Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!

Contactați autorul petiției

Topicul de discuție a fost creat automat pentru petiția Salvati OLTCHIM si ARPECHIM!

CREANTELE SALARIALE OLTCHIM 30.01.2013: DNA S.O.S. OLTCHIM!!!!!!!!! UPDATE:NU SCAPA NIMENI OLTCHIM!

#46551 CREANTELE SALARIALE OLTCHIM 30.01.2013: DNA S.O.S. OLTCHIM!!!!!!!!! UPDATE:NU SCAPA NIMENI OLTCHIM!

2016-04-06 21:09

 

RESTITUIE IN INTEGRUM ( RESTITUTIO IN INTEGRUM ) CU PENALIZARILE SI DAUNE-INTERESE TOT

UPDATE:NU SCAPA NIMENI OLTCHIM!!!!!

JOS CENZURA OLTCHIM!!!  JOS CENZURA ROMANIA!!! 

JOS CENZURA !!! Noi avem  regulile lor U.E. , ONU , Romania, U.S.A. & NATO,

Convenţia europeană a drepturilor omului 

SINDICATELE (TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA. 

Creantele salarii in cazul insolventei angajatorului

Principala modificare adusa textelor legale, cu un impact deosebit, consta in trecerea creantelor ,,salariale" intr-un rang de prioritate superior. LEGEA 85/2006

Legea 78/2000 pentru prevenirea, descoperirea si sanctionarea faptelor de coruptie:

Art. 13
Fapta persoanei care indeplineste o functie de conducere intr-un partid, intr-un sindicat sau patronat ori in cadrul unei persoane juridice fara scop patrimonial, de a folosi influenta ori autoritatea sa in scopul obtinerii pentru sine ori pentru altul de bani, bunuri sau alte foloase necuvenite, se pedepseste cu inchisoare de la unu la 5 ani. 

Art. 149:
Partile contractante vor chema in fata instantei judecatoresti partea care se face vinovata de activitatea impotriva intereselor salariatilor si ale societatii prezente in prezentul Contract Colectiv de Munca

Art. 158

Al3. Conflictele ce au ca obiect exercitarea unor drepturi sau indeplinirea unor obligatii decurgand din legi sau alte acte normative, precum si din Contractul Colectiv de Munca sau Contractul Individual de Munca sunt conflicte de drepturi.

LEGEA CONTRACTUL COLECTIV DE MUNCA ( CCM )SC OLTCHIM SA RM VALCEA 2011-2014

Legea 85/2006 privind procedura insolventei, consolidata ABROGATA

#28417 Legea nr. 53 din 2003 - Codul Muncii (republicat si actualizat 2013)

 #28418 OUG nr. 36/2013 - aplicarea in perioada 2013-2018

#28419 Re: Re: H.G. 241/08.05.2013

#28421 Re: Re: Legea 571/2003 coroborată cu HG 44/2004 privind Codul fiscal cu normele metodologice de aplicare

Sentinta nr. 617 din 30.01.2013 pronuntata de Tribunalul Valcea in dosarul 887/90/2013


CREANTELE SALARII OLTCHIM 30.01.2013: DNA S.O.S. OLTCHIM=UNDE SUNT BANII????

 


Musafir

#46552 GHEORGHE PIPEREA - NU RASPUNDE INTREBARILOR PUSE DE DISPONIBILIZATI ... FUGE DE RASPUNDERE!

2016-04-07 07:22

#46141: - GHEORGHE PIPEREA - NU RASPUNDE INTREBARILOR PUSE DE DISPONIBILIZATI ... FUGE DE RASPUNDERE! 

 

DOMNULE GHEORGHE PIPEREA,
DOMNULE NICULAIE BALAN,
DOMNULE BOGDAN STANESCU,
DOMNULE VICTOR AVRAM,

1. Cand se vor achita, cu adevarat (FAPTIC) nu doar scriptic (PE HARTIE) - salariile compensatorii, disponibilizatiilor de la OLTCHIM din primul val de disponibilizari (14 iunie 2013), avand in vedere ca promisiunea facuta de dumneavoastra in calitate de administratorul judiciar al OLTCHIM, in fata judecatorului sindic (dosar 349 / 90 / 2015, sedinta din data de 28 ianuarie 2015, sentinta 210 / 2015 - vezi pag. 3 din documentul aflat in discutie) citez "daca se va merge pe varianta unei reorganizari care sa nu duca la vanzarea SPV-ului, platile se voe face pana la sfarsitul anului 2015" s-a transformat intr-o MARE MINCIUNA, chichita avocateasca spun unii?

Retineti ca, mai nou (aici gura pacatosului adevar graieste si ii dau si eu dreptate) domnul Mateita, discipolul dumneavoastra in "arta" insolventei), a recunoscut ca banii neplatiti salariatilor (3 salarii restante zice el si eu completez: avansul lunii ianuarie 2013 trecut la masa credala, 3 salarii platite de AJOFM si datorate de OLTCHIM AJOFM, salarii compensatorii neplatite disponibilizatiilor, cotizatii si rate CAR - retinute salariatilor timp de 4 luni fara a fi virate la CAR, etc) au fost folositi - datorita incapacitatii dumneavoastra de-a atrage investitori - ca sursa de finantare a capitalului de lucru pentru functionarea OLTCHIM!

2. Cine v-a dat aprobarea pentru utilizarea drepturilor salariale ale disponibilizatiilor si salariatiilor OLTCHIM ca si CAPITAL DE LUCRU al OLTCHIM (lucru recunoscut de Florian Mateita - partener ROMINSOLV - http://saptamana.net/articol/9557-mateita-trei-salarii-?
Pentru ce
trebuie sa sustina financiar disponibilizatii OLTCHIM - participand involuntar si abuziv la aportul de capital de lucru, pe cei care i-au trimis in somaj?

3. Onorariul (autofixat) datorat de Oltchim pentru cei trei ani de insolventa (perioada 30 ianuarie 2013 - 30 ianuarie 2016) care este de 1.800.000 euro (36 luni x 50.000 euro / luna) - a fost virat in conturile dumneavoastra, domnilor administratorilor judiciari?

