Interesul public mai presus de gustul publicului

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Interesul public mai presus de gustul publicului


Musafir

#401

2013-04-01 08:39

angajati si oameni mai in varsta la TV, nu fosti securisti ci oameni de cultura, nu doar IT-isti si analfabeti care mananca litere chiar din acest mesaj public.Ei vor face o selectie a prime-time bazata pe bun simt, nu cu atrocitati si tigani in prim plan.Moise Guran,de exemplu, e pt oameni cu ceva carte,care inca nu au ajuns acasa la 7 seara.

Musafir

#402

2013-04-01 12:17

Am contactat si eu cateva ,,vedete de televiziune atragandu-le atentia ca raitingul cu inmormantari si cu invitați de teapa lui G. Becali aduce satisfacție doar materiala pe termen scurt si ce te faci dupa cativa ani cand te trezesti cu sufletul secatuit si in jurul tau doar groaza si prostie . Atunci vor recunoaste ca au stimulat acest fenomen?

Musafir

#403

2013-04-01 17:35

Actele de violenţă mediatizate încurajează comportamentul agresiv.Întrebarea mea este: de ce nu sunt mediatizate performanţele elevilor ? ? ?

Musafir

#404

2013-04-01 17:42

Pe unii reporteri îi interesează doar scandalurile...
Lorelei

#405 Opriti difuzarea telenovelei "Iubiri secrete"!

2013-04-01 17:51

Va rog sa analizati oprirea difuzarii serialului "Iubiri secrete", de la canalul PRIMA TV. Este o apologie a vietii interlope, cu un limbaj de o vulgaritate greu de descris, cu arme in fiecare secventa, crime in fiecare episod, "jucata" de amatori de toata jalea si difuzat la o ora de maxima audienta. V-ati lasa copiii sa vada acest "serial" ?????

Musafir

#406

2013-04-02 07:55

E un pas foarte mare pentru educare,să învăţăm ceva nou,util,folositor atunci cînd deschidem tv nu să vizualizam oribilitati.vă doresc cel mai mare succes

Musafir

#407

2013-04-02 09:01

Din pacate actiunea se desfasoara in cadrul limitat al celor ce au acces la internet. Insuficient pentru a avea un sprijin substantial care sa ajute la a schimba ceva. Sesizarea ar trebui sa fie facuta de CNA direct Parlamentului.

Musafir

#408

2013-04-02 20:28

Emisiunea "Mireasa pentru fiul meu" promoveaza violenta, in detrimentul scopului matrimonial declarat. Nu se aplica sanctiuni impotriva formatului de televiziune in care, intre orele 12-16, concurentii de injura, se bat si se jignesc. Moderatoarea TV Mirela Boureanu Vaida incurajeaza vizibil comportamentul nepotrivit al concurentilor .
Clara

#409 Emisiunea "Mireasa pentru fiul meu", Antena 1

2013-04-02 20:34

Formatul de televiziune, menit sa promoveze valorile societatii umane si pe cele ale individului, a derapat de la scopul initial. Se promoveaza violenta, limbajul licentios, nonvalorile. Concurentii emisiunii se bat, se injura si se jignesc, fara a fi sanctionati macar verbal. Moderatoarea Mirela Boureanu Vaida si-a pierdut rolul impartial si, vizibil, incurajeazaa comportamentul nepotrivit, facandu-se ca nu il vede.
De asemenea, regulamentul emisiunii nu este facut public, iar voturile nu sunt aratate publicului de catre moderatoare.
Consider ca aceasta emisiune este nepotrivita spre difuzare, indeosebi la orele la care o pot privi si copii.

Musafir

#410

2013-04-03 05:43

cred că iniţiativa dv. vine prea târziu pt. a repara răul făcut de toate televiziunile .

Musafir

#411

2013-04-03 06:46

imi doresc sa scap de prostul gust din emisiunile tv!vreau sa vad cat mai multi oameni de calitate, oameni care au ceva de spus cu adevarat...opameni cu multa expertiza si dornici de impartasire.

Musafir

#412

2013-04-03 08:10

Mai multe emisiuni de cultura ar fi foarte bine venite. M-am saturat de scandaluri in care sunt implicate "mondenitati".

