Promovarea examenului de definitivat cu nota 7

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Promovarea examenului de definitivat cu nota 7


Musafir

#276

2015-07-11 16:38

Conditiile in care decurge examenul si programa sunt imposibile. Ar trebui sa se puna mai mult accent pe ceea ce face profesorul la clasa. Daca inainte se lua definitivatul cu nota 6,acum de ce nu se poate lua cu 7? Nu suntem pe locul nimanui,nu este concurs.
Sau macar ar trebui sa conteze notele de la inspectie. Sa se faca o medie.
Pentru ce ne chinuim cu inspectiile? Eu nu stiu unde vreti sa ajungem,dar este revoltator.Este bataie de joc!

Musafir

#277

2015-07-11 16:38

Pentru ca sunt interesata direct si voi participa la anul la examenul de definitivat.

Musafir

#278

2015-07-11 17:19

..este o discriminare...se incalca drepturile omului.....suntem bataia de jok a unora care ar trebui sa ne sustina...

Musafir

#279

2015-07-11 17:23

Pentru ca mi se pare , mult prea mare nota 8, 7 este nota rezonabila.De asemenea as fi deacord si cu notarea pentru gradul II, tot cu sapte.Este absurd, sa ridici atat de mult nota.
Imi pun intrebarea, de ce Dumnezeului nu le- au pus la 10? Nu, ca nu ar fi in stare.
Dar atunci , sa participe ei la toate concursurile de grad.

Musafir

#280

2015-07-11 17:28

pentru ca dragii nostri colegi au trecut cu 5

Musafir

#281

2015-07-11 17:40

Sunt profesor si mi se pare nedrept!

Musafir

#282

2015-07-11 17:59

Mi se pare normal sa fie definitivatul cu 7 si nu numai ci si gradul II .De fiecare data cand vine cineva la conducerea se schimba mereu ceva si ne afecteaza pe toti ;tinand cont de faptul ca mai avem, de facut si maldare de hartii de aceea trebuie o schimbare.

Musafir

#283

2015-07-11 18:06

Tratament diferentiat intre aceleasi categorii.

Musafir

#284

2015-07-11 18:56

Deoarece nu mi se pare corect ,ceilalti au luat def. cu 6 si 7 si noi acum cu 8 ,atunci sa I dam la o parte pe ceilalti sa ramana cei cu 8.Definitivat inseamna definitivarea studiilor mi s ar parea corect sa dam LA facultatea unde am terminat CE treaba are inspectoratul?asa era inainte!nu vreau sa mi pierd titularizarea pt ca trebuie Sa invat ceva inutil!

Musafir

#285

2015-07-11 19:38

Pentru ca vreau egalitate! Pentru ca altfel este o nedreptate!

Musafir

#286

2015-07-11 20:04

Pentru ca este inuman ce se intampla cu noi. Cei care au luat definitivatul cu 5/6/7 sunt cei care-si bat joc de noi acum.

Musafir

#287

2015-07-11 20:11

Nota 8 este destul de mare,in conditiile in avem multa materie de invatat,lucruri pe care la clasa nu le predai.Posturi nu sunt,dar au pretentie sa luam 8 cand ei au luat deful cu 6 sau 7.Dc nu cer 10 direct?
Janette

#288 Definitivat cu nota 7

2015-07-11 22:56

Am luat deful cu 8, dar nu ma mândresc, doar am reusit si atât.  

Este un stres enorm eu consider DEFul cat tot BACul in 4 ore. Eu cred ca acest examen național nu este conform cu limitele fiintei umane de a fi pregătită la o astfel de presiune. Am auzit multe colege cărora li s a făcut rău. Comasarea a 3 zile de examen in 4 ore cu subiecte din 4 materii... cred ca avem dreptul sa fim tratați drept oameni.


Musafir

#289

2015-07-12 12:24

Mi se pare incorect fata de noi aceasta nota 8,in conditiile in care ceilalti au obtinut definitivatul cu note de 6 respectiv 7.Haideti sa mergem pe egalitate !

Musafir

#290

2015-07-12 15:20

prea multa discriminare intre noi ...de ce se trecea inainte cu 6 si acuma de anul trecut cu 8 ...vreau sa revina la nota 6

Musafir

#291

2015-07-12 17:07

Pentru un act de dreptate!

Musafir

#292

2015-07-13 06:23

Am semnat aceasta petitie deoarece la inv. primar s-au cumulat programele de definitivat si gradul II pentru sustinerea ex. de def. Materie muuult prea multa, timp de invatare scurtat cu 1 luna si jumatate, nota 8 mult prea mare tinand cont ca se adreseaza debutatntilor cu 1-3 ani vechime, care mai urmeaza si un master in aceasta perioada.

Musafir

#293

2015-07-14 04:23

Pt ca anul acesta am sustinut si eu acest examen si mi s-a parut f greu
ciprian

#294 Re: corectitudine!!

2015-07-15 17:02

#100: Maria -  

 Cel mai corect ar fi, daca tot s-a ridicat nota, sa se faca diferenta intre cei ce au luat cu 6, cu 7 si cu 8!!!

eu am luat anul asta 8.85 s am invatat de mi-a crapat capul.....si diferenta intre mine si cei ce au tras de un 6 sau 7 care e la salariu??????????

ciprian!

