Spune NU eutanasierii cainilor comunitari - PROTECTIA ANIMALELOR


Musafir

#801

2013-09-09 22:22

Ca sunt straini care se dau drept mari iubitori de animale si vor sa vina sa ne invete pe noi ce este umanitatea, treaca mearga.
Dar romanii nostrii, sa nu tina cont de suferinta unor oameni, sa se vanda pentru o mana de arginti.
Iuda.
Voi sunteti Iuda.
Va vindeti strainilor pentru un pumn de bani.
Pe aia din afara nu o sa-i doara niciodata in fund de noi.
Ei isi urmaresc interesele, ca sa aibe obiectul muncii si voi la fel.
RUSINE!!!!
Voi sunteti adevarati responsabili de moartea tuturor victimelor maidanezilor pe care ii lasati pe strazi.
Vreau sa vad si eu filmulete cu ceea ce faceti voi pentru cainii pe care ii iubiti.
La mine in cartier sunt o droaie si nu am vazut pe nimeni dintre voi sa le dea de mancare.
Asa zisii iubitori de animale sunt de fapt iubitori de bani de pe urma animalelor.

Musafir

#802

2013-09-09 22:25

Nu e drept ca pentru greselile noastre sa plateasca ei, cainii! De ce sa plateasca? Pentru ca unii OAMENII isi lasa copii pe mana unei bunicute care stand la taifas si din cauza varstei uita de ei si apoi ramane "blocata" nestiind cum sa mai reactioneze???? E usor sa acuzi o biata faptura necuvantatoare care nu poate pleda in apararea ei! Dar cainele te va iubi NECONDITIONAT si te va urma pe tine,Omul, chiar daca il vei duce catre moarte! Si atunci: care-i om si care-i caine?


Musafir

#803 Re:

2013-09-09 22:38

#802: -

Copilul de 12 ani nu era singur, se juca cu mai multi copii. Va tot agatati de argumentul cu bunicuta.

Pricepe, haitele de caini se comporta exact precum haitele de lupi. Sub imaginea de prieten al omului sunt fiare! Lupi!

 

Sunt multi vinovati, dar pana una alta, 65 000 de fiare bantuie libere pe strazi! Care e solutia voastra?

 

Chiar vreau un raspuns macar!

Care e solutia voastra?

 


Musafir

#804

2013-09-09 22:50

NU eutanasieri......treb eutanasiati proxenetii si mamele care isi ucid copii......RUSINE ROMANIA

Musafir

#805 Re:

2013-09-09 22:51

#804: -

"Nu" nu e actiune.

Astept un raspuns serios. Care e solutia voastra?


Musafir

#806

2013-09-09 23:22

Sunt fiinte la fel ca noi si nimeni nu e in masura sa le omoare

Musafir

#807

2013-09-10 01:38

Defending animals!!!

