Spune NU eutanasierii cainilor comunitari - PROTECTIA ANIMALELOR


Musafir

#1376

2013-09-17 02:35

nu eutanasierii! singura solutie acum este sterilizarea si reteritorializarea! punct.
faraMaidanezi

#1377 istoria Maidaneziloe

2013-09-17 02:38

Citiţi pe wikipedia maidanez şi poate vă vine mintea la cap iubitorii de câini maidanezi.

Veţi vedea citind subiectul câte decese în rândurile populaţiei romaniei a provocat cel mai bun prieten al omului, adică câinele maidanez.

http://ro.m.wikipedia.org/wiki/Maidanez

Musafir

#1378

2013-09-17 03:40

Ar fi mult prea multe de spus...si s-au spus deja de catre cei care iubesc si aleg VIATA...

Musafir

#1379

2013-09-17 06:46

stop this madness, this is not what they deserve a 21st century! our children don't have to think it's ok to kill animals !

Acest articol a fost șters de către autor (Arata detaliile)

2013-09-17 08:13



Musafir

#1381 Re:

2013-09-17 08:58

#1376: -

Sa-i reteritorializezi la tine acasa!

Cainii musca  cu coltii, nu cu organele genitale!


Musafir

#1382 Re:

2013-09-17 08:59

#1375: -

Ionut a fost MANCAT DE CAINI!

Iar tu nu mai manca cacat pe forumuri! Vino in Romania sa faci slalom printre cacatii de maidanez, vino sa te plimbi pe jos daca te lasa haitele de caini!


Musafir

#1383 Re:

2013-09-17 09:01

#1379: -

Iar tu de unde pi*da matii scrii? Dintr-o tara fara maidanezi! Dintr-o tara unde se practica eutanasia cainilor neadoptati! Mars si citeste legea de la tine din tara!

Carina

#1384

2013-09-17 09:08

Cum sa ucizi si sa mai si dai o lege prin care sa ai "dreptul" sa ucizi??
Ar trebui sa ne dea mult de gandit tuturor: am ajuns sa fim condusi de oameni care nu se mai obosesc sa gandeasca, care dintr-o multitudine de solutii o aleg pe cea mai miseleasca, pentru ca pentru ei e calea simpla...
Cica sunt prea multi...oare cate tari nu considera ca au prea multi romani pe teritoriul lor, evident majoritatea hoti si cersetori,...si totusi s-au obosit sa apeleze la unele solutii...
As vrea sa ii vad pe cei care promoveaza aceasta lege cum le vor explica copiilor lor diferenta dintre bine si rau si mai ales cat de mare va fii pericolul reprezentat de acesti copii pentru "restul" societatii...
E umilitor si foarte clar mesajul "sistemului": daca vrei sa-ti mearga bine fa rau, nu cauta solutii,compromisuri,intelegere..nici nu te mai obosi sa gandesti..elimina problemele cat mai rapid si fii mandru ca esti roman.
Imi doresc doar ca toti cei care considera ca aceasta este singura solutie sa se loveasca de acelasi tratament: cand vor gresi in viata asta cu ceva sa fie pusi la zid,nu sa fie ucisi,doar sa nu li se acorde o sansa,sa simta ca ar mai fii solutii dar sa nu le poata exploata..sa fie si ei la randul lor ce au fost acesti caini pentru ei.


Musafir

#1385 Re:

2013-09-17 09:18

#1384: Carina -

Exact! am ajuns sa fim condusi de unii care nu se mai obosesc sa gandeasca, indivizi care pun cainii mai presus de oameni!

Daca nu eutanasiere, ATUNCI CE?

Va scremeti pe aici fara nici o solutie, nici o solutie care sa vina din buzunarul vostru!

Daca nu eutanasiere, ATUNCI CE?

Carina

#1386 Re: Re:

2013-09-17 09:38

#1385: - Re:

Felicitari..exact asta spun si eu: oameni ca TINE nu au ce sa caute la conducerea unei tari. Un om aflat la conducere ar trebui sa gandeasca nu sa astepte sa gandeasca altii pentru el. Arata-mi te rog un director care ii cere secretarei o solutie sau care inainte sa ia o decizie nu studiaza situatia.

Dar cel mai bine spune-mi daca tu vrei sa iti cumperi un apartament: nu analizezi prima oara situatia si apoi te hotarasti, doar nu il cumperi si abia apoi il vezi ca mai are un pic si pica tavanul, ca defapt pretul a fost prea mare..etc

Asta e ideea: GANDIREA cere efort...si doamne multi au functii in tara asta care necesita gandire dar datorita oamenilor ca TINE e clar ca nu mai au de ce sa se oboseasca.