4. Care este, pana la aceasta data, valoarea calculata si care este valoarea achitata dumneavoastra domnilor administratorilor judiciari, aferenta onorariului procentual (autofixat: 5% - pentru recuperarea datoriilor si 10% - pentru distribuirea sumelor recuperate) avand in vedere ca daca se ia in calcul numai suma de 530 milioane de euro sterse prin planul de reorganizare - ca suma recuperata, se ajunge la un comision fabulos de minim 26 de milioane de euro?

5. Cat mai dureaza procedura insolventei (reorganizarii judiciare) pentru ca din programul de reorganizare rezulta ca se are in vedere continuarea acesteia pana in anul 2018 cu posibilitatea prelungirii pana in anul 2019? Adica este vorba de inca 2,4 milioane de euro care trebuie sa intre in conturile dumneavoastra.

6. Care sunt masurile reale luate, la nivel de practica nu de teorie (si aici este vorba in primul rand despre gasirea capitalului de lucru necesar) pentru relansarea functionarii Oltchim la o capacitate de cel putin 70%?

7. Avand in vedere ca in cei trei ani de insolventa numarul locurilor de munca a fost redus prin cele doua valuri de disponibilizari (14 iunie 2013 si noiembrie 2015) cu cca. 1200 de salariati, respectiv cu cca. 35%, care este numarul de salariati preconizati a fi disponibilizati in perioada urmatoare?

8. De ce ati ales ca masura principala de reorganizare "stergerea datoriilor prin planul de reorganizare" si nu transformarea datoriilor in actiuni conform aprobarii UE (pentru AVAS) si solicitarile BCR, BT, ELECTRICA, MFC, etc.

Nu cumva prin aceasta masura ati protejat interesele PCC (care prin transformarea datoriilor in actiuni devene ceea ce a fost cand a intrat in OLTCHIM - respectiv un actionar cu 1-2%)?

Nu cumva, protejand interesele PCC (precizez ca valoarea nominala a actiunilror PCC la OLTCHIM este de cca. 2, 5 milioane de euro iar valoarea de piata de cca 10 milioane de euro), ati bagat adanc mana in buzunarul statului si ale privatului prin stergerea datoriilor (precizez ca este vorba despre cca. 520 milioane de euro)?

Ati salvat cele 2,5 milioane de euro ale PCC in detrimentul celor 520 milioane de euro ale noastre, ale tuturor.

9. Prin ce concurs sau prin ce concurs de imprejurari ati ajuns sa fiti numit ca administrator judiciar la OLTCHIM? A fost o numire politica a USL sau ati fost numit, asa la intamplare?

P.S.

Aveti si dumneavoastra dreptate, cazul acesta - insolventa OLTCHIM este demn de studiu la drept dar mai inai ar trebui cercetat de cei in drept de la DNA!

CE ZICETI DOMNULE GHEORGHE PIPEREA?
AVETI RASPUNSURI, AVETI SOLUTII SAU CAINII LATRA URSUL MERGE?

SAU DIN CICLUL, DISPONIBILIZATII INTREABA ... !?!?!? ... ADMINISTRATORII NU AU SOLUTII, NU AU RASPUNSURI!

INTREBARI DIN PARTEA DISPONIBILIZATIILOR DE LA OLTCHIM PENTRU ADMINISTRATORII JUDICIARI SI ADMNINISTRATORUL SPECIAL DE LA OLTCHIM.


Musafir

#46553 REMEMBER: model PETITIE discriminare - Catre Consiliului National pentru Combaterea Discriminarii

2016-04-07 07:25

#46106: DISPO - model PETITIE catre Consiliului National pentru Combaterea Discriminarii 

 

SCRIETI SI TRIMITETI SESIZAREA LA CONSILIUL NATIONAL PENTRU COMBATEREA DISCRIMINARII!


PENTRU DISPONIBILIZATII DISCRIMINATI DE LA OLTCHIM
SCRIETI SI TRIMITETI SESIZAREA LA CONSILIUL NATIONAL PENTRU COMBATEREA DISCRIMINARII!

Avand in vedere ca am primit semnale ca nu pot fi deschise toate fisierel de mai jos si ca cel mai comod pentru fiecare ar fi sa aiba textul integral al petitiei in alt format, revin cu comentariul anterior completat cu rextul integral al petitiei.

Aveti mai jos modelul PETITIEI pe care toti disponibilizatii din OLTCHIM trebuie sa o adreseze Consiliului National pentru Combaterea Discriminarii.

Aceasta petitie trebuie trimisa prin posta, recomandata si cu confirmare de primire, pe urmatoarea adresa:
Consiliului National pentru Combaterea Discriminarii
Piata Valter Maracineanu nr 1-3, sector 1, 010155 Bucuresti

Aveti mai jos cele cinci pagini din petitie si 6 anexe, la care ve-ti adauga fiecare, ANEXA nr. 1 (DECIZIA DE DISPONIBILIZARE) si ANEXA nr. 3 (ADEVERAINTA DE VENIT / 2013 de la ANAF / AJFP Arges sau dupa caz Valcea).
Anexele vor fi atasate la petitie, fiecare in doua exemplare.

PETITIE, pag. 3 – mm http://i.imgur.com/tFRB8mY.jpg?1
ANEXA 1 – trebuie sa puneti decizia de disponibilizare
ANEXA 2 – http://i.imgur.com/Qc5xRNp.jpg?1
ANEXA 3 – trebuie sa puneti adeverinta ANAF

TEXT INTEGRAL PETITIE

 

Catre,
CONSILIUL NAŢIONAL PENTRU COMBATEREA DISCRIMINĂRII

DOMNULE PREŞEDINTE,

Prin prezenta, subsemnatul domiciliat în ....................., strada ....................., nr. ......, bl. .... , sc. ...., ap. ...  , jud. ........... , fost salariat OLTCHIM, disponibilizat in data de 14 iunie 2013, formulez urmatoarea
 
PETIȚIE

În temeiul Ordonanţei Guvernului nr. 137 / 2000 privind prevenirea şi sancţionarea tuturor formelor de discriminare, formulez prezenţa PETIŢIE împotriva celor pe care-i consider posibili faptuitori ale unor fapte de discriminare:
- S.C. OLTCHIM S.A. RM. VÂLCEA – cu sediul în Ramnicu Valcea, strada Uzinei, nr. 1, jud. Valcea, cod postal 240050;
- ROMINSOLV SPRL – administrator judiciar la S.C. OLTCHIM S.A. – cu sediul în Bucuresti, Splaiul Unirii nr. 223, Etaj 3, Sector 3, cod postal 030136;
- BDO BUSINESS RESTRUCTURING SPRL – administrator judiciar la S.C. OLTCHIM S.A. – cu sediul în Bucuresti, strada Învingatorilor, nr. 24, Victory Business Center, Sector 3, cod postal 030136;
- O.P.S.P.I. (Oficiul Participaţiilor Statului şi Privatizării în Industrie) – actionar majoritar la S.C. OLTCHIM S.A. (54.8062 %) – cu sediul în Bucuresti, strada Capitan Alexandru Serbãnescu, nr. 50, sector 1, cod postal 014294.

