nedreptati pentru societate.

Asa doar hai sa dam jos un hot, sa lasam locul altor hoti... si apoi dormim 4-5 ani...adika ce am facut pana acum, de la Decebal incoace....nu rezolvam nimic...de fapt asta isi doresc politicienii...sa nu existe aceasta "miscare civica puternica".[[]][[]][]

DEMIS DE PARLAMENT!

#24081 Demis de parlament!

2014-01-18 11:07

Cat ne mai chinuiti cu nebunul asta? De ce v-am votat? Sa dormiti in Parlament!

Musafir

#24082

2014-01-18 11:07

Nu credeam niciodata ca Romania va fi condusa dupa dictatura "epocii de aur " ,de un individ care s-a luptat pentru "hiper bunastarea " familiei si clanului sau politic, in detrimentul a milioane de romani.....daca conducatorii antichitatii au oferit paine si circ ,acest personaj sinistru si-a facut remarcata puterea prin inocularea urii si dezbinarii in randul populatiei .Pentru aceste "fapte minore " imi permit sa-l numesc pe tovarasul Basescu - BLESTEMUL Romaniei din toate vremurile.
Heil Hitler

#24083 Re: Re: Re: Re: basescule, imi pare rau, dar nu ai fost un bun conducator de tara

2014-01-18 11:07

#23704: cetatean european - Re: Re: Re: basescule, imi pare rau, dar nu ai fost un bun conducator de tara

Nu ma intereseaza cine e in "capul" statului.Ca e monarh, ca e presedinte... Dar vreau sa il vad in fiecare zi ca merge in 10 scoli sa pledeze pentru educatie morala si mentalitate corecta, ca il vad in fiecare zi facand declaratii la 18:30, pe media tv, ca pledeaza pentru acelasi lucru...Atunci eu o sa fiu multumit de Presedinte sau Rege.;;[[]][[][[]

Heil Hitler

#24084 basescule, imi pare rau, dar nu ai fost un bun conducator de tara

2014-01-18 11:07

Aceasta este o scrisoare, care mi-as dori sa fie citita integral public de catre Antena3 sau chiar alt post TV. Si sper si sa se initieze o petitie unde sa se ceara educatia copiilor, prioritate 0, sa vedem cine e corect si doreste binele tarii, si nu doar binele dosurilor lor.

Domnule Basescu,

Incep prin a spune ca nu mi-as fi dorit sa am un Presedinte sfant, perfect. Nici nu cred ca e posibil sa avem un astfel de Presedinte. Si nici scopul meu nu este sa va judec din punct de vedere moral. Vreau doar sa va spun de ce nu ati reusit sa puneti acest popor pe un fagas de insanatosire, de prosperitate, de ce nu se intrevad macar niste muguri pt un viitor mai bun.

Fiindca poate nu sunteti inteligent, fiindca poate nu aveti viziune, sau mai rau, poate ca nu ati vrut.

Nu ati reusit sa puneti acest popor pe un fagas de insanatosire, de prosperitate, sau macar sa ii dati o speranta, sa se vada ca ati "dat o sapa la temelie", cum s-ar zice, fiindca ati crezut ca doar daca ,"chipurile" ,la varful Justitiei o sa fie independenta o sa scapati tara de hoti, pentru ca poate doar daca o sa dati nu stiu ce lege a educatiei, o sa avem si educatie buna in scoli, copii educati si destepti, ca poate doar dand o lege buna a pensiilor, o sa avem si pensii mai mari, ca poate daca dand o lege buna pentru sanatate, o sa fim si mai sanatosi. etc....

ERONAT

PROBLEMELE MARI ALE ACESTEI SOCIETATI PLEACA SI TIN DE MENTALITATEA DEFICITARA,SI LIPSA DE MORALITATE.

Aici trebuia ACTIONAT. Si cum TREBUIA sa faceti asta?