Musafir

#413

2013-04-03 09:39

Doresc un viitor mai bun pentru copii nostri,bazat pe valori,educatie si bun simt..mult succes!!

Musafir

#414

2013-04-03 09:40

Felicit persoana care a demarat aceasta petitie, pe semnatari si CNA-ul care se implica direct in vederea unei normalizari atat de necesare in domeniul audio vizual si nu numai, ci chiar in toata mass media.
Doamne da izbanda!

Musafir

#415

2013-04-03 10:27

va rog sa scoateti manelele si desenele cu lupte!

Musafir

#416

2013-04-03 12:36

dorim mai putine stiri violente si emisiuni fara conotatii sexuale,iar la emisiunile de divertisment nu mai promovati toate nimicurilesi toate panaramele care se afiseaza dezbracate la tv.

Musafir

#417

2013-04-03 16:42

Ma bucur ca in sfarsit a aparut aceasta initiativa si ma mir ca nu a aparut mai devreme , avand in vedere ce suntem obligati sa urmarim zilnic pe ecranele televizoarelor !

Musafir

#418

2013-04-03 18:14

Sunt o gramada de cretinisme si prostii care nu aduc nici un beneficiu si mai presus de acest fapt copii pot viziona tot felul de programe care ii indreapta spre un comportament pe care il imita din ceea ce vad la tv.Sper ca prin aceasta petitie sa fie controlate acele emisiuni cu iz de dezinformare,minciuna si tot felul de mondenitati inutile din care copii invata doar ceea ce vrea sa vada publicul larg si nu le e de folos.Propun sa se modereze aceste emisiuni si sa fie obligate sa emita si ceva din care copii si multa alta lume ar putea invata lucruri noi si interesante care sa-i ajute si sa invete niste lucruri care sa le poata folosii mai departe.Multumesc

Musafir

#419

2013-04-03 18:36

bine ca cineva a luat asa initiativa..bravo!!

Musafir

#420

2013-04-04 08:34

Emisiunea MIREASA PENTRU FIUL MEU difuzata la Antena1,(ora 12 si ora 14)dupa parerea mea ar trebui sa fie pusa la o ora de difuzare mai tarzie deoarece nu este accesibila copiilor,prin limbajul pe carel- folosesc protagonistii acestei emisiuni,la fel si comportamentul acestora.Sper ca mi se va lua in calcul aceasta observatie.Multumesc.

Musafir

#421

2013-04-04 15:03

Nu stiu daca in categoria gustului publicului ar putea fi inclusa si emisiunea Acces Direct de la Antena 1 care difuzeaza cea mai mizerabila emisiune de divertismenr: gen bone filipineze din data 4.04. 2013!

Musafir

#422

2013-04-04 15:08

Ar trebui publicate mai multe stiri pozitive, publicul nu e interesat de evenimente tragice...si bucuria poate trezi interes public!!!!!! MAI MULTE EMISIUNI CA ACELEA FACUTE DE OPRAH SAU DR. Oz in SUA SAU JURNALISTII SI REALIZATORII TV din ROMANIA NU SUNT CAPABILI DE ASA CEVA! mAI MULTA CALITATE RUGAM PENTRU NOI SI COPIII NOSTRI...si media are in rol important in formarea unui popor!

Musafir

#423

2013-04-04 15:33

jos cu masterchef jos cu inmormantari in direct, jos cu cancan tv si alte emisiuni penibile

Musafir

#424

2013-04-04 16:20

Interzicerea filmelor care prezinta scene de violenta extrema si explicita
INterzicerea emisiunilor care prezinta drept vedete prostituate, dezaxati, drogati, cei ce apartin minoritatilor sexuale, interlopi, persoane ce incalca legea

Musafir

#425

2013-04-05 07:07

televiziunile din Romania nu stiu sa promoveze decat prostia, scandalurile si lucrurile rele.aici nu poti fii vedeta decat daca esti ,,prost" sau daca parintii sunt vedete.nu se promoveaza lucruri bune ,oameni normali care fac lucruri deosebite ci doar oameni plini de bani si de prostie si copiii lor.