Sincer daca stai si te gandesti 5 secunde: chiar ti se pare eutanasierea o solutie? Chiar ti se pare ca e vorba de faza "caini mai presus ca oamenii" ??? Pe bune ???


Musafir

#1387 Re: Re: Re:

2013-09-17 11:24

#1386: Carina - Re: Re:

Directorii au dat deja lege! Dar s-au trezit toate secretarele sa conteste legea.

Din putul gandirii "de secretara", vino cu alta idee decat eutanasierea! Altfel, ramane cum am stabilit: EUTANASIERE!


Musafir

#1388

2013-09-17 11:27

http://www.hotnews.ro/stiri-maidanez_in_bucuresti-15589758-infografic-povestea-maidanezului-din-bucuresti.htm

 

Sterilizare mascul - 90 RON/caine
Sterilizare femela - 120 RON/caine
Eutanasiere           - 94 RON/caine
Cazare/ luna        - 150 RON/caine

Nu mai e nici o dilema: cainii neadoptati trebuiesc eutanasiati!


Musafir

#1389

2013-09-17 11:45

ce informati ati ajunsi. Cati bani irositi din donatiile enorme din tarile UE si de la oameni.

Musafir

#1390

2013-09-17 11:48

Prin eutanasierea cainilor nu vor disparea maidanezii, atata timp cat exista "oameni" care abandoneaza cainii. O lege aspra cu sanctiuni si amenzi pentru acestia, poate, cu timpul, va mai rari maidanezii.

Musafir

#1391 Re:

2013-09-17 11:58

#1390: -

Prin aplicarea aceleiasi masuri, in mod constant, asa cum se practica si in tarile civilizate, nu vor mai exista caini maidanezi!

elena pal
oradea

#1392

2013-09-17 12:22

Nu e corect sa fie eutanasiati, dar nici sa traim in frica ca sare un caine din boscheti nu e bine. Eu sunt pro..

 

---------

Creati un site gratuit accesand http://mfirma.ro.


Musafir

#1393

2013-09-17 13:09

Daca noi oamenii suntem mai rai ca fiarele, atunci ca si specie ar trebuie sa ne autoexterminam.... ca si fiarele sunt mai omenoase decat unii semeni ai nostri...

Musafir

#1394 Re:

2013-09-17 13:16

#1393: -

Pai nu stiu ce mai cauti la oras, printre oameni! Nu ti-ar fi mai bine in padure, in jungla, printre fiarele "omenoase"?


Musafir

#1395

2013-09-17 14:07

In fata lui d zeu toate creaturile sint egale caci se deosebesc numai prin formadar in fiecare fiinta suflul de viata este acelasi
Oamenii se cred superiori din lipsa de cultura si de instruire
Ar trebui sa si faca timp sa se documenteze cu legile spirituale cum ar fi Tot ce gindim tot ce vorbim si tot ce facem revine asupra noastra,legea boomerangului sau a socului en retour sau cum spune Jesus recoltam ce semanam
Ar trebui sa ne fie frica si sa gindim rau dar sa si facem...este f grav!!!Cititi oameni legile universale caci unde nu este frica nici de d zeu si de nimic este moarte curata!!!

Musafir

#1396 Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române,Preafericitul Parinte Daniel

2013-09-17 15:45

#1395: -

"Un om singur valoreaza mai mult decât întreg universul material. Toate galaxiile nu valoreaza cât sufletul unui om, pentru ca numai omul a fost creat dupa chipul lui Dumnezeu cel vesnic viu, numai el a fost chemat la iubire si fericire vesnica, în comuniune cu Dumnezeu. Noi ne rugam Maicii Domnului sa aduca pace în familii, pace în popor, pace între popoare si sa ocroteasca familiile si copiii, care adesea sunt foarte expusi tuturor formelor de violenta, uneori de exploatare - mai nou si violentei venite din partea câinilor maidanezi. Este mare nevoie ca sa pretuim valoarea persoanei umane"

Al vostru fara constiinta

#1397 Re: Re: Re:

2013-09-17 16:45

#1386: Carina - Re: Re:

Hai sa iti dau si eu o replica la analogiile tale care se vor a fi inteligente insa sunt mai usor de demontat decat rafturile unui dulap. Asta si faptul ca ma amuza faptul ca iti propui sa incepi sa iti folosesti creierul.

Cum spui tu draga mea, gandirea cere efort, asa ca hai sa facem un exercitiu de efort, sa vedem daca la sfarsitul cursei, esti cu fruntea sus, sau abandonezi dupa primi 100 de metri, din cauza crampelor la creier pe care sunt sigur ca ti le provoaca ganditul intens.