In primul rand incepand cu educatia copiilor, de la gradinita, scoala, facultate. Aici in primul rand trebuiau canalizate toate eforturile, toate actiunile posibile. Trebuie explicat copiilor ca nu e bine sa furi, sa le explici ca daca azi furi (prin evaziune, prin escrocherii, prin gainarii), maine (in afara ca o sa ai insomnii ca risti sa fii prins si pedepsit), nu o sa ai strazi, canalizare, pensie; ca trebuie explicat ca nu e bine sa dai spaga , ca daca azi dai spaga unui doctor sa te faca bine, acel doctor asa se va invata si maine te va face bine pe tine, pe parintii tai, pe bunicii tai doar daca ii dai spaga; ca daca dai spaga unei invatatoare azi sa te invete, ea asa se va invata si o sa te invete pe tine, pe copii tai doar daca ii vei da spaga; trebuie explicat copiilor ca daca el si colegul lui cand vor fi mari, in putere, vor fi puturosi si nu vor munci, nu vor avea strazi, canalizare, apa, bunicii lor nu vor avea pensii....etc.
In al doilea rand trebuia sa incurajati societatea civila, sa fie unita, puternica, organizata sub forma unei miscari civice, care sa propuna solutii pentru problemele societatii, dar care si sa sanctioneze in orice moment nedreptatile facute de politicienii care ii conduc.
Astea sunt doar cateva idei pe care ar fi trebuit sa le faceti sa puneti acest popor pe un fagas de insanatosire, prosperitate si dreptate.

De aceea consider ca nu sunteti un conducator de tara bun. Ati avut la dispozitie 10 ani si toate parghiile necesare. Imi pare rau.



P.S. Tot mi s-a atras atentia. A nu se intelege ca ati fi singurul conducator care nu a fost bun. Ma tem ca nici unul nu a realizat nimic intr-adevar bun pentru acest popor. Probabil de aceea suntem si unde suntem.
Totodata sa nu se inteleaga ca sunt de partea antenei3 (propagandisti manipulatori),voiculescu, ponta, crin sau cine mai vreti ...toti fiind "o apa si un pamant", plini de interese personale.
Nickul meu "Heil Hitler"este doar o ironie, menita doar a starni interesul, curiozitatea si a putea fi identificat in discutii.
Nu sunt eu un sfant. Nu doresc sa devin persoana publica, vreo functie sau vreun alt folos. Repet acest mesaj, fiindca doresc sa fie vizualizat de cat mai multa lume. Astfel, sa "trezeasca" clasa politica si cat mai multi oameni.

Cine poate sa fie impotriva mea, in afara hotilor de tara? Eu doresc educatie copiilor...ei doresc sa ii tina prosti, sa ii poata prosti si fura. Numai ca o sa fac o miscare civica puternica, si o sa va vin de hac hotilor.{[]][[}]]

Musafir

#24085 Re: Re: Re:

2014-01-18 11:08

#24073: - Re: Re:

da cu returneaza pe un mesaj si ai icon pt poza acolo bagi url-ul

misto aia cu varanu mai pune

cetatean european

#24086 Re: Re: Re: Re: Re: basescule, imi pare rau, dar nu ai fost un bun conducator de tara

2014-01-18 11:09

#24083: Heil Hitler - Re: Re: Re: Re: basescule, imi pare rau, dar nu ai fost un bun conducator de tara

Iti raspund printr-un comentariu la o pilda deja conscrata:

"Pestele de la cap se impute dar se curata de la coada"

Ce-ar fi, daca atunci cand am observat ca, capul pestelui pute, sa incercam sa salvam restul carnii rapid si anume sa-i taiem capul?

As propune sa redevenim monarhie. Este cunoscut faptul ca un monarh este educat de mic sa isi iubeasca cetatenii tarii.

Aici, in acest spatiu, mereu am avut conducatori lucizi care au luptat pt prosperitatea si integritatea statala.

Acum un monarh ar fi puterea exemplului si ar vindeca plaga rosie a celor fara niciun Dumnezeu si poate ar reusi sa struneasca "dracusorii" care misuna si in interiorul tarii dar si pe-afara.

giovanni

#24087

2014-01-18 11:09

In tara orbilor,chiorul este imparat,jos presedintele pacalici

Musafir

#24088

2014-01-18 11:09

ACEST PARANOIC NU SE POATE NUMI ROMAN , ESTE UN DEMON CARE NU DORESTE BINELE NIMANUI ASA CUM A SPUS SI PARAPSIHOLOGUL MANOLEA. SA IESIM TOTI ROMANII SI SA FACEM O DEMONSTRATIE PENTRU CA SA PLECE SA NU-L MAI VEDEM NICIODATA.

Musafir

#24089 Re:

2014-01-18 11:09


Musafir

#24090

2014-01-18 11:10

Basescu are trebuie sa stea la Cotroceni ascuns si sa nu mai iasa in public sa jigneasca, doar prin aparitia lui la TV ne jigneste, ptr ca este demis prin referendum, deci stai ascuns pana iti termini mandatul, ca dupa aceia o sa te ascunda justitia in spatele gratiilor la cate infractiuni ai facut tu si familia ta. Basescule, lasane in saracia noastra, ca tu ne-ai adus asa, tradatorule, ne-ai vandut FMI si altor instituti internationale.

