Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!

musafir

#9926 nu te lasa

2013-10-11 20:09

Fota tine-o tot asa ,multi suntem de acord cu tine ,dar ne lipseste crajul tau.

Musafir

#9927 Re:

2013-10-11 20:09

#9919: -

vezi rahatule ca nu m am legat eu primul de nevestele lor si nu incerca sa arati ca esti si tu un retardat,tambalagiule,;fo rever,miustule ti o trag,dar si la cacanari din ghena lu cernev,tradatorilor


Musafir

#9928 Re: nu te lasa

2013-10-11 20:16

#9926: musafir - nu te lasa

si tu tata ,sau frate mai bine zis poti sa ai tupeu ,dar in general alti sunt si au fost si vor ramine tot fricosi,e pacat sa fim jigniti de niste tambalagii si niste pupincuristi;fo rever


Musafir

#9929 Milionarul clujean care nu se mai satură de aventura Oltchim

2013-10-11 20:31

http://www.capital.ro/typo3temp/pics/18_stefan_vuza_agerpres_40_815fc4b843.jpg...

http://www.capital.ro/detalii-articole/stiri/milionarul-clujean-care-nu-se-mai-satura-de-aventura-oltchim-187547.html

Nu şi-a închipuit vreodată că de la un depozit de 100.000 de lei, pe care l-a făcut împreună cu patru prieteni acum 20 de ani, va ajunge la un imperiu evaluat la zeci de milioane de euro

Ştefan Vuza a fost în atenţia publică mai mult ca niciodată anul trecut, când s-a prezentat la licitația pentru privatizarea combinatului Oltchim Râmnicu-Vâlcea. Omul de afaceri a făcut atunci trei oferte: 4,1 milioane de euro pentru acțiunile combinatului chimic, în nume propriu, 44,7 milioane de euro pentru creanța Electrica, prin intermediul Chimcomplex, și 6,6 milioane de euro, tot pentru acțiunile Oltchim, dar prin intermediul AISA Invest. Companiile amintite sunt doar câteva dintre cele aflate sub umbrela grupului Serviciile Comerciale Române (SCR), a cărui poveste începe în 1993, la Piatra Neamţ, când Vuza şi alţi patru prieteni au înfiinţat compania printr-un depozit de 100.000 de lei, echivalentul unui salariu mediu la vremea aceea.

Cea mai mare companie a grupului, Chimcomplex, este considerată sora mai mică a Oltchimului, aceste două combinate fiind aproape identice atât ca tehnologie, piaţă și canale de vânzare, cât și ca aprovizionare cu materii prime. Chimcomplex, care este cel mai mare producător român de solvenţi organici şi cloruri anorganice, a avut un rulaj de 43,5 milioane de euro și un profit de 3,1 milioane de euro, în 2012. Omul se afaceri de declară pe jumătate mulțumit de anul 2012, punctând și realizări, și nerealizări. Potrivit acestuia, businessurile sale au crescut în 2012, atât ca cifră de afaceri, cât și ca profitabilitate. Foarte importantă este pentru Vuza finalizarea investițiilor în două centrale de producere a energiei electrice: una de 20 milioane euro la Dej, pe biomasă, iar cealaltă pe cogenerare, la Chim­complex, de 17 milioane euro.

„Pe restructurare și investiții stăm bine, iar efectele se vor vedea în timp. Toate cele 17 fabrici ale grupului sunt pe profit, a scăzut gradul de îndatorare către bănci și sunt restructurate, astfel încât criza nu mai este o amenințare pentru noi“, spune Vuza.