Musafir

#808

2013-09-10 02:47

Sunt consternate de setea de sănge a unora dintre semeneii nostril.Am crezut ca uciderea sotilor Ceuasescu in ziua de Craciun a fost o intămplare,nu ca nu ar fi meritat ci pentru simplu fapt ca mai erau si alte zile.Asist cu lacrimi in suflet cum se posteaza pe internet imagini cu tineri care chinuiesc acesti căini fara nici o vina,cum le dau foc,cum îi omoara cu multa cruzime.Se incearca manipularea populatie leg=nd moartea nefericita a acelui copil de căini de pe strada,cănd ar fi trebuit ca la acest moment sa fie toti primarii din cei 24 ani si angajatii lor responsabili cu aceasta problema,toate ONG-urile care au folosit banii destinati acestor animale in scopuri personale,creănd aceasta stare in inima acestui popor si asa greu incercat de saracia care vine,vine si iar vine.Nu am inteles cum de parintii au puterea de a veni la tv si la proteste cănd nici macr nu s-au stins lumpăarile pe mormpntul copilului lor?cum de nu plpng cu lacrimi de sănge pe lespedea pusa peste copilul lor?Ce vor face acesti,,protestatari,, daca intr-o zi li se va propune sa faca ceva sa dispara din viata noastra:bolnavii cronici de cancer care nu au citistatice si nici morfina,copiii din canale,copiii din orfelinate,pensionarii nostril dragi care cauta prin gunoaie ceva de măncare?adica personae care nu mai produc.Vor semna acesti romăni ca toate aceste categorii de oameni sa dispara ca lor sa le fie pentru o perioada mai bine,daca le-o mai fi? Cum sa isi incarce sufletul cu săngele a peste 60.000 animale nevinovate? ca nu ne va ierta d-zeu niciodata si vom aparea in fata tarilor civilizate ca un popor de barbari.De aceea este bine ca nu exista pedeapsa cu moartea,ca uite asa intr-o isteria de genul acesteia,pot muri oameni nevinovati.Voi fi mereu impotriva eutanasiei si daca va fi un referendum(care de faot nu isi are rostul) am sa merg si am sa votez NU EUTANASIEI.V-a vorbit un om caruia I-a murit copilul calcat de o masina in ziua de 1 ianuarie ,caruia I-a murit căinele iubit acum 6 luni si caruia nu I s-au uscat lacrimile si nu I s-a linistit sufletul,pentru ca acum sa aud si sa vad asemenea ineptii .In ce tara traim?si de unde atăta sete de violenta,de sănge la un popor cresti si cunoscut a fi intelept si bland?

Musafir

#809 Re:

2013-09-10 06:03

#806: -

 

Daca NU, atunci care e solutia voastra?


Musafir

#810 Re:

2013-09-10 06:05

#807: -

Adunam 10 000 de caini si ii trimitem la tine in oras! Sa-ti fie mai usor sa-i aperi, ipocritule!


Musafir

#811 Re:

2013-09-10 06:06

#808: -

Sunteti in stare de un raspuns clar, CU FAPTE CLARE?

65 000 de fiare bantuie libere pe strazi! Care e solutia voastra?


Musafir

#812 Re:

2013-09-10 06:07

#808: -

Sincer imi pare rau pentru suferinta prin care treceti. Dupa cum observati cativa au umplut forumul cu spam-uri, nici nu stiu ce rost mai are sa scriem aici.


Musafir

#813 Re: Re:

2013-09-10 06:10

#812: - Re:

Fapte, nu vorbe!

Care e solutia voastra?


Musafir

#814 Re: Re: Re:

2013-09-10 06:22

#813: - Re: Re:

Fapta este sa iti dai in cap de unul singur. poate ti se misca neuronii la loc, ca  daca ai gandi nu ai mai scrie aceleasi lucruri de zeci de ori.  Cred ca ai timp destul la munca, doar pentru asta primesti banii.


Musafir

#815 Re: Re: Re: Re:

2013-09-10 06:26

#814: - Re: Re: Re:

Nu mai ocoli intrebarea si spune-mi CE SOLUTII AI?

E asa de greu de priceput, apropos de neuroni? Sa reformulez?

Din 6 000 de iubitori de fiare, astept macar un raspuns!


Musafir

#816 Re: Re: Re: Re: Re:

2013-09-10 06:31

#815: - Re: Re: Re: Re:

Solutiile se discuta aici pe forum? Dar daca da, atunci solutia mea este : adopta si tu macar un caine. Ti se va dezvolta simtul responsabilitatii.  Asta este solutia. Iar daca ai adoptat, nu il mai arunca in strada ca te-ai saturat de el.