Musafir

#24091 catre toate jegurile anteniste

2014-01-18 11:10

donati-va toti neuronul sa-i mai faceti un cap varanului puscarias

Musafir

#24092

2014-01-18 11:10

este timpul sa fim mai fermi si solidari.ajunge "dle presedinte "ilegitim .ajunge , fii demn,iubeste-ti tara si pleaca.
casiana

#24093 romani trezitiva

2014-01-18 11:11

cred ca e de ajuns cat a mintit tara asta.de la revolutie incoace tot mai jos mergem nu sa ne fie mai bine si de ce.din cauza tuturor escrocilor si mincinosilor care ne-au condus tara pana acum.basescu,iliescu si multi altii ar trebui sa fie in locul lui becali,si asta nu o sa inteleg niciodata un om care a ajutat multa lume sarmana e inchis iar cel ce ne minte ne fura e likber ca pasarea cerului.romani desteptativa odata,pe vremea lui ceausescu aveati de lucru aveati o casa acuma ce aveti?atunci traiati decent,acuma cum traiti?de pe o zi la alta,vi se pare normal ce merge in tara asta?cat si in tarile mai putin dezvoltate le merge mai bine traiul de pilda uitativa la polonia,ce trai au,ce preturi la alimente au fata de noi,la 40 de zloti echivalent a 40 de ron acolo cumperi 10 kg de pulpe,aici cu 40 ron cumperi 10 kg de pulpe si multe exemple de astea vas putea da,va rog doar atat romani trezitiva la realitate nu va mai lasati mintiti,ca neam satu rat de promisiuni ne trebuie un presedinte ca ceausescu sa faca putina curatenie in tara asta de escroci mincinosi etc iar acesta nu e decat altul decat vadim tudor,doar dansul are curajul de le spune tuturor verde in fata doar dinsul nu are frica de nimic,ganditiva si desteptativa inainte sa ne vindem toata tara inainte de atrai ca cainii,desteptativa................


Musafir

#24094

2014-01-18 11:11

Basescu ia-te si te du ca presidentia nui de tine,poate nici pe vapor nu as accepta sa conduci vasul,cred ca stiti din ce cauza!
MARLANUL

#24095 S.O.S PUNGESTI!!!!!

2014-01-18 11:11

Baronii PSD din Vaslui au participat activ în 2012, perioadă în care se aflau în opoziţie, la mobilizarea populaţiei împotriva companiei Chevron. Deputatul Adrian Solomon, un PSD-ist cu state vechi, a apărut în faţa miilor de oameni care au ieşit în stradă în martie 2012 şi a jurat, cu mâna pe Biblie, că va face tot ce-i stă în putinţă ca acest proiect să fie oprit. Acelaşi deputat a lansat o declaraţie şocantă în aprilie 2012: „Mitingul de pe 26 (n.r. - 26 aprilie 2012) este un miting anti-american şi anti-Răzvan Ungureanu (n.r. – premier la acea vreme). Se aude că domul Ungureanu ar vrea să vină pe 1 mai la I.R.B. (n.r. - Întreprinderea de Rulmenţi Bârlad). Eu îi transmit public că, dacă are nesimţirea să vină în Bârlad şi să nu anunţe autorităţile, să nu oprească la Primărie şi să afle ce îi doare pe bârlădeni, va avea soarta lui Aldo Moro“. Politicienii: jurăminte cu mâna pe Biblie La 27 aprilie 2012, guvernul Ungureanu a fost demis, printr-o moţiune de cenzură care a speculat la maxim tensiunile din stradă. „De ce au fost aprobate acordurile ce permit Chevron exploatarea gazelor de şist, în condiţiile în care nu existau studii şi nici cadrul legislativ specific care să reglementeze condiţiile tehnice de explorare-exploatare care să evite riscurile geologice, de mediu, de poluare a apelor freatice?“, este un fragment al moţiunii. După alte câteva luni, Guvernul Ponta a dat undă verde americanilor la Vaslui. Ulterior, liderii PSD din Vaslui n-au mai dat ochii cu cetăţenii revoltaţi ieşiţi din nou în stradă. Exemplu de schimbare la 180 de grade a atitudinii. Dumitru Buzatu (PSD), şeful Consiliului Judeţean Vaslui, martie 2012: a jurat cu mâna pe Biblie că nu va lăsa Chevron-ul să intre în Vaslui. Acelaşi Dumitru Buzatu şi-a schimbat, acum, complet declaraţiile, comentând, în 16 octombrie 2013, pentru „Adevărul”, revolta de de la Pungeşti.