La capitolul nerealizări, omul de afaceri amintește scăderea valorii de piață a activelor grupului, ca urmare a efectelor crizei, „cum de altfel s-a întâmplat la majoritatea jucătorilor din economie“, intrarea în insolvență a Someș Dej, „care însă este în reorganizare și unde am găsit soluții pentru o relansare a producției de hârtie“ și pierderea licitației la Oltchim . Pentru că teoria lui Vuza este că, atunci când lucrurile merg prost în business, trebuie să te distanţezi puţin, el a plecat în plină criză, în 2010, într-o călătorie de 234 de zile prin lume. Este foarte pasionat de călătorii şi a vizitat în total 120 de ţări. Nu a fost numai o călătorie de plăcere, ci și de business: a încercat să semneze un contract important cu o companie din China, pentru salvarea combinatului de celuloză și hârtie Someș Dej, care este parte a grupului SCR.

Salvarea din partea chinezilor nu a mai venit, iar combinatul a intrat în insolvență la începutul acestui an. Pierderile acestui combinat s-au adâncit, cu aproape jumătate de milion de euro în 2012 față de anul precedent, până la 2,91 milioane de euro.

În afară de Oltchim, în ultimul an, numele lui a fost asociat cu clubul de fotbal U Cluj, pe care ar fi fost interesat, la un moment dat, să îl achiziționeze. Nu s-a concretizat nimic însă în această direcție, omul de afaceri fiind foarte preocupat în ultimul an de soarta combinatului de la Oltchim. Fiind doctorand în relaţii economice internaţionale, printre pasiunile sale se numără economia, alături de turism şi lectura cărţilor de spiritualitate.

90 milioane de euro este averea din ediţia din 2012 a Top 300 Capital, cu care Vuza s-a clasat pe locul 58, mai sus cu două locuri faţă de anul precedent

13 firme cuprinde grupul SCR, format din şase divizii: Utilaje speciale, Construcții de mașini și aparataj, Textilă, Chimică, Hârtie și Aeronautică

Privatizarea Oltchim este un eveniment care se arată acum mult mai benefic, deoarece, în noile condiții, achiziția va fi mult mai avantajoasă.
Ştefan Vuza, preşedinte SCR


Musafir

#9930 sa vina !

2013-10-12 07:30

Daca are intentii serioase. Nu suntem nationalisti , dar parca mai bine ne-ar sta cu un roman. Problema este alta,balcanismul asta care ne caracterizeaza. Iarasi se formeaza bisericute, se vine cu acelasi slogan: DEZBINA SI CUCERESTE. Vrem oameni profesionisti,sa scapam de oportunistii astia care baga strambe intre angajati. Cand vreodata a existat incrancenarea asta intre colegi ,aceasta vrajba indusa. Aajuns OLTCHIMUL subiect de barfa, au iesit din combinat secrete{legate de productie} cu ajutorul acestor impostori care s-au multumit cu un "premiu" de rahat-locuri caldute de munca-Roata se invarte. Uitati-va la TIBERIU PARNAU. Ce caracter infect. CALEA l-a laudat ca este marele ziarist care a rasturnat un sistem{zice el}, si acum l-a luat pe el in primire.CE TIE NU-TI PLACE -DOMNULE CALEA-ALTUIA NU-I FACE !!!-ACEST ZIARIST , O VINDE SI PE MASA,SPARGE FAMILII,ISI TRADEAZA SI PRIETENII. Asa am avut noi in OLTCHIM-LINGAI,TRADATORI,OPORTUNISTI.

Musafir

#9931 SI APROPO

2013-10-12 07:43

PE LIDERII DE SINDICAT-II INTERESEAZA MAI MULT, PATRIMONIUL SINDICATULUI, VIATA DE HUZUR: FEDELESOIU, ALIMENTARILE, BAZA SPORTIVA,CAMERE LA CAMIN. DE CE NU MAI AVEM INCREDERE IN VOI-SINDICALISTILOR ? DUPA ACEEA , ACELASI OBICEI :UNUL SI-A ANGAJAT NEVASTA, ALTUL SI-A TRAS UN MIC APARTAMENT LA CAMIN, LOCURI DE MUNCA CALDUTE.CE SA MAI ASTEPTAM DE LA VOI ? REINTREGIREA AVERILOR, POATE ?