Musafir

#817 Re: Re:

2013-09-10 06:34

#803: - Re:  

 Pur si simplu mi se intorc matele cand aud de "bunicuta" cea inocenta !!! Baaai, daca mai ai vreun pic de creier in bibilica , ai realiza ca baba este cea care poarta 99% din vina. NU LASI 2 COPII DE 4 SI 6 ANI, NESUPRAVEGHEATI VREME DE O ORA. Apoi, ceea ce se omite intentionat este faptul ca bietul Ionut a patruns intr-un spatiu privat, ingradit, care era la cel putin jumatate de ora de parc si acolo s-a petrecut nenorocirea. Deci aia NU erau caini vagabonzi ci cainii care pazeau acea proprietate privata. Oriunde in lume, din SUA si pana in Noua Zeelanda, daca cineva (copil sau adult) patrunde pe proprietatea cuiva fara aprobare, risca sa fie sfasiat de cainii care pazesc acea proprietate si absolut nimeni nu are nimic de obiectat. Adulti si copii, ar fi momentul sa ne civilizam si sa invatam niste norme elementare ! Nu putem la nesfarsit sa facem ce ne taie capetele, sa intram cand vrem si cum vrem pe proprietatile oamenilor, sa parca pe trotuare, sa ignoram toate regulile de bun simt si de civilizatie ! Trebuie sa intelegm ca daca incalcam legile ne asumam si riscurile.  Daca acel copil ar fi fost educat in acest sens, nu s-ar mai fi strecurat printr-o bresa a gardului si nu ar mai fi patruns acolo. Sunt de acord ca locul cainilor NU este pe strada, ei trebuiesc adunati de autoritatile locale, sterilizati si tinuti in padocuri. Primariile au bani, sa se fure mai putin si atunci totul va fi in regula.


Musafir

#818 Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2013-09-10 06:36

#816: - Re: Re: Re: Re: Re:

Ala e 1 caine. Si nu-mi spune mie ce sa fac, nu toti ne pupam in bot cu cainii!

Cum faceti VOI sa dispara 65 000 de fiare de pe strazi?


Musafir

#819 Re: Re: Re:

2013-09-10 06:38

#817: - Re: Re:

"ei trebuiesc", sa faca altii! Deci nu aveti de gand sa faceti nimic!

Semnati petitii din fotoliu, click click! Vai, am salvat cainii.

 

Cand am sa aud un plan bine pus la punct, atunci am sa ma opresc! Pana atunci,

CUM FACETI SA DISPARA 65 000 DE FIARE?

musafir

#820

2013-09-10 06:38

Ceea ce s-a intamplat cu copilul esta cu adevarat o tragedie,dar nu am vazut la parintii copilului atata ura cat am vazut la alte persoane care au prins momentul sa- si arate caracterul.
NU se poate sa avem atata ura in noi.
NU se poate sa ne varsam toate frustrarile si rautatea din noi pe bietele animale carea au ajuns in strada tot din cauza unor nemernici care i-au aruncat.
Adevaratii caini sunt cei care s-au infruptat din banii luati de la gura “ maidanezilor” care figurau in adaposturi.Ei trebuie sa dea socoteala pt asta.Dar nu, acum trebuie sa scoata alti bani de la firme care vand substantele de eutanasiere. Si trebuie sa existe surse incontinuu de caini aruncati din curtile oamenilor, ca au alta afacere prospera cu eutanasierea.
TREBUIE SA LI SE CEARA SOCOTEALA CELOR CARE AU BAGAT BANII DESTINATI CAINILOR IN BUZUNARE SI ACUM VOR SA-I OMOARE CA SA ACOPERE MATRAPAZLACURILE FACUTE DE EI.
Masele sunt cel mai usor de manipulat, iar toata aceasta miscare este o manipulare menita sa omoare cainii.Eutanasierea este prezentata ca fiind singura solutie.
Copiii nu trebuie sa inteleaga ca a ucide este normal. Taiem animale in fata lor, ucidem cainii si apoi ne mai miram ca a crescut violenta in randul copiilor.Ce exemple le dam?
Se gasesc si alte solutii pentru a rezolva problema , NU CRIMA!!!
Stiu ca schimbarile pe planul mentalitatii sunt cel mai greu de facut, dar , OAMENI BUNI SCHIMBATI-VA MENTALITATEA!!!!
Nu rezolvam nimic daca suntem criminali si ucidem cu satisfactie cainii care uneori ne apara de violatori pe strada.Unii chiar se bucura pt ca le pazesc masinile in parcare, dar nu se-ndura sa le dea ceva de mancare.In drumul meu intalnesc destui caini , dar nu i-am vazut atacand oameni pe strada, cum te ataca hotii sau talharii cu 2 picioare.Ba chiar se sperie pt ca au fost batuti de oameni.
Ca popor putem sa tinem in puscarii si sa platim bani grei cate 25 de ani , sau oricat este pedeapsa maxima,criminali, violatori, proxeneti, pedofili, dar nu putem sa avem grija cativa ani in adaposturi ( pentru care s-au primit destui bani prin ONG-uri, dar au intrat in buzunarele unora care si-ar vinde si parintii pentru a fi ei cat mai bogati )de bietele animale care daca sunt sterilizate pot sa dispara pe cale naturala ,ca mor.
Cati oameni sunt dispusi sa adopte un caine din adapost? La oras se cumpara animale de companie de rasa( de parca numai aia trebuie iubiti), iar la tara lumea ii arunca pe strazi in loc sa-si sterilizeze cainii. Este clar ca vor sa-i omoare. Omorandu-i scapa de grija justificarii banilor mancati de ei.
Au fost mediatizate atatea cazuri de pedofili, care au comis atrocitati asupra copiilor, dar nu am vazut lumea iesind in strada si militand pentru moartea lor. Oare de ce?
Am ajuns o tara in care acesta este chiar obiectivul turistic al unor dezaxati.
Cred ca marea majoritate a celor care tipa cat mai tare impotriva cainilor nu ar face nimic ei insisi pentru un copil bolnav sau nu ar dona 1 ban pt un spital, considerand ca intotdeauna este datoria altuia si ei trebuie numai sa primeasca. Unde este crestinismul din noi?
Animalele se apropie de noi ca sa ceara ceva de mancare , nu sa ne atace, dar daca sunt intampinati cu suturi sau pietre, atunci se apara si ele.Niste animale infometate si insetate devin violente , dar mai sunt si oameni care au grija sa le dea de mancare si astfel sa-I domesticeasca . Daca sunt ingrijiti, cainii te rasplatesc , spre deosebire de oameni, cu multa

Musafir

#821 Re:

2013-09-10 06:40

#820: musafir -

Te rog nu-ti mai da cu presupusul ce fac oamenii normali!

CARE SUNT "ALTE" SOLUTII ?


Musafir

#822

2013-09-10 06:49

spun doar NU EUTANASIERII!

Musafir

#823 Re:

2013-09-10 06:52

#822: -

Cand spui Nu, vii cu alternative! Altfel taci.

CARE ALTE SOLUTII?


Musafir

#824 Re: Re: Re:

2013-09-10 06:53

#817: - Re: Re:

Asa este. Nu erau caini ,,vagabonzi,, maidanezi, sau cum vrea lumea sa li se spuna, fiare, bestii, etc...dar cati credeti ca inteleg ? Unii nici nu citesc mesajele ca lumea. ,Aveti dreptate, ar trebui sa se scuipe veninul strans pe ceea care este raspunzatoare de fapta. Si eu am crescut copil, dar nici macar in fata blocului nu l-am lasta niciodata singur.

musafir #820

#825 #821

2013-09-10 07:10

Daca aveai rabdare sa citesti tot comentariul, gaseai niste solutii prezentate. Tu esti carcotasul de serviciu care ai intrat pe aceasta petitie sa-i pui la colt pe cei care-si mai folosesc si creierul si au alta educatie.Nu ai niciun drept sa ordoni altuia ce sa faca!!! Daca ai fi auzit intamplator ce au patit francezii cand au starpit cainii si pisicile de pe strazi si s-au inmultit sobolanii, nu ai mai fi atat de vehement.Noi chiar avem probleme cu sobolanii si soarecii.Exista si in hypermarketuri.Probabil ca de mic ai fost educat in spiritul urii fata de anumite fiinte.Am vazut copii care dau cu piciorul in animale pe strada, de fata cu parintii si apoi sunt contrariati ca sunt latrati.