Consider că prin faptele ce fac obiectul acestei petiţii este posibil sa fi fost discriminat si, odata cu mine, si cca. 930 salariati disponibilizati in 14 iunie 2013.

Vă solicit ca, pe lângă aplicarea amenzii contravenţionale, să dispuneţi obligarea părţii / partilor care a / au săvârşit fapta să publice, în mass-media, un rezumat al hotărârii prin care se constatată săvârşirea contravenţiei, precum şi orice măsură necesară pentru înlăturarea consecinţelor acestei fapte.
De asemenea, solicit să mi se comunice modul de soluţionare a acestei petiţii.

MOTIVELE PETIŢIEI SUNT URMĂTOARELE:

În data de 14 iunie 2013, am fost disponibilizat alaturi de alti salariati OLTCHIM (929 salariati disponibilizati conform COMUNICAT CONCEDIERE COLECTIVA OLTCHIM din 15.05.2013 – se poate vedea in anexa mentionata la punctul 2 al petitiei; 919 salariati disponibilizati conform RAPORTULUI ADMINISTRATORULUI SPECIAL al OLTCHIM pentru anul 2013, pag 10 – se poate vedea in anexa mentionata la punctul 4 al petitiei).

Conform prevederilor contractului colectiv de munca trebuia sa primesc la data disponibilizarii 18 salarii compensatorii x 2.851 lei in suma totala de 51.318 lei (se pot vedea in anexele mentionate la punctele 1 si 2 ale petitiei).

Sub asa zisa umbrela a legii insolventei, in loc de bani, ne-am trezit, atat eu cat si colegii mei, cu o adeverinta prin care ni se recunostea, ca suma de plata in contul celor 18 salarii compensatorii suma mai sus mentionata (51.318 lei) iar altora numarul de salarii si sumele prevazute in CCM pentru vechimea avuta in OLTCHIM.

In urma analizarii proceselor de disponibilizare si postdisponibilizare a salariatilor de la OLTCHIM (si aici nu fac referire la criteriile de disponibilizare aplicate haotic si la nerespectarea prevederilor contractului colectiv de munca sau la nerespectarea prevederilor codului muncii), in urma analizarii rapoartelor financiare ale OLTCHIM, a comunicatelor si declaratiilor de presa si in urma discutiilor avute cu colegii mei de “clasa sociala” – somerii produsi de “fabrica de someri” de la OLTCHIM, discutii avute la Tribunalul Valcea – in timpul interminabilelor procese in contradictoriu cu presupusii faptuitori mai sus mentionati sau la manifestatiile noastre de protest avute la sediul OLTCHIM, in fata prefecturii Valcii sau in fata CJ Valcea am constatat, atat eu cat si colegii mei, ca am fost supusi la 4 (patru) posibile fapte de discriminare, astfel:

1. ingradirea dreptului meu si al salariatiilor disponibilizati de la OLTCHIM in anul 2013, la un tratament egal in fata instantelor judecatoresti.
În fapt, atat eu cat si salariatii disponibilizati de la OLTCHIM in anul 2013 (intreprinderea aflata in insolventa la momentul disponibilizarii si in reorganizare judiciara in prezent) suntem discriminati fata de salariatii disponibilizati de la alte firme (care nu se afla in insolventa, reorganizare judiciara sau faliment); procesul meu si procesele disponibilizatiilor din anul 2013 sunt suspendate – prin aplicarea dispozitiei de la art. 36 din legea 85 / 2006 (dispozitie de care au facut uz admnistratorii judiciari ai OLTCHIM).

În drept, fapta mai sus descrisa cred ca se încadrează la nerespectarea prevederile OG 137 / 2000, art. 1 (1) si in mod special ale art. 1 (2) a) – articolele mentionate sunt prezentate mai jos (după caz, faptele se pot încadra şi în alte articole ale ordonanţei care prevăd contravenţii):
Art. 1.
(1) In Romania, stat de drept, democratic si social, demnitatea omului, drepturile si libertatile cetatenilor, libera dezvoltare a personalitatii umane reprezinta valori supreme si sunt garantate de lege.
(2) Principiul egalitatii intre cetateni, al excluderii privilegiilor si discriminarii sunt garantate in special in exercitarea urmatoarelor drepturi:
a) dreptul la un tratament egal in fata instantelor judecatoresti si a oricarui altui organ jurisdictional.