Musafir

#9932 REGRETABIL

2013-10-12 07:58

Nu-l mai influentati pe FOTA sa se comporte in modul acesta. Curajul este curaj, modul de a respecta pe semenul tau -lasa de dorit. Risca sa-si piarda locul de munca-si este pacat. Nu este baiat rau, dar este influentabil. Mi-e frica sa nu fie altul in spatele acestor jigniri,eu i-as da un sfat: lasa-i baiete,si nu pune carul inaintea boilor-ci familia ta, existenta. Mafia este mare, te dau afara astia ca pe o masea stricata.

Musafir

#9933 Re: Re: Re: Subiect

2013-10-12 08:28

#9920: - Re: Re: Subiect

vrei a mi cere scuze; scrie si tu mai pe intelesul oamenilor de rind,ca poate chiar suntem obositi,dar termina dreacu cu bautura mati si tu ,ca eu nu mai beau tarie de aprox  5 ani care se fac chiar in dec   pe 13  ,sper ca ai inteles mesajul meu,fracelo;fota pt9920


Musafir

#9934 Re: REGRETABIL

2013-10-12 09:00

#9932: - REGRETABIL

pt regretabilul suli;ba rahatule,tu nu ai intales,tarane ca pe mine nu ma invata sau ma poate opri cineva din mizeria pe care a inceput o cacatul de cernev cu acolitii lui,tu chiar nu vre sa intelegi ,sau chiar voi nu vreti sa intelegeti lingailor ,tradatorilorsi excrocilor din oltchim,ca v am spus adevarul despre tradatorul de nagit numit cernev adus peste noapte de zaremba,vozganian dar nu in ultimul rind de felix motanul care au pus oltchimul in taina la vinzare,ia intrebati l rahatilor care sunteti atit de prosti,chiar pe d l talpa,ca l am sunat personal in luna lui martie de aceasta taina,cu mizerabilul de zaremba,mincamiati        stiti voi ce tradatorilor de oltchim;imi pare atit de rau ca d zeu le mai da viata acestor tradatori de oameni nesimtiti ,pacat de copilul ,sau ingerul de ionut muscat si omorit de maidanezi,care normal ar fi trebuit sa i muste pe acesti tradatori ,adusi peste noapte de clasa politruciana numita;ponta, vozganian,piperea chitoiu,care e si ruda ,frecalas    ,un pic de tradator ,dar nu in ultimul rind sacalul de voiculescu,asta e adevarul cacatilor de cernevisti,iar eu am curajul de a raspunde de ceea ce spun,voi    ce ziceti tambalagiilor,vreti mai mult,sau laso ma ca merge asa,dai inainte cu tupeu dezbina,baga intrigisi etc,sa va frec tambalagiilor;fo re ver


Musafir

#9935

2013-10-12 10:12

si vreau sa va mai aduc aminte fratilor care mai bunteti de partea mea, urmatoarele; va aduce ti aminte de ani 80 asa am ajuns acum, dupa 23 de ani ,condusi de comunisti criminali,iar acum de niste tradatori de oltchim numiti de mine;yoiculescu ,vozganian ponta ,zaremba,care si asta a fost un comunist imputi ,.pipere,un labagiu ba si lingau ,ce sa va mai spun despre talpa,mi e scirba de acest om ,care a ajuns un lingau,am uitat de libidinosul de cernev care pe timpul ,cind era sef la el 3 venea libidinosul putei mele ,curiosul putei ,ce face laborantas x cu maistrul y ,sau cu elec y,ia zi cacatule cernev ,cum este istoria acelor ani,tradatorule;iuda,mincami ai pula cu nevastata ;fo rever

Musafir

#9936

2013-10-12 10:31

vreau oameni buni sa intelegeti ,ca acesti cacati si colaboratori ai securitati ,ne au umilit in ani 80;cernev, putulache,voiculescu numit felix motanul, sa stiti ca este cu adevarat implicat ,in afacerea oltchimului ,dar di umbra ytradatorului de vozganian,credetima ca eu fota chiar nu mint ,urmeaza si alti; sa va dau in git d lor ,ce ziceti ,ceva demisi ,ca daca vorbesc mai multe,nu stiu ce revolta va iesi

Musafir

#9937 Re: nu te lasa

2013-10-12 10:44

#9926: musafir - nu te lasa

da d le fota si talpaseanu,afost un pui de colaborator al securitati,dar sa sti de la mine ca sunt putini si au puterea guv;atita si ai grija mmmmmare ,,ll


Musafir

#9938 Re: REGRETABIL

2013-10-12 10:55

#9932: - REGRETABIL

pt regre; bai rahatule care te a facut mata,nu ma apara tu caca, ca eu stiu ce fac pe ei si pe mama lor ,asa ca taci si no comment ;fota,9932 vezi ca ai treaba si te  retin mui


Musafir

#9939 Re: ARPECHIM

2013-10-12 11:34

#7: Rafinorul - ARPECHIM

nu tata nu exista organizare din cauza liderilor de sectii ,care nu anunta oamenii ,iar eu personal fota,ii voi desfiinta cit de curind,prin intermediul d lui diculoiu,fota chiar le o va trage acestor nemernici de sindiccacalist ,cred ca fac alte jocuri ,dar ii voi freca ,incet ,,,,,,ussssi, atentie liderilor ca nu merge cu tradarea ,fota va avertizeaza pe bune ,nu ne mai zucam de a hoti si vardisti ,ca la ultimile aegeri,tradatorilor,vin personal peste voi cu d ul ing diculoiu ,mai bine ,paaaa   fota va pup


Musafir

#9940 Re: Re: nu te lasa

2013-10-12 12:35

#9937: - Re: nu te lasa

tatale;nu mi este frica de tradatori,na frec pe botul lor ,dar vreau sa stie tot oltchimul si toti rimnicenii,cine este acest nagit numit cernev si de unde provine rasa lui de mamalinsci stoicikov ,daca va aduce ti  aminte d lor;acest tamgalagiu de cernev este din rasa tiganilor bulgari ,parvenit dupa razboiul din 45 ,intrebati l voi ,daca nu continui eu cu viata acestui rahat ,tradator,mai tirliu,vorba lu nea ghioca,ce ziceti;fota,tu cernev nu sari la capp,mui


Musafir

#9941 Re: REGRETABIL

2013-10-12 14:58

#9932: - REGRETABIL

pt 9932;nu mi este frica de ei ,pt ca stiu ce lingai imputiti sunt dar iti multumesc totusi si ai incredere in mine,fi pesimist,fota ,te saluta;

repetare

#9942 tot aia e

2013-10-12 15:48

de ce sa se mai repete mesaje cand poate scrie fota la greu aici

Musafir

#9943 AOLEO.........OOOOOO

2013-10-12 16:30

TRECUSI LA VERDE DE PARIS ? CINE TE MAI SUPARA ,NENEA FOTA? DACA ESTI CUMINTE, TE DUC LA DRAGOIESTI,ITI PLATESC EU CAZAREA. BAIETICA,POTOLESTE-TE ! TE-A MUSCAT MUSCA TETE ?