Citeste mai mult: adev.ro/mute7u

Musafir

#24096

2014-01-18 11:11

doresc demisia lui basescu pentru a scapa de clanul lui care terorizeaza romania
MIOARA DIACONU

#24097

2014-01-18 11:11

VREAU UN PRESEDINTE CARE SA NE REPREZINTE CU FALA , NU UNUL CARE NE INVATA CUM SE BEA WISCHI CU CUBURI DE GHEATA.MUMA CARE L-A VOTAT NU STIE CE SUNT ASTEA.L-A CREZUT CA VA TRAI MAI BINE CA PE VREMEA LUI ,,CEASCA''
MARLANUL

#24098 DEMISIA PINOCHIO!!!!!

2014-01-18 11:12

Singurele voci împotrivă au venit din USL. Şi în vechea guvernare, când, de exemplu, soţia lui Victor Ponta, Daciana Sârbu, spunea despre Roşia Montană că noi am închiriat de fapt o casă, primim chirie, “dar cei care o ocupă nu numai că vor pleca cu mobila şi cu parchetul şi cu comoara din subsol, dar vor lăsa acolo, ne vor plasa o bombă, noi luând doar chiria de fapt şi alegându-ne cu un dezastru care ne va distruge această casă, şi nu doar casa”. Aceeaşi doamnă europarlamentar îi scria Elenei Udrea să dezvolte turismul în zona Roşia Montana, exploatarea minieră bazată pe cianuri nefiind o soluţie “nici pentru oameni, nici pentru comunitate, nici pentru mediu şi nici pentru patrimonial cultural şi istoric al acestei regiuni”. Ar fi putut, de un an şi jumătate, chiar Guvernul Ponta să demareze acest proiect cu miză turistică, mai ales că USL s-a opus exploatării de la Roşia Montană şi în campanie, ar fi fost un semn de consecvenţă în ochii electoratului. Cum a fost, de exemplu, declaraţia lui Ponta că el, ca deputat, va vota împotriva legii Roşia Montana. Cum a fost declaraţia tranşantă a lui Crin Antonescu: PNL, cu excepţia parlamentarilor din zonă, va vota împotriva aceleiaşi legi de exploatare la Roşia Montana. Între timp, s-au mai nuanţat luările de poziţie, mandatul comisiei s-a prelungit, s-a schimbat şi denumirea legii, o pot vota cu inima uşoară toţi cei care au spus că se opun. Teribila bătălie pare să se poarte doar cu efectul de bumerang al propriei demagogii, al propriului populism. Şi atunci, eroicul strigăt de luptă devine un fâs.

Citeste mai mult: adev.ro/mv58n4

Musafir

#24099

2014-01-18 11:12

Ma rog la Dumnezeu sa apuc ziua in care basescu nu va mai fi la cotroceni si poate nici in tara noastra.

Musafir

#24100

2014-01-18 11:12

Buna ziua
De mult astept momentul in care acest individ care s-a numit singur presedinte sa plece ..nu pe mare ci pe ocean...si sa-i pastram o corabie cu bratari stralucitoare precum chelia.
Bravooo Antena 3 si Felicitarii pentru initiativa si va multumesc ca nu v-ati "alterat" nici un pic cu basism si ne tineti conectati la realitate, cu demnitate, onestitate, corectitudine, devotament, inteligenta, profesionalism,respect....cuvinte pe care lui basescu si acolitii lui,le trebuiesc traduse cu dictionarul.
E mult prea mult bataia de joc pe care noi nu ar trebui sa o suportam, ci sa luam initiativa serioasa...si asta este valabil pentru toate partidele politice acestei tari.
Ma ingrozesc unele comentarii facute de basisti care NU AU ARGUMENTE de ce il sustin pe basescu....ci doar pur si simplu arunca noroi in unii sau altii....un fel de alba neagra...prosteala pe fata.
Prea ne-am obisnuit sa fim calcati in picioare, scuipati, injuratri si facuti de ras in toata lumea.
Care este diferenta dintre un consatean din sat si basescu, care stau Duminica la birt unde beau si fac politica??? NICI UNA...aceeasi hahaiala...acelasi apucaturi din incheietura maini in timp ce duc paharul la gura...