Discutia cu aceste "scumpe si inocente animale" nu e de ieri, de azi. O purtam de 7 ani incoace, de la primul incindent de genul asta (http://www.b1.ro/stiri/eveniment/victimele-maidanezilor-de-la-japonezul-ucis-langa-guvern-in-2006-la-bebelusi-si-varstnici-sfasiati-in-toata-tara-64486.html, am facut si super efortul de ati cauta un articol pe tema asta). Si doar ca sa fim bine intelesi, primul incident mediatizat.

Si acum revenind la analogiile tale, un director/conducator/manager bun nu ajunge sa vada dupa 7 ani ca prima lui solutie a dat gres, el ori este dat afara de mult, ori isi revizuieste din timp strategia, pentru ca aici nu se poate ajunge. Uite ca la noi se poate, asa ca in ritmul nostru romanesc, 1 pas inainte, 3 innapoi, e cazul sa ne fie clar ca alta solutie in afara de eutanasiere nu exista. Bineinteles ca putem sa luam discutia de la inceput, si sa dam vina pe faptul ca ultimele solutii nu au fost aplicate cum trebuie, dar asta nu ne face decat sa ramanem pe loc cautand solutii, si sa ne preocupam timpul cu o problema ce trebuia rezolvata demult. Si de asemenea ne distrage atentia si de la lucruri mai importante, cum ar fi Rosia Montana. Si inca ceva, draga mea secretara, un manager/conducator trebuie sa ia si decizii dure cateodata, iar eutanasierea e un rau necesar, cel mai mic rau chiar as spune, comparandul cu moarte de oameni (Nu unul, ci mai multi, copilul asta nu e primul caz, ar trebuii sa mai asteptam cativa morti ca sa ne convingem ca nu este alta solutie?)

A doua analogie, care ma distreaza si mai tare, o sa tio livrez mai pe sleau (ca sa folosim si putin jargou). Daca vezi ca dupa 7 ani, vecinul continua sa iti rupa capul cu muzica noapte de noapte, chiar daca i-ai chemat politia de 27 de ori pe cap. Si orice efort ai face a fost in zadar, ajungi la concluzia ca e timpul sa te muti pana nu iti pica tavanul in cap. (Aici am hiperbolizat situatia, ca sa iti mai dau ceva de gandit) Deci hai sa ne mutam din tara cainilor maidanezi, in tara curatata de caini maidanezi ca sa stam si noi linistiti si sa ne vedem de probleme mai importante, care provoaca rau pe termen lung acestei natiuni.

La urma urmei, nu sunt nici pro, nici contra eutanasierii, sunt pentru o solutie rapida, si asta e cea mai rapida, oricum ai puneo, dar mai mult imi face placere sa rad de fenomenul comentariilor pe net, unde fiecare se simte mai inteligent decat e in spatele monitorului, cautand pe net fiecare a doua formulare, pentru a nu rade hater-ii de el ca nu stie sa scrie, ci sa zica toata lumea "UITE BA CE INTELEGENT E ASTA" (asta pt haterii) Iti spun eu, rece si dur, lasand de o parte caini maidanezi. NU ESTI INTELIGENT/A, LASA ANALOGIILE, SEMNEAZA PETITIA, E DREPTUL TAU NORMAL, DAR NUMAI INCERCA SA PARI CE NU ESTI. DUTE SI ADOPTA NISTE CAINI DACA TE ATINGE CAZUL LOR. FA CEVA PROACTIV, si usureaza-ne mintiile, de cele 5 secunde pierdute citiind textele tale.

Te-am pupat pisi, si nu te enerva, ca adevarul ne face mai puternici.

 

 


Musafir

#1398 Re:

2013-09-17 17:52

#1388: -

Aici niciun post nu a fost sters pentru ca cei pro-eutanisiere ne-au injurat, ne-au facut zoofili, si au scris tot felul de mizerii. Nu s-a ingradit libera exprimare. Arata superioritate morala. Dar tu   mi ai sters postul la  pro eutanisiere pt ca am aratat ce aberatii vorbesti cu statistica privind tinerea cainilor, comparand cheltuielile lor cu cei tinuti in  penitenciare, care sunt reale pericole publice. Si ai sters  sub simplul motiv ca nu ti-a placut.  Nu pentru ca nu stiu despre ce este vorba sau nu se leaga de titlul petitiei tale.


Musafir

#1399

2013-09-17 19:09

stop barbary

Musafir

#1400

2013-09-17 19:13

stop barbary please