Musafir

#9944 Re: AOLEO.........OOOOOO

2013-10-12 17:57

pt toti lingaii si tamblagii ,trimputitul de cernev; sa mi o sugeti ,in special tu lingaule de ghioca,o sa mi o sugeti cit de curind handicapatilor si luati lcu voi si pe piperea sa mi o suga,mincami        ati  minuta din centru,picioarelor,iar v am tras o;fota

 


Musafir

#9945 Re: tot aia e

2013-10-12 18:00

#9942: repetare - tot aia e

pai scrie si tu despre adevar ,bagammm p   a   in mata,iar v o trag tradatorilor handicapati ce sunteti,frec neamul cernevistilor,a lu pigus;fo rever


Musafir

#9946 Re: AOLEO.........OOOOOO

2013-10-12 18:05

#9943: - AOLEO.........OOOOOO

sa mi sugi pula yubi ,tu cu nevastata si cu neamul lui cernev ,mincamia ti,stiti voi ,cohonesul,fota iar v o trage,tradatorilor si cacatilor de olt


Musafir

#9947 Re: tot aia e

2013-10-12 18:15

#9942: repetare - tot aia e

repetare dupa parerea mea ,eu  as dori o mai mare decapitare a voastra cernevistilor;ce zice ti ,sunteti de acord cu masa de oameni din oltchim ,care va doresc numai de     biiiineeee,zi lingaule de taran prost numit ghioca ,zi ca mai aveti un pic


Musafir

#9948 Re: Re: nu te lasa

2013-10-12 18:19

#9937: - Re: nu te lasa

fratilor oltchimul intra in cartea junglei ,dupa cum urmeaza;baluu,ms cernev si moogli ms ghioca,ce ziceti,e corect ,daca nu corectati ma,;fota iar le da prin g      ta

DOTTORE

#9949 Re: NE PASTE FALIMENTUL? ATENTIE! URMEAZA EXECUTAREA SILITA A OLTCHIM.

2013-10-12 18:33

#9823: - Gheorghe Piperea - https://www.facebook.com/gheorghe.piperea

"Pentru cei interesati de insolventa.

Codul insolventei nu a mai fost cod, ci ordonanta de urgenta (OUG nr.91/2013). Noua reglementare va intra in vigoare in data de 25 oct.2013 si se va aplica inclusiv procedurilor in curs la data intrarii sale in vigoare. Una dintre noutatile cele mai surprinzatoare ale OUG nr.91/2013 este si dintre cele mai problematice : creantele care se nasc dupa data deschiderii procedurii scapa unuia dintre principalele efecte ale acesteia, respectiv, efectului suspensiv de drept al actiunilor sau urmaririlor silite individuale.
In timp ce art. 75 alin.1 din OUG nr.91/2013 reia (intr-o formulare usor diferita si imbunatatita fata de formula din actualul art. 36 din Legea insolventei nr. 85/2006) principiul efectului suspensiv al deschiderii procedurii pentru orice actiune judiciara sau extrajudiciara ori urmarire silita individuala ce tinde la realizarea unor creante asupra debitorului, anterioare deschiderii procedurii, toate aceste creante urmind, pentru incercarea de realizare, calea inscrierii la masa credala , art. 75 alin.4 din aceeasi OUG nr.91/2013 introduce o exceptie de la acest principiu, care permite executarea silita a creantelor nascute dupa data deschiderii procedurii insolventei si stabilite prin titluri executorii, cu conditia ca debitorul sa nu fi efectuat plata acestor creante in termen de 90 de zile de la scadenta."

Deci, domnul Piperea ne spune ca Oltchim poate fi executat silit (fara a mai beneficia de protectia art. 36 din legea 85 / 2006) pentru toate creantele nascute dupa data deschiderii insolventei (30 ianuarie 2013 in cazul nostru), mai vechi de 90 de zile: materii prime si utilitati neplatite, drepturi salariale (inclusiv salariile compensatorii).

Este interesant de vazut ce se intampla dupa data intrarii in vigoare a OUG 91 / 2013 (respectiv data de 25.10.2013).

Sa speram ca se urgenteaza procedura de divizare a Oltchimului (in Olt. 1 si Olt. 2) urmata de o negociere si privatizare accelerata a Oltchim 2.


Musafir

#9950 Re: AOLEO.........OOOOOO

2013-10-12 18:36