Interesul public mai presus de gustul publicului

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Interesul public mai presus de gustul publicului


Musafir

#301

2013-02-28 14:49

este, intradevar, rusinos ce se intampla. Suntem la bunul plac al celor care conduc TV, nu mai conteaza pentru ei decat banii.

Musafir

#302

2013-02-28 15:41

bun!

Musafir

#303

2013-02-28 16:15

Nu pot decit sa intreb CNA-ul, de ce a asteptat atit?

Musafir

#304

2013-02-28 19:47

Pentru cei care au cu adevarat " bun simt " singurul comentariu bun ar putea fi :
- Citeste, semneaza si da mai departe !

Musafir

#305

2013-03-01 00:18

Ganditi-va le copii vostri si ai nostri sunt intoxicati cu violente, limbaj vulgar, mizerii politice ...... de la varste fragede pentru ca televizorul face parte din viata lor cotidiana!

Musafir

#306

2013-03-01 11:51

sper sa se faca ceva in sensul acesta !

Musafir

#307

2013-03-01 14:43

Sper ca CNA sa ia masuri echilibrate, care sa nu conduca, nici la abuzul de autoritate si nici la continuarea promiscuitatii prezenta azi pe micile ecrane.Succes!

Musafir

#308

2013-03-01 15:22

Felicitari pentru initiativa !!! Si sper sa fie mai multe de acest gen ;)

Musafir

#309 Nu stiu sau se fac ca nu stiu?

2013-03-01 16:23

Atentie, OLTCHIM - ARPECHIM in INSOLVENTA! Urmeaza FALIMENTUL?

SALVATI OLTCHIM - ARPECHIM!

SEMNATI APELUL PENTRU SALVAREA OLTCHIM:
http://www.petitieonline.com/salvati_oltchim_si_arpechim

Musafir

#310

2013-03-01 20:28

Pentru ca m-am saturat sa deschid televizorul si sa nu am la ce sa ma uit. Noroc cu posturile documentare, altfel nu ar mai fi nimic care sa merite sa fie vazut.

Musafir

#311

2013-03-01 23:34

Asa cum nu mancam ceeace ne-ar placea stiind ca ar dauna sanatatii noastre tot asa este necesar sa supunem rationalului ceeace expunem vizual sau auditiv publicului. Altfel, societatea noastra va fi tot mai bolnava.

Musafir

#312

2013-03-03 13:08

A trăi într-o democraţie nu înseamnă numai a avea drepturi şi a te bucura de ele. Înseamnă a te implica activ în mersul societăţii şi a-ţi exprima părerea şi puterea de decizie în legătură cu subiectele importante din acea societate. În acest sens consider această petiţie un pas important şi pozitiv în direcţia democratizării audiovizualului, un spaţiu umplut astăzi de mizerii promovate prin rating şi de interese comerciale.

Musafir

#313

2013-03-03 16:22

Buna ziua!Doresc ca,prin semnarea acestei petitii,si prin insasi existenta ei, sa dispara odata si pentru totdeauna, din grilele de programe ale celor mai vizionate posturi de televiziune, a tuturor emisiunilor (gen talk-show)cu continut "subnutrit" cultural si lingvistic. Noi cei cu un dram de educatie si bun-simt nu vrem sa ne vedem copii crescand si "educati" de o sleahta de parveniti, nesimtiti si prostituati intelectual.
Cu speranta ca am contribuit si ajutat la aparitia schimbarii gandita si initiata de dumneavoastra, va multumesc, si va doresc succes in continuare.

Musafir

#314

2013-03-04 07:20

M-as bucura sa sa aiba succes. Sunt sceptica.
Doina Ionescu

Musafir

#315

2013-03-04 21:39

Sper ca de data asta sa reusim ceva ...

Musafir

#316

2013-03-04 22:11

Felicitari pentru initiativa ,desi aceasta initiativa trebuia sa vina mult mai devreme.Dar vorba Romanului niciodata nu e tirziu!!!!!!!!!

Musafir

#317

2013-03-05 00:35

Felicit initiatorii acestei petitii si le doresc mult succes in ce au inceput. Sunt alaturi de voi

Musafir

#318

2013-03-05 11:21

O initiativa laudabila, bine venita si utila ! Felicitari !