#295 bataie de joc

2015-07-15 17:07

 Care este diferenta la salariu, in scoala sau in orice alt sens intre mine, care am luat cu 8.85, dupa ce am invatat de am capiat.....si cei dinainte, care luau cu 7 sau chiar 6???

care e????????

maxim nota 7 era ok, sau mai corect, sa se puna la nota si inspectiile!!!

sau si mai corect , sa se verifice activitatile si REZULTATELE fiecaruia si in functie de performante, activitati interne si interationale, cconcursuri, olimpiade castigate, sa se acorde direct, CEL PUTIN DEFINITIVATUL, FARA EXAMEN!daca nu si gr 2, in functie de rezultate la olimpiade sau alte concursuri!asa arati ca stii si ai metode bune, nu tocind informatii inutile de metodica expirata si psihopedagogie...ciudata!!!

Aceasta in virtutea faptului ca prof respectiv a demonstrat calitatile si meritul de a ramane in sistem!!!

nu ar fi corect, rezonabil???

Monica

#296 scopul???

2015-07-18 12:05

Ce se doreste cu acest examen sau cu altele de genul acesta? Sa se demonstreze ca profesorii sunt bine pregatiti, iar copiii sunt pe maini bune? Cine poate crede asa ceva?

Examenele si concursurile nu demostreaza nimic din pacate. Pierdere de timp, bani etc.

Ne prefacem ca facem? Pentru ce? Cine ce are de castigat? Cu siguranta nu copiii ....

dar traim in Romania. Asta ce inseamna? Ca trebuie sa ne batem joc unii de altii, sa ne prefacem ca totul e bine si daca nu-i, lasa ca merge si asa, sa ne punem piedica pentru a nu ajunge unde trebuie .....?????

Eu vad acest examen o piedica in a demonstra ceea ce pot. 

Daca unii au avut mai mult timp pentru a memora ceea ce trebuia pentru examen sau daca au copiat la examen, nu inseamna ca sunt buni profesori. 

De ce nu se afiseaza rezultatele finale la definitivat inainte de titularizare? Daca am luat definitivatul si am continuitate, ma duc si la titularizare si iau sub 5, pierd continuitatea si nu pot ocupa nici alt post, ”dar sunt bun profesor ca doar am luat definitivatul.”

Lipsa de coerenta in sistemul de invatamant.


Musafir

#297

2015-07-18 15:16

AM O SINGURA DORINTA : CEL CARE A AVUT ACEASTA INITIATIVA , DE A URCA PRAGUL LA DEFINITIVAT LA NOTA 8 , SA DEA SI EL ACEST EXAMEN SI SA IA NOTA 8 !

Maria

#298 Nota 7 la definitivat

2015-07-20 17:08

Daca sunteti nedreptatiti si sunteti trebuie sa sesizati institutiile statului cum ar fi Avocatul poporului , Consiliul National pentru Discriminare deoarece acest tip de definitivat este organizat dupa o lege din 2011, fara sa se respecte toate etapele prevazute initial in Legea educatiei din 2011 , programa dateaza din anul 2000 cu o bibliografie stufoasa ce nu mai este de actualitate in mare parte , vezi carti din 1970 1960 chiar din 1950 . Baremul de corectare este foarte evaziv cu un mare grad de generalitate si de interpretare subiectiva a corectorilor. Ar trebui sa va puneti problema daca profesorii corectori stapanesc subiectele sau corecteaza dupa cum cred ei de cuvinta iar in aceste conditii promovarea defului este o loterie. In anul 2014 la Arte vizuale am vazut notele din toata tara la toti candidatii si am constatat ca in unele judete au promovat aproape toti ( de exemplu Cluj ) si judete unde nu a promovat nimeni si asta mi-a dat de gandit pentru ca statistic nu se potriveste. Ori lucrarile au fost corectate la Cluj si corectorii si-au recunoscut fostii studenti ori nu toate universitatile a aceiasi programa. De altfel una dintre candidate  a intrebat profesorii de la facultate cum trebuia abordat un anume subiect iar acestia au spus ca nu putea fi abordat deoarece era formulat ambiguu si nu exista in programa facultatii fiind ceva periferic .  

Eu zic ca daca toti cei care au luat note intre 7 si 8 bombardeaza institutiile cu sesizari pentru ca sunt discriminati sar putea rezolva ceva pentru ca este o imensa bataie de joc . Imaginativa ce frustrare pentru un profesor sa obtina 7,99 si sa i se intample asta de trei ori  consecutiv ceea ce nu este imposibil daca se continua aceasta modalitate de organizare. In plus trebuie sa se ceara imperios ca notele de la inspectiile la clasa sa intre in calculul notei finale. 

Va doresc succes !

 Maria 


Musafir

#299 Re: Nota 7 la definitivat

2015-07-24 13:39

#298: Maria - Nota 7 la definitivat 

 Eu am apelat la Avocatul poporului au dat un raspuns evaziv si tot ei spun ca nu exista discriminare am apelat si la alti avocati din oras nimeni nu poate face nimic din cauza nei legi foarte prost facuta. Ei mi-am pierdut titularizrea datorita acestui examen (nota 9 la titularizare si definitivat nota 7), dar cunosc o persoana care a luat nota 8 la definitivat si nota 4 la titularizare dar ea este in sistem, cat de absurda este situatia.

Marirea notei, stimati profesori, nu doreste verificarea cunostintelor ci eliminarea bugetatarilor din sistem, sunt prea multi. Poate cel mai bine ar fi sa nu se mai prezinte nimeni la acest examen, sa participe cei din Ministerul Educatiei.

1929

#300

2015-07-28 12:31

mult prea mare nota 8..Propun ca nota de promovare a examenului de definitivat sa fie 10 .