Scrisoare deschisă privind subfinanțarea cercetării 2013

Iulia

#51 *Semnatarul a decis sa nu afișeze numele pe internet.*????

2013-04-20 18:17

Ma intreb de ce apar mesaje de genul *Semnatarul a decis sa nu afișeze numele pe internet.* printre semnatarii petitiei. In modul asta nu are cum sa se miste ceva, petitia pierde din credibilitate...Chiar e asa mare problema ca cineva care semneaza petitia sa isi asume acest fapt?

Musafir

#52 SALVATI OLTCHIM RAMNICU VALCEA - ARPECHIM PITESTI!

2013-04-21 17:14

FARA INDUSTRIE NU MAI ESTE NICI CERCETARE!

SEMNATI: http://www.petitieonline.com/salvati_oltchim_si_arpechim

"Vosganian: Mari companii au exprimat in scris interesul pentru Oltchim; Ponta: Atentie la escroci!"

Cei mai mari mincinosi si escroci sunt ei: Ponta, Vosganian, Piperea (cu cele cinci procese impotriva Oltchim - conflict de interese). Cine mai crede in povesti?

Musafir

#53

2013-04-21 21:20

Una e austeritatea, alta e distrugerea Cercetarii unei tari. Si in Germania au fost luate unele masuri de reducere a cheltuielilor, dar Angela Merkel a spus: "nu ne atingem de Sanatate si Cercetare". Oamenii de stiinta romani, impreuna cu colaboratorii lor din toata lumea, trebuie sa aduca la cunostinta forurilor europene situatia fara precedent din Romania!

Musafir

#54

2013-04-22 21:40

Nu s-a dat nici un semn?? Eu deja sunt la capatul rabdarilor. Astept din noiembrie lista de proiecte propuse spre finantare, plin de datorii, iar acum aflu ca o parte din buget a disparut arbitrar!! Normal ca am picat la limita... Daca nu se rezolva nimic curand, sunt dispus sa intru in greva foamei. M-am saturat ca aceia de la putere sa-si bata joc de noi!

Musafir

#56

2013-04-23 13:08

Este foarte adevarat situatia este foarte grava, daca nu se iau masuri riscam ca cercetarea sa devina un doar un vis frumos.
Corina Ionescu

#57 cercetare

2013-04-23 17:35

La Realitatea TV de la ora9PM in seara asta va fi o emisiune moderata de Dna Cretulescu (asa cred, nu-mi aduc aminte exact numele) la care este invitata Dna E. Andronescu. Tema: situatia din cercetare. Eu sunt la Salzburg dar ma vor suna si voi avea o interventie (sper sa ma lase).
Sunt dezavantajata de faptul ca nu stiu ce se va discuta pana intru eu in emisiune.
Corina Ionescu

#58 cercetare

2013-04-23 17:36

Acum am primit un Email de la acel pot TV ca interventia mea va avea loc intre 22 si 22.15
Corina Ionescu

#59 cercetare

2013-04-23 17:40

Cu intarziere, pana la urma si Universitatea Bucuresti a reactionat.

http://www.hotnews.ro/stiri-esential-14675823-reactie-dura-universitatii-din-bucuresti-fata-reducerea-fondurilor-alocate-unor-proiecte-cercetare-redistribuirea-fondurilor-facut-ignorand-criteriile-performanta-rezultatele-dovedite.htm


Au inceput sa soseasca pe adresa ministrului cercetarii scrisori din strainatate, de la oameni de stiinta stupefiati de ce se intampla aici.
Corina Ionescu

#60 cercetare

2013-04-23 17:48

Rectorii celor 5 universitati din consortiul Universitaria au trimis si ei o scrisoare celor doi ministri.
Cand este postata pe AdAstra va anunt, sa o puteti citi.

Se pare ca incep sa se miste lucrurile prin Romania. asteptam si reactia EU.
Corina Ionescu

#61 cercetare

2013-04-23 18:03

Am vazut in bugetul PN II o noua categorie de cheltuieli, numita 'sustinerea performantelor'. Suma e 46.302.066 pe 2013 (egala cu 40% din cat s-a repartizat la Idei). Pe 2013 se dubleaza, la 89.071.145 lei.

Ma intreb ce fel de cheltuieli sunt astea....
Corina Ionescu

#62 cercetare

2013-04-23 18:51

Corina Ionescu

#63 cercetare

2013-04-23 19:26

Se pare ca nu m-au mai vrut la RealTV. S-au speriat sa nu-i musc??



Musafir

#65

2013-04-27 18:20

. pai astia subfinanteaza cercetarea pentru ca le este frica ca le cercetati averile facute din sudoarea poporului!
. viorica iovan

Musafir

#66 viorica iovan

2013-04-28 10:11

. politicianul zilelor noastre este specia umană care îşi alege profesia care îl umple de bani şi nu de cunoaştere
. pentru el studiul este pierdere de timp
. el nici măcar nu face parte din categoria celui care afirmă: “noi muncim, nu gîndim!”
. această specie umană, preponderent parazitară “nici nu munceşte, nici nu gîndeşte !”

Musafir

#68

2013-04-29 21:17

E adevarat ca timpul vindeca ranile. Apar din in ce mai putine articole despre starea dazastruoasa a cercetarii romanesti.Scrisorile adresate premierului plagiat, ministrului delegat fara doctorat raman fara raspuns, care parca ne-au si scos inafara legii. Pentru ei nu mai exista cercetatori in Romania,motiv pentru care au si renuntat la criterii de eligibilitate, evaluatori staini.Si noi ne dam la o parte, ne resemnam.Semnam contractele de finantare cu sumele taiate la jumatate....si ne bucuram ca nu ni s-au taiat de tot....daca rezistam si cu aceste sume, poate anul urmator ni se vor taia inca 50% si atunci putem trece in somaj inca un an.....si uite asa traim viata. Semnam petitii..... fara rezultat. Scrisorile rectorilor....fara raspuns. Concluzie...cercetare fara rezultate, fara viitor.

Musafir

#70

2013-05-14 11:51

In Romania se finanteaza, fara nici un discernamant, cultele religioase si pe acolitii lor si se iau in schimb bani de la cercetare, desi atunci cand cineva se inbolnaveste nu merge la preot ci neaparat la doctor sau cheama salvarea. Acesta este motivul pentru care suntem atat de inapoiati si ne clasam pe ultimile locuri din EU si chiar din lume, in privinta multor afectiuni.
La credinta suntem pe locul 6 in lume cu aproape 99% populatie religioasa, dar pe primul loc la moarte infantila cu 11 copii morti prematur la 100.000 de nasteri. Numai finantand cercetarea si stiinta putem scapa de aceste clasament ce ne plaseaza printre cele mai inapoiate tari ale lumii.