2. salariatii disponibilizati in anul 2013 – discriminati fata statul roman.
În fapt, salariatii disponibilizati care aveau dreptul la diverse beneficii sociale (subventie pentru incalzire, burse pentru copiii aflati in diverse forme de invatamant, etc.), s-au trezit ca nu mai pot beneficia de aceste ajutoare intrucat la AJFP Valcea erau inregistrati cu venituri impozitate care cuprindeau si salariile compensatorii datorate dar neplatite de OLTCHIM acestora.
Am solicitat, la randul meu, o adeverinta de la AJFP Valcea si am constatat ca ceea incepuse sa se auda printre noi era adevarat … statul roman, prin AJFP Valcea, isi luase partea care i se cuvenea din salariile noastre compensatorii (impozitul pe venit de 16%, CASS, CAS, etc.) – acest lucru se poate demonstra cu ADEVERINTA DE VENIT / 2013 eliberata de ANAF / AJFP Valcea – anexa mentionata la punctul 3 al petitiei.
Mai mult, urmarind rezultatele financiare publicate de OLTCHIM pentru anul 2013, am constatat ca OLTCHIM a achitat, probabil in luna februarie 2014 (dupa finalizarea controlului efectuat de ANAF pentru perioada ianuarie – octombrie 2013), impozitele si taxele aferente salariilor compensatorii “prin compensarea cu TVA negativ de plata” – acest lucru se poate demonstra cu RAPORTUL ADMINISTRATORULUI SPECIAL al OLTCHIM pentru anul 2013, pag 29 – anexa mentionata la punctul 5 al petitiei.
Fata de cele mai sus prezentate consider ca salariatii, disponibilizati de la OLTCHIM in anul 2013, au fost discriminati, intr-un mod imoral, fata de statul roman – prin plata cu prioritate catre statul roman (probabil in luna februarie 2014) a taxelor si impozitelor (impozit de 16%, CASS, CAS, etc) aferente unor drepturi salariale datorate de OLTCHIM mie si celorlalti salariati disponibilizati, respectiv a salariilor compensatorii. Cum sa platesti, mai ales fara acordul tau, ceva ce nu ai primit, nu ai vazut?
Mentionez ca OLTCHIM a inceput sa-mi plateasca – incepand cu luna aprilie 2015 – o mica parte din salariile compensatorii datorate (cate 531 lei / luna, respectiv 18,62% dintr-un salariu compensatoriu datorat – in lunile aprilie si mai 2015 si cate 1.000 lei / luna, respectiv 35,07% dintr-un salariu compensatoriu datorat – in lunile iunie 2015 – martie 2016) – acest lucru se poate demonstra cu COMUNICATUL DE PRESA PRIVIND DISPONIBILIZAREA DE PERSONAL / 10.09.2015, pag. 2 – anexa mentionata la punctul 6 al petitiei.

În drept, fapta mai sus descrisa cred ca se încadrează la nerespectarea prevederile OG 137 / 2000, art. 1 (1), ale art. 1 (2) d) (V), ale art. 1 (4), art. 2 (1) si art. 2 (2) – articolele mentionate sunt prezentate mai jos (după caz, faptele se pot încadra şi în alte articole ale ordonanţei care prevăd contravenţii):
Art. 1. 
(1) In Romania, stat de drept, democratic si social, demnitatea omului, drepturile si libertatile cetatenilor, libera dezvoltare a personalitatii umane reprezinta valori supreme si sunt garantate de lege.
(2) Principiul egalitatii intre cetateni, al excluderii privilegiilor si discriminarii sunt garantate in special in exercitarea urmatoarelor drepturi:
d) drepturile civile, in special:
(V) dreptul de proprietate.
(3) Orice persoană fizică sau juridică are obligaţia să respecte principiile enunţate la aliniatul (2).
Art. 2.
(1) Potrivit prezentei ordonanţe, prin discriminare se înţelege orice deosebire, excludere, restricţie sau preferinţă, pe bază de … apartenenţă la o categorie defavorizată, precum şi orice alt criteriu care are ca scop sau efect restrângerea, înlăturarea recunoaşterii, folosinţei sau exercitării, în condiţii de egalitate, a drepturilor omului şi a libertăţilor fundamentale sau a drepturilor recunoscute de lege, în domeniul politic, economic, social şi cultural sau în orice alte domenii ale vieţii publice.
(2) Dispoziţia de a discrimina persoanele pe oricare dintre temeiurile prevăzute la alin. (1) este considerată discriminare în înţelesul prezentei ordonanţe.

3. salariatii disponibilizati in anul 2013 – discriminati fata salariatii disponibilizati in anul 2015.
În fapt, din COMUNICATUL DE PRESA PRIVIND DISPONIBILIZAREA DE PERSONAL din 10.09.2015 – anexa mentionata la punctul 6 al petitiei – am constatat ca salariatii disponibilizati in anul 2013 sunt discriminati fata de salariatii disponibilizati in anul 2015 (fara a-i considera vinovati si fara a-i acuza de acest lucru pe fostii mei colegi, salariatii disponibilizati in anul 2015), citez din comunicat:
“salariatii disponibilizati (si aici este vorba despre cei disponibilizati in anul 2015) vor primi lunar incepand din prima luna de la disponibilizare salariile restante datorate de societate, iar incepand din februarie – martie anul viitor (este vorba despre anul 2016) vor incasa lunar echivalentul unui salariu … pana la epuizarea fondului de salarii compensatorii …”.
Adica, numai salariatii disponibilizati in anul 2015 primesc lunar valoarea unui salariu compensatoriu (plata salariilor compensatorii fiind lichidata pana cel mai tarziu in ianuarie – februarie 2017) iar salariatii disponibilizati in anul 2013 primesc lunar 1.000 de lei, respectiv 35% din valoarea unui salariu compensatoriu (plata salariilor compensatorii fiind lichidata pana cel mai tarziu in decembrie 2019).
În drept, fapta mai sus descrisa cred ca se încadrează la nerespectarea prevederile OG 137 / 2000, art. 1 (1), ale art. 1 (2) d) (V), ale art. 1 (4), art. 2 (1) si art. 2 (2) – articolele mentionate sunt prezentate mai jos (după caz, faptele se pot încadra şi în alte articole ale ordonanţei care prevăd contravenţii):
Art. 1. 
(1) In Romania, stat de drept, democratic si social, demnitatea omului, drepturile si libertatile cetatenilor, libera dezvoltare a personalitatii umane reprezinta valori supreme si sunt garantate de lege.
(2) Principiul egalitatii intre cetateni, al excluderii privilegiilor si discriminarii sunt garantate in special in exercitarea urmatoarelor drepturi:
d) drepturile civile, in special:
(V) dreptul de proprietate.
(3) Orice persoană fizică sau juridică are obligaţia să respecte principiile enunţate la aliniatul (2).
Art. 2.
(1) Potrivit prezentei ordonanţe, prin discriminare se înţelege orice deosebire, excludere, restricţie sau preferinţă, pe bază de … apartenenţă la o categorie defavorizată, precum şi orice alt criteriu care are ca scop sau efect restrângerea, înlăturarea recunoaşterii, folosinţei sau exercitării, în condiţii de egalitate, a drepturilor omului şi a libertăţilor fundamentale sau a drepturilor recunoscute de lege, în domeniul politic, economic, social şi cultural sau în orice alte domenii ale vieţii publice.
(2) Dispoziţia de a discrimina persoanele pe oricare dintre temeiurile prevăzute la alin. (1) este considerată discriminare în înţelesul prezentei ordonanţe.