Musafir

#319

2013-03-05 11:50

Din punctul meu de vedere, televiziunile influenteaza foarte mult telespectatorii in mod negativ. De multe ori ma intreb oare in tara asta sunt numai nenorociti? Unde sunt oamenii adevarati,oamenii care muncesc cinstit,copiii care lupta pentru un tel in viata, toti cei care au rezultate si lupta cu adevarat pentru asta.
Cred ca cei buni si adevarati sunt mult mai multi, dar oare cine are interesul sa nu fie vazuti?
Noi romanii adevarati ar trebui sa luptam mai mult pentru aceste lucruri, dar poate suntem prea prinsi cu munca noastra, cu dorinta de perfectionate, cu educatia copiilor nostri pe care nu mai stim cum sa-i ferim de mizeria din jur, care este peste tot nu numai in televiziuni.
Va multumesc pentru initiativa si pentru faptul ca mi-ati dat ocazia sa-mi exprim o mica particica din marea dezamagire pe care o simt fata de tot ceea ce se intampla in tara noastra.
INTREBAREA CARE MA MACINA MEREU, OARE NE MAI POATE SALVA CINEVA?

Musafir

#320

2013-03-05 12:46

va felicit pentru initiativa

Musafir

#321

2013-03-05 13:42

Nu sunt de acord cu limbajul trivial folosit din ce in ce mai mult pe toate posturile de televiziune, chiar daca uneori se incearca ascunderea cuvintelor dar in context acestea sunt subantelese.
Se face prea multa publicitate sau sunt prea mult mediatizate nonvalorile societatii romanesti fara a fi scoase in evidenta adevaratele valori care pot deveni modele pentru tanara generatie.
In contextul actual media si in special televiziunea nu putem spune ca are un rol educativ chiar daca se cheltuiesc foarte multi bani pentru transmiterea unor emisiuni stiintifice preluate de la producatori de marca in domeniul cercetarii sau filmului documentar.

Musafir

#322

2013-03-05 23:53

o bila neagra si televiziunii nationale TVR 1 SI TVR 2 au programe din ce in ce mai "comerciale" supuse gustului indoielnic. Jurnalele de stiri TVR sint execrabile copii fidele ale celor de la asa-zise televiziuni comerciale. sa se inspire de la francezi, italieni mai exista si ale subiecte de interes general . am ajuns la concluzia ca se doreste "prostirea" prin toate mijloacele a consumatorului de stiri TVR- mai ales celor din mediul rural

Musafir

#323

2013-03-06 09:52

Va felicit pentru acesata initiativa pt ca simt ca
televiziunea s-a transformat dintr-o sursa de informatii pozitive intr-o sursa nociva de care trbuie sa''te feresti ''pt a te proteja psihic

Musafir

#324

2013-03-06 13:12

Apreciez aceasta initiativa, sper sa se materializeze. Nu cred ca mai incap comentarii, asist zilnic la degradarea valorilor morale chiar daca sunt stapana telecomenzii, sunt zile in care nu deschid televizorul. Cu toate acestea vad cum elevii mei liceeni sunt tot mai mult influentati de "modelele umane si de situatie" care apar zilnic.
PARALYA

#325 Educatia Natiunii/Pe mana...cui?

2013-03-06 16:09

Trebuie ca cineva sa impuna televiziunilor,niste reguli.Cel putin de bun simt.Daca la Stat se angajaza pe pile,tot felul de nepoti si nepoate,agramate,nu stiu ce se intampla la televiziunile private? Iar emisiunile de scandal,au invadat toate ecranele.Numai la noi ajung "vedete"personaje promovate de Maruta,Capatos,can-can...si care castiga foarte bine cand se despart sau cand se inpaca cu...nu stiu cine.Vreau sa nu i-mi fie rusine ca sunt Roman.Apoi mai vedem cu spatiul Schengen.Trebuie sa faca ordine in televiziuni cineva,dar nu propusi de partide. A-ti vazut ce politicieni avem.Pe de alta parte, este foarte adevarat ca noi i-am ales si ei ne reprezinta.....OARE ?