Promovarea examenului de definitivat cu nota 7

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Promovarea examenului de definitivat cu nota 7

Alina

#376

2016-11-06 13:22

Si cei care si-au distrus nervii si sanatatea pentru a-l promova in conditii extrem de dure, anul trecut de exemplu, iar altii care si-au pierdut titularizarea???

kinetoterapia

#377 Definitivat in Romania Republic

2018-03-19 21:16

Bună seara,

Mă numesc Marian, sunt profesor de kinetoterapie (nu profesor kinetoterapeut) la o școală specială din București. Am susținut examenul de Titularizare și pe cel de Definitivare în învățământ. Referitor la Titularizare, pot spune că m-am titularizat din prima (cum se spune în popor) la o școală particulară din București (Școala Postliceală Sanitară Carol Davila). Referitor la Definitivare, am reusit din a doua încercare (având în vedere că la particular nu aveam timp să beau nici apă, ci doar promovări...). Nu pot spune că sunt sau nu de acord cu articolul 253 din LEN 1/2011, dar cu siguranță, nu sunt de acord ca Examenul Național de Definitivare în Învățământul Preuniversitar, să fie dat ca la școala de șoferi, adică, plătești o taxă și mergi la examen an de an. Din punctul meu de vedere, dacă un individ la 45 de ani a reușit să se bată cu tineri de 20-30 de ani pe un post și să-l obțină și să reușească să dobândească și Definitivarea în învățământ, înseamnă că și alții pot; condițiile de bază sunt 2: să vrea să învețe și să poată să învețe (aici vorbim de limita educabilității)