4. salariatii disponibilizati in anul 2013 – discriminati fata salariatii ramasi in OLTCHIM.
În fapt, din DECLARATIA domnului Florian Mateita, partener ROMISOLV, publicata de ECONOMICA.net – anexa mentionata la punctul 6 al petitiei 7 al petitiei) am constatat inca o data (fara a-i considera vinovati si fara a-i acuza de acest lucru pe salariatii ramasi in OLTCHIM) ca se adevereste ceea ce eu si ceilalti disponibilizati stiam inca din primul an de disponibilizare si, citez declaratia partenerului ROMINSOLV:
“Trei salarii neplătite angajaților au fost transformate în linie de credit pentru capital de lucru”.
Adica salariatii ramasi in OLTCHIM au restanta de 3 salarii neplatite (utilizate de conducerea OLTCHIM pentru capital de lucru) iar eu si toti salariatii disponibilizati in anul 2013 am avut, timp de aproape doi ani, intre 12 si 18 salarii neplatite (utilizate de conducerea OLTCHIM, fara acordul salariatiilor disponibilizati, pentru capital de lucru) si avem si in acest moment 9 si 15 salarii compensatorii neplatite.
În drept, fapta mai sus descrisa cred ca se încadrează la nerespectarea prevederile OG 137 / 2000, art. 1 (1), ale art. 1 (2) d) (V), ale art. 1 (4), art. 2 (1) si art. 2 (2) – articolele mentionate sunt prezentate mai jos (după caz, faptele se pot încadra şi în alte articole ale ordonanţei care prevăd contravenţii):
Art. 1. 
(1) In Romania, stat de drept, democratic si social, demnitatea omului, drepturile si libertatile cetatenilor, libera dezvoltare a personalitatii umane reprezinta valori supreme si sunt garantate de lege.
(2) Principiul egalitatii intre cetateni, al excluderii privilegiilor si discriminarii sunt garantate in special in exercitarea urmatoarelor drepturi:
d) drepturile civile, in special:
(V) dreptul de proprietate.
(3) Orice persoană fizică sau juridică are obligaţia să respecte principiile enunţate la aliniatul (2).
Art. 2.
(1) Potrivit prezentei ordonanţe, prin discriminare se înţelege orice deosebire, excludere, restricţie sau preferinţă, pe bază de … apartenenţă la o categorie defavorizată, precum şi orice alt criteriu care are ca scop sau efect restrângerea, înlăturarea recunoaşterii, folosinţei sau exercitării, în condiţii de egalitate, a drepturilor omului şi a libertăţilor fundamentale sau a drepturilor recunoscute de lege, în domeniul politic, economic, social şi cultural sau în orice alte domenii ale vieţii publice.
(2) Dispoziţia de a discrimina persoanele pe oricare dintre temeiurile prevăzute la alin. (1) este considerată discriminare în înţelesul prezentei ordonanţe.

Prin tratamentul diferit acordat salariatiilor ramasi in OLTCHIM fata de salariatii disponibilizati, a salariatiilor disponibilizati in anul 2013 fata de salariatii disponibilizati in 2015, a drepturilor salariale cuvenite salariatilor disponibilizati in anul 2013 fata de drepturile cuvenite statului roman (taxe si impozite) care sunt aferente acestor drepturi salariale si a drepturilor salariale cuvenite salariatiilor si salariatilor disponibilizati fata de onorariile administratoriilor judiciari cred ca atat ROMINSOLV si BDO – in calitate de administratori judiciari ai OLTCHIM, conducerea OLTCHIM cat si O.P.S.P.I. – in calitate de actionar majoritar al OLTCHIM (fiind reprezentata de un administrator special in OLTCHIM) au ignorant cu desavarsire componentele esentiale pentru o corporatie moderna: toleranta, intelegerea, respectul fata de toti deopotriva, stat roman, salariati si disponibilizati, si au incalcat in mod brutal principiului egalitatii de şanse și de tratament echitabil fata de disponibilizatii OLTCHIM.

Pot dovedi cele afirmate cu următoarele înscrisuri / documente pe care le depun ca ANEXE, in fotocopie, în 2 exemplare:
1. decizia de desfacere a contractului de munca nr. ….
2. COMUNICAT CONCEDIERE COLECTIVA OLTCHIM din 15.05.2013;
3. ADEVERINTA DE VENIT / 2013 eliberata de ANAF / AJFP Valcea;
4. RAPORTUL ADMINISTRATORULUI SPECIAL al OLTCHIM pentru anul 2013- pag 10;
5. RAPORTUL ADMINISTRATORULUI SPECIAL al OLTCHIM pentru anul 2013- pag 29;
6. COMUNICATUL DE PRESA PRIVIND DISPONIBILIZAREA DE PERSONAL / 10.09.2015 – pag. 2;
7. preluare articol ECONOMICA.net din 18.02.2016 - DECLARATIE PARTENER ROMISOLV, Florian Mateita.
8. preluare articol Ziarul de Valcea din 23.12.2013.

Dată,                                                                                       Semnătură,

 


DOMNULUI PREŞEDINTE AL CNCD (CONSILIULUI NAŢIONAL PENTRU COMBATEREA DISCRIMINĂRII

Musafir

#46554 APEL CATRE DISPONIBILIZATI!

2016-04-07 07:28

#46545:  APEL CATRE DISPONIBILIZATI! 

 

APEL CATRE DISPONIBILIZATI!

 




NU UITATI NE VEDEM MIERCURI, 13 APRILIE 2016, ORA 10:00, LA OLTCHIM, LA SEDIUL ADMINISTRATIV DIN RAMNICU VALCEA DAR SI LA SEDIUL DIVIZIEI PETROCHIMICE BRADU PITESTI.

NU MAI STATI PE GANDURI ... CU CAT MAI MULTI, CU ATAT MAI BINE!

ANUNTATI, PRIN TOATE MIJLOACELE (TELEFOANE, RETELE DE SOCIALIZARE, ETC.), SA VINA TOTI COLEGII!!!!!!!!!!!!!!!!!!

NOI VREM DREPTURILE NOASTRE SALARIALE NEPLATITE - OBLIGATII SALARIALE DE CARE OLTCHIMUL SI GUVERNANTII TREBUIAU SA SE ACHITTE PANA IN DATA DE 13.06.2013.

