Spune NU eutanasierii cainilor comunitari - PROTECTIA ANIMALELOR


Musafir

#1601 Re: Re: Re1583

2013-09-21 17:06

#1597: - Re: Re1583

 

Marea majoritatea care avem caini suntem familii fericite ale caror copii nu sunt muscati de niciun caine. Eu personal am fost in adapost printre caini complet necunoscuti de talie mare intr un tarc in care erau peste 20. Le duceam duminicile de mancare. Si vezi culmea ca nu m a muscat nicunul. Da, copilul meu, dormea in pat cu cainii  nostri si nu s-a  molipsit de nicio boala, nu a fost muscat de maidanezi. .  Nu mai stii ce sa scrii ca sa jignesti. Nici macar nu ne cunosti, cum ai putea?! Dar  pe noi ne doare exact "acolo" si nici macar acolo.  Ma gandesc ca nu stii sa iti educi copilul in simtul respectului pt natura si ceea ce face parte din ea. Cum sa il educi atata timp cat tu esti cel mare needucat. Te scremi sa formulezi propozitii ori fraze ca cele  de mai sus. Ba poate le si spui copiilor tai , daca intradevar ai. Eu acum constat  cine este frustrat  si  parca vad  cum dai cu pietre si gonesti animalele , care majoritatea si fug vazandu-te  cu ochii bulbucati de ura.


Musafir

#1602 Re: Re: Re: Re1583

2013-09-21 17:08

#1601: - Re: Re: Re1583

Lipsa de respect pentru ceilalti, jignirile vin de la tine.

Te las in rahatii tai!


Musafir

#1603 Re: Re: Re 1597

2013-09-21 17:09

#1600: - Re: Re 1597

Iar cel cu 65.000 de caini...pfffoooaaa


Musafir

#1604 Re 1600

2013-09-21 17:51

Deși m-a muscat cainele, nu am avut niciodată ideea sa mă razbun, si in niciun caz nu sunt de acord sa omorâm toți cainii. Cainele nu are ratiune, dar omul se presupune ca are. Si cred ca m-a muscat din vina mea. Așa ca îți răspunde unul muscat de caine, apropo de empatie.

Musafir

#1605

2013-09-21 21:26

Cainii maidanezi sunt rezultatul ignorantei si rautatilor oamenilor care-i abandoneaza. Ei au nevoie de ajutorul nostru , cei care iubim cainii, nu de crime care nu ne fac mai buni si care se platesc pana la urma , intr-un fel sau altul !
sfs

#1606 boule

2013-09-21 23:19

#1: -

esti retardat!!


Musafir

#1607 Re 1606

2013-09-22 04:44

De unde spuneati ca vin jignirile si mizeria sufleteascaa? Omul are perfecta dreptate. Moartea NU este o soluție, iar responsabili suntem noi si acești caini trebuie ajutati, nu macelariti! Vezi si 1602 pt confirmare (apropo de jigniri)

Musafir

#1608

2013-09-22 09:51

LASATI CAINII IN PACE
OAMENII SUNT O RASA MAI AGRESIVA DECAT CAINII

Musafir

#1609

2013-09-22 10:28

nu doresc un masacru:D
Ziva

#1610 Lasati Animalele sa traiasca

2013-09-22 13:34

Eutanasiati urmatoarele animale: violatorii,criminalii,hotii,prostii,parlamentarii
Multumim !!!

Musafir

#1611

2013-09-22 19:39

Intrebare pentru parintele Ilarion Argatu:
Este pacat sa chinui si sa omori animalele???
Raspunsul parintelui Ilarion Argatu :,, Este pacat strigator la cer sa chinui animale prin:foame,sete,frig,bataie si UCIDERE!!! Dumnezeu a creat animalele pentru hrana omului,pe unele pentru a-l ajuta pe om la munca si pe altele pentru a-l pazi!Dumnezeu l-a pus stapan pe Om peste animale si va da socoteala pentru felul cum a avut grija de ele.Animalele au suflare si un duh al lor!''

Musafir

#1612

2013-09-22 20:08

Circula un video ingrozitor in care un caine este aprins si arde dupa ce a fost stropit cu gaz. Eu nu m-am uitat ca nu am indraznit. Daca cineva printro oarecare imprejurare a asistat de undeva la astfel de torturi, ori altele de acest gen, si a vazut si persoana sau persoanele care au infaptuit grozaviile,  rog sa nu ii fie frica sau sa considere ca nu are timp si sa mearga la politie pentru declaratie.  Eu de la varsta de 8 ani am ramas cu o amintire in care un animal a fost torturat si eu am ramas pironita cu ochii asupra incedibilei imagini. Copiii nostri au acces la internet inca de la o varsta destul de frageda. Sunt imagini in aceasta isterie de ura in care ei sunt fotografiati si privesc cum se chinuie animalul. Nu ii lasati sa ramana traumatizati si ei, sau sa devina criminali considerand ca daca ,,ala,, a avut curaj ,,de ce sa nu am si eu,,. Multumesc.


Musafir

#1613 Re 1612

2013-09-22 20:54

Daca este identificata bestia ar trebui sa semnam o petiție si sa mergem mai multe persoane la poliție pt a încerca sa facem ceva ca sa fie pedepsit. Traumele noastre cine le plătește?

Musafir

#1614

2013-09-23 06:40

Rusine celor ce si-au casunat pe bietele animale.

Musafir

#1615

2013-09-23 15:36

"iubitorii de animale" nu fac decat sa LATRE...LATRE fara sa faca nimic concret pt. rezolvarea problemei....ne-am saturat DAA DAAA EUTANASIERE!!!!!!!!

Musafir

#1616

2013-09-23 16:18

NU EUTANASIERII CAINILOR !!! Cainii nu sunt ai strazilor ...sunt ai oamenilor care nu au stiut sa-i gestioneze !!STERILIZAREA TUTUROR CAINILOR DIN CURTILE PRIVATE !!!

Musafir

#1617 Re 1615

2013-09-23 16:30

Daca nu stii sa citesti, îți reamintim ca asta e o petiție anti eutanasiere, unde criminalii de caini nu au ce cauta! Mars la petiția ta!

Musafir

#1618

2013-09-23 17:32

NU eutanasierii, ....... Da strangerii cainilor de pe strada,

Musafir

#1619

2013-09-23 17:42

VA ROG FRUMOS SA GASITI O MODALITATE DE A FI AJUTATI!
ERA DESTUL DE DUREROS SA-I VEZI PARASITI PE STRAZI SAU LA IESITREA DIN ORASE

Musafir

#1620

2013-09-23 17:43

VA ROG FRUMOS SA GASITI O MODALITATE DE A FI AJUTATI!
ERA DESTUL DE DUREROS SA-I VEZI PARASITI PE STRAZI SAU LA IESIREA DIN ORAS,CEEA CE FAC ACUM ESTE O CRIMA!

Musafir

#1621

2013-09-23 19:00

pomania please stop now the bestiality,the ferocity the crime mercy...........

Musafir

#1622

2013-09-23 19:11

daca politicienii nostri nu ar fi furat in "haita" si banii destinati rezolvarii problemei ar fi fost folositi corect atunci nu am mai fi ajuns rusunea Europei. Pana acum faceam caz ca romii sunt cei care au tras urma palmei pe obrazul Romaniei, acum pe cine sa mai dam vina? Sunt politicienii mai rai ca romii de care ei vorbesc? Eu zic ca da, si mai sunt si rai, cruzi si fara D-zeu!

Musafir

#1623

2013-09-23 23:13

BENEFICII MAJORE ALE COMPANIEI UNUI CAINE:
Te iubesc neconditionat
Iti imbunatatesc starea de spirit prin dragalasenia lor deosebita
Te incurajeaza sa faci miscare prin faptul ca ii plimbi si sunt mereu jucausi
circulatie a sangelui imbunatatita prin scăderea presiunii arteriale și diminuarea anxietății cauzată de stres.
Animalele de companie au un rol important în educația copiilor
viața cu un animal de companie duce la întărirea sistemului imunitar
Pentru persoanele vârstnice, reprezintă un substitut pentru copiii plecați de acasă și un indicator al sănătății fizice și mentale
Stapanii de animale sunt mult mai extrovertiti, mai sociabili, mai in forma, mai increzatori in sine si lipsiti de temeri in comparatie cu celelalte persoane
Un câine ingrijit e un adevărat magnet pentru domnișoare
Amelioreaza durerea cronica, reduc anxietatea si colesterolul
Previn atacul cerebral si infarctul
Foarte utile pentru persoanele depresive prin cresterea serotoninei si prin responsabilizare
Un mod de imbunatatire a vietii sociale si de a face noi cunostinte.
Un prieten care sa nu te dezamageasca niciodata, care sa aiba mereu grija de tine si de casa ta
A mangaia un caine echivaleaza cu a urma un intreg tratament

Musafir

#1624

2013-09-24 06:32

sunt impotriva eutanasierii

Musafir

#1625 Re: Re: Re: Re:

2013-09-24 08:52

#1578: - Re: Re: Re:  

 Pot sa intreb ceva? Intre om si caine aleg omul mereu, am facut si voluntariat si donatii si tot ce vrei in folosul oamenilor. Dar te intre sincer intre un om si un caine care este diferenta in opinia ta? Omul este o fiinta rationala, responsabila, etc... NU? Cainele sa spunem nu. Corect? Pana aici esti de acord cu mine. Daca o fiinta are atatea calitati, la om ma refer, logic este ca responsabilitatea lui este mult mai mare decat a unui caine. Atunci responsabil fiind pentru faptele tale OMULE daca vrei sa ucizi caini nevinovati fara a le acorda prezumtia de nevinovatie de ce nu eutanasiezi si barbatii ca pot produce cand vor creste violuri si pot muri inclusiv copii in aceste cazuri. In cazul acetor oameni(barbati) e mai grav ca ei au rationament si responsabilitate, nu sunt salbatici. Daca vei vedea statisticile sunt mult mai multi copii omorati si distrusi fizic si psihic de catre oameni prin abuzurile lor. De ce nu aplici acelasi TRATAMENT tuturor? Nu contest ca nu e bine sa fie un numar atat de mare de maidanezi dar judecata ta e gresita. Nu omori o masa de oameni/ caini/ etc. doar din cauza unui individ. Iar daca omul dotat cu atat de multe calitati face asemenea atrocitati ce pretentii sa avem de la un caine? Daca vrei sa schimbi ceva nu schimbi violenta prin violenta....nu e buna judecata ochi pentru ochi dinte pentru dinte...sau?