AU TRECUT 3 ANI SI NU AM PRIMIT DECAT FIRIMITURI.
AM FOST MINTITI ATUNCI SI SUNTEM MINTITI SI IN ZIUA DE ASTAZI.
NU NE-A SPUS NIMENI DE LA INCEPUT CA VOM PRIMI BANII LA "SFANTU' ASTEAPTA" SAU PANA IN ANUL 2020.
NU NE-A SPUS NIMENI CA DREPTURILE NOASTRE SALARIALE VOR FI TRANSFORMATE IN CAPITAL DE LUCRU PENTRU FUNCTIONAREA OLTCHIM.
AM FOST FURATI ATUNCI SI SUNTEM FURATI SI IN ZIUA DE ASTAZI.

VIN ALEGERIILE. 
VIN AI NOSTRI ...
PLECA AI NOSTRI
NOI RAMANEM IAR CA PROSTII!

PREGATITI-VA DE GREVA FOAMEI!

OLTCHIM

#46555 Angajaţii combinatului Oltchim Râmnicu Vâlcea „şi-au tras” sindicat nou

2016-04-07 09:30

Sindicatul Dreptate şi Adevăr este cea mai nouă organizaţie sindicală din combinatul chimic Oltchim Râmnicu Vâlcea, înfiinţat la cererea lui Daniel Vasile Buşe, din Băbeni. Ei bine, acesta a solicitat Judecătoriei Râmnicu Vâlcea să acorde personalitate juridică noului sindicat, lucru care s-a întâmplat marţi, 5 aprilie 2016, printr-o hotărâte judecătorească.

Astfel, Sindicatul Dreptate şi Adevăr din SC Oltchim SA a fost înregistrat în Registrul special aflat la grefa Judecătoriei Râmnicu Vâlcea, iar liderii sindicali susţin că ei, spre deosebire de alţii, nu vor fi niciodată aserviţi conducerii combinatului, ci se vor lupta pentru drepturile chimiştilor.

Începând din data de 05.04.2016, Sindicatul Dreptate şi Adevăr din SC OLTCHIM SA, a obţinut personalitate juridică în urma Sentinţei Civile 677/15-03-2016 rămasă definitivă din 05-04-2016, conform documentelor. Din acest moment vom începe o activitate sindicală aşa cum îşi doresc toţi salariaţii SC OLTCHIM SA. Sindicatul Dreptate şi Adevăr va lupta pentru redobândirea demnităţii în muncă a salariaţilor societăţii, iar în zilele următoare va vom comunica obiectivele noastre pe termen scurt. Nu ştim dacă Administratorii SC OLTCHIM SA mai pot fi liniştiţi din acest moment. Doriţi un sindicat reprezentativ la nivelul SC OLTCHIM SA? Sindicatul Dreptate şi Adevăr va fi acel sindicat care să respecte salariaţii societăţii şi interesele acestora. Sindicatul Dreptate şi Adevăr nu va fi niciodată aservit conducerii societăţii!” – au anunţat chimiştii pe un site de socializare.

http://www.voceavalcii.ro/35246-angajatii-

 

OLTCHIM

#46556 Re: Angajaţii combinatului Oltchim Râmnicu Vâlcea „şi-au tras” sindicat nou

2016-04-07 09:48

#46555: OLTCHIM - Angajaţii combinatului Oltchim Râmnicu Vâlcea „şi-au tras” sindicat nou  

https://www.facebook.com/chimistii.uniti

 

Atentie colegi !!!
Incepand din data de 05-04-2016, Sindicatul Dreptate si Adevar din SC OLTCHIM SA, a obtinut personalitate juridica in urma Sentintei Civile 677/15-03-2016 ramasa Definitiva din 05-04-2016 conform documentelor foto anexate.Din acest moment vom incepe o activitate sindicala asa cum isi doresc toti salariatii SC OLTCHIM SA. Sindicatul Dreptate si Adevar va lupta pentru redobandirea demnitatii in munca a salariatilor societatii, iar in zilele urmatoare va vom comunica obiectivele noastre pe termen scurt.Nu stim daca Administratorii SC OLTCHIM SA , mai pot fi linistiti din acest moment. Doriti un sindicat reprezentativ la nivelul SC OLTCHIM SA? Sindicatul Dreptate si Adevar va fi acel sindicat care sa respecte salariatii societatii si interesele acestora. Sindicatul Dreptate si Adevar nu va fi niciodata aservit conducerii societatii! Vom reveni!

https://www.facebook.com/chimistii.uniti/posts/


Musafir

#46557 Re: CREANTELE SALARIALE OLTCHIM 30.01.2013: DNA S.O.S. OLTCHIM!!!!!!!!! UPDATE:NU SCAPA NIMENI OLTCH

2016-04-07 10:17


Musafir

#46558 Re: GHEORGHE PIPEREA - NU RASPUNDE INTREBARILOR PUSE DE DISPONIBILIZATI ... FUGE DE RASPUNDERE!

2016-04-07 10:19

#46552: - GHEORGHE PIPEREA - NU RASPUNDE INTREBARILOR PUSE DE DISPONIBILIZATI ... FUGE DE RASPUNDERE! 

 BORFASII AIA 4 DE MAI SUS,PAI SA I SU..GA POOLA LUI FOTA,VOI BAGATI BOTUL [R]roibulistilor?

CREANTELE SALARIALE OLTCHIM 30.01.2013: DNA S.O.S. OLTCHIM!!!!!!!!! UPDATE:NU SCAPA NIMENI OLTCHIM!

#46559 Re: APEL CATRE DISPONIBILIZATI!

2016-04-07 10:23

#46554: - APEL CATRE DISPONIBILIZATI! 

 

CREANTELE SALARIALE DISPONIBILIZATI 2013 DORESC SA SE FACA PUBLICE NUMELE SI PRENUMELE CELOR CARE AU SEMNAT UN PROTOCOL SI CARE SI-AU INSUSIT CALITATEA DE " REPREZENTATI AI CELOR DISPONIBILIZATI IN IUNIE 2013 " CONFORM CU DECLARATIA DATA IN MOTIVATIA SENTINTEI 349/90/2015 PRIN HOTARARE 210 LA DATA DE 28 IANUARIE 2015 CARE ARATA SCRIS URMATOARELE:

RASPUNSUL LA INTREBAREA "Cine a semnat in numele disponibilizatiilor un PROTOCOL cu administratorii judiciari ai Oltchim, asa cum a declarat Gheorghe Piperea – administrator judiciar la Oltchim"?(declaratia a fost consemnata in HOTARAREA TRIBUNALULUI VALCEA nr. 210 / 2015 din 28 ianuarie 2015): "de altfel aceste discutii s-au purtat cu reprezentanti ai celor disponibilizati in iunie 2013, sens in care s-a incheiat un protocol" (daca vreti sa cititi declaratia lui Piperea, click pe linkul de mai jos http://i.imgur.com/DfvKJAU.png?1 )
PLATA SALARIILOR COMPENSATORII - pana la sfarsitul anului 2015, asa cum a declarat avocatul Gheorghe Piperea, conform HOTARIRII TRIBUNALULUI VALCEA nr. 210 / 2015 din 28 ianuarie 2015 (declaratia a fost consemnata in HOTARAREA TRIBUNALULUI VALCEA nr. 210 / 2015 din 28 ianuarie 2015): "daca se va merge pe varianta unei reorganizari care sa nu duca la vanzarea SPV-ului, platile se vor face pana la sfarsitul anului 2015" (daca vreti sa cititi declaratia lui Piperea, click pe linkul de mai jos http://i.imgur.com/DfvKJAU.png?1 )

NOI SUNTEM 929 CONFORM COMUNICATELOR ROMINSOLV SI OLTCHIM, IAR VOI 58, .... SI IN PROTOCOL.... CEI 10 NEGRII MITITEI SCOSI DE PERSU DIN JOBEN...!!!!!!! O fi si Toanta, sau si Burdoaza ... ???? SUNT 10 scosi si autointitulati din joben  de PERSU MAGICIANUL:

Protestul fostilor angajati Oltchim https://www.youtube.com/watch?v=djb9FaUijlY

 Asta este din ce ai postat tu, de la tine publicat HOTARAREA 210 dosar 349/90/2015:  " Invedereaza ca daca se merge pe varianta planului de reorganizare care inseamna vanzarea acelui SPV, toate aceste plati se vor face imediat, daca se va merge  pe varianta unei reorganizari care care sa nu duca la vanzarea SPV-ului, platile se vor face pana la sfarsitul anului 2015. De altfel aceste discutii s-au purtat cu reprezentati ai celor disponibilizati in iunie 2013, sens in care s-a incheiat un protocol. Depune la dosar concluzii scrise. "

 Aparare Oltchim: "Aparatorul Consortiului de administratori judiciari solicita instantei respingerea cererii ca lipsa de interes, intrucat creantele nu au fost contestate niciodata de catre administratorii judiciari. Ele sunt prevazute intr-o anexa la tabelul creditorilor afisat la data de 7 ianuarie"

Sentinta JUDECATOR-SINDIC: " In final, se subliniaza faptul ca nu exista diferend cu privire la cuantumul creantei si recunoasterii sumelor datorate de catre debitoare, mentionate in decizile de concediere, astfel ca solicita respingerea cererii ca neintemeiata, problema platilor salarii compensatorii fiind o chestiune ce priveste planul de reorganizare, asa cum este reglementat de dispozitiile Legii 85/2006. "

" Referitor la plata drepturilor compensatorii, se precizeaza ca aceste drepturi banesti se refera la suma totala de 8 milioane Euro, activitatea debitoarei si tratamentul creantelor fiind subsumate principiului optimizarii averii debitoarei si interesul concursual al creditotilor "

Ai reusit tu si inca 58 ca tine sa va contestati creantele din acte (creantele salariale si toate drepturile salariale creante, din acte, legi....s.a.m.d. ). Si minune vi s-a aprobat sa vi se respinga de catre judecator, norocul vostru ca nu a jucat precum doreati voi si  putea sa va accepte cererea in contestare creante salariale si paaaa..., .... asa cevaaa....

PROTOCOALELE LE DISCUTAM CU DNA DE FATA, N-AM IMPUTERNICIT PE NIMENI SA SE FACA PE SUSTA PROTOCOALE IN DEFAVOAREA ALTOR CREANTE SALARIALE DISPONIBILIZATII 2013 SI ORICE FEL DE PROTOCOL IN DEFAVOAREA ALTORA...!!!!!! Alt aspect, NIMENI, ABSOLUT NIMENI NU ARE VOIE PE LEGE SA DECIDA IN NUMELE ALTEI CREANTE SAU ALTOR DREPTURI CREANTE DIN ACTELE PE CARE LE DETINE / DETINEM, CEEA CE S-A INTAMPLAT....

PENTRU A FI MANDADAT PE CREANTELE SALARIALE TREBUIA UN JURIST SAU AVOCAT SA CONCEAPA O FORMA LEGALA IN CARE INDIVIDUAL ( DECI FIECARE IN PARTE, NU TABELAR ) ACEA PERSOANA MANDATA ALTA ENTITATE ( EX:SINDICATE )   SAU PERSOANA  ( AVOCATI, JURISTI..S.A.M.D) SA LE REPREZINTE CREANTELE SALARIALE, CEEA CE NU S-A INTAMPLAT, DIN CONTRA S-AU PRONUNTAT SALARIATII ANGAJATI PE SUME ALE SALARIATILOR FOSTI SALARIATI.  http://www.docdroid.net/

LE DAU SI ALOR TAI INVITATIE LA DRAGOESTI,SA TRAIESTI.

#46560 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2016-04-07 10:23

#46543: CREANTELE SALARIALE OLTCHIM 30.01.2013: DNA S.O.S. OLTCHIM!!!!!!!!! UPDATE:NU SCAPA NIMENI OLTCHIM! - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:  

 SA MA PUPI CU MATA N POOLA,LUMEA CARE A LUCRAT SI LUCREAZA IN OLTCHIM STIE CA LA ST. DE AER NU SE POATE DORMI,ASA CA LINGE O CU MATA SI roibu laba trista,PA MU..IE BLINDA.

CREANTELE SALARIALE OLTCHIM 30.01.2013: DNA S.O.S. OLTCHIM!!!!!!!!! UPDATE:NU SCAPA NIMENI OLTCHIM!

#46561 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2016-04-07 10:32

#46560: LE DAU SI ALOR TAI INVITATIE LA DRAGOESTI,SA TRAIESTI. - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:  < = DE AIA DADEAI CU CAPUL IN SCARA DE ADORMIT CE ERAI SI BALMAJEAI CA NU STIAI PE CE  LUME ESTI SI TE-AM LINISTIT CA AVEAM TREABA ACOLO SI NU SA ITI DERANJEZ SIESTA, TE-AM RETRIMIS LA SOMN SI AM SI SPUS MARSS LA SOMN CA NU AM NEVOIE DE BOTUL TAU LANGA MINE..., CA ASA VENEAM EU CAND SFORAIAI TU ...MAIMUTOIULE. IMI PARE RAU CA NU TI-AM INVINETIT OCHII ATUNCI SA NU MAI AI CE BOLBOROSII AZI,...

 KAKAMAS IN BOTUL TAU CA MINTI PINOCHIO, ITI MERGE MINCIUNA PANA LA PITESTI CARE SI ACOLO NU SE MAI LUCREAZA DE MAI BINE DE UN DECENIU SI TI SE DUCE LA BUCURESTI UNDE AIA INGHIT MIZERIA TA SI ALTORA CA TINE PE NEMESTECATE. SA-TI STEA PETITIA IN OCHI BOLOVANULE, PETITIA ARE UN SINGUR SCOP, NU MINCIUNILE TALE CA SE SUSTINE LA ANUMITE PERSOANE, UITE CE SUSTINE PETITIA SI RECITESTE DOBITOCULE. O IEI PE ARATURA SI TE DUCI LA DRAGOIESTI, RECITESTE MIZERABILULE. PETITIA SUSTINE LOCURILE DE MUNCA SI OLTCHIM CU JUDETELE VALCEA SI ARGES, BOLOVANE.  TU NU CA ESTI NEBUN PENTRU DRAGOIESTI DA AI FABULE SI IDIOTENIE IN TINE. BAAAAAA UITA-TE IN ACTELE DE AI PLECAT DIN OLTCHIM TAMPITULE CA ESTI CRETIN CU ACTE DA SUNT DEGEABA IN OCHII TAI  CA NU STI CE SUNT IN ACTELE ALEA DE LE  DETII. AI RAMAS ACASA BOULE SI ASA RAMAI PANA MORI ACASA CA TU ALTCEVA NU ESTI BUN SI NU TE MAI ANGAJEAZA NIMENI LA CE RASTALMACIRE IN BOSTAN AI SI AVETI, SUNTETI HANDICAPATI LINGETI LA GUTAU, HOOO CA VA DA SI ALA BRANCI CA ALA NU STIE MULTE, POATE VA FACE SI DE PUSCARIE SI AMENZI CA MERITATI SI E "BOIER"  BAIATUL A FACUT SCOALA DUPA GRATII DUBLA CONDAMNARE PENALA!!!!!!!!!!! ASA SPUI TU DE OLTCHIM SI FABULELE CARE LE INTORCI PRECUM GHIOCA BABUINUL SUFOCAT SI LIPSA CREIER  TOT CU ACTE ACASA  CA NICI NU MAI STITI CE VORBITI SI SPUNETI, BABUINILOR SUFOCATI LIPSA CREIER, MARSSS, CA E ORA SOMNULUI LA TINE. FIRATI-AI DRACU DE NATARAI HANDICAPATI SI IDIOTI MITOMANI SUFOCATI DE PROSTIE  LIPSA CREIER CU CINE VA SCOS PE LUMEA ASTA INAPTI CRETINI SCOSI DIN CONTEXT SUFOCATI SI LIPSA AER DE RETARZI BOLANZITI!!!!!!!!!!!!!HUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUU


Musafir

#46562 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2016-04-07 10:42

#46561: CREANTELE SALARIALE OLTCHIM 30.01.2013: DNA S.O.S. OLTCHIM!!!!!!!!! UPDATE:NU SCAPA NIMENI OLTCHIM! - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:  

 DENIGREAZA OAMENII,PUI DE COMUNISTO SECURIST RETARDAT,ASTA ESTI MAI borfasule roibulist,INCA ODATA SA MA PUPI CU TOT NEAMUL TAU DE RETARDAT IN POOLA.


Musafir

#46563 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2016-04-07 10:44

CREANTELE SALARIALE OLTCHIM 30.01.2013: DNA S.O.S. OLTCHIM!!!!!!!!! UPDATE:NU SCAPA NIMENI OLTCHIM!

#46564 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2016-04-07 10:46

#46562: - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:  <= TE-AM PRINS SFORAIND IN TIMPUL SERVICIULUI, DA AM ZIS LASA-L BA CA E UNIC INTRETINATOR DE FAMILE SI ESTI DE-AL NOSTRU ASA CUM SPUNEAI TU SI SA NE FIE MILA DE TINE SI NEAMUL TAU CA NU MAI FACI SI CA BLA BLA BLA, FACEREA DE BINE ...!!!!!!!

 ITI DAU EU COMUNISTULE, CARE ESTI MARE COMUNIST CIRIPITOR SI VANZATOR JEGOS LEPROS CU.RVA CE ESTI. MINCINOSUL DE PINOCHIO BABUINUL ISTERIZAT SI DEZAXAT ARUNCAT PESTE GARD LA CONTROL FINAL, DOAR-DOAR SA AI SI TU UN LOC DE MUNCA ( LE-A FOST MILA DE TINE SA NU-TI DESFACA CCM DE AIA PLANGEAI CA BABUINUL SI SIROAIE DE LACRIMI CA ERAI UNIC INTRETINATOR DE FAMILE STATEAI IN GENUNGHI SI LINGEAI CIMENTUL......HUUUUUUUUUUUUU, MIZERABILULE  ) SI SA INTRE SALARIU IN CASA TA, DACA CHIAR DOREA CONDUCEREA OLTCHIM A LUI ROIBU, EU PERSONAL ITI FACEAM ACTELE DE PLECARE ACASA DESFACEREA CONTRACTULUI COLECTIV DE MUNCA DE FOARTE MULTI ANI SI ERAI IN OSTROVENI CA SCONSUL PRAJIT, LASA CO.ITA CA ACUM STAI ACASA SI DORMI LINISTIT, AI TIMP LIBER SA PUPI IN KUR PUSCARIASII SI SE TERMINA EL SI SOMAJUL DE LA AJOFM SI PAAA.... CIRIP-CIRIP SI BOTICUL PE UNDE A LENEVIT EL CA ACUM LINGI LA AIA DE SPURCAI SI ESTI SUSTINATOR DE PUSCARIASI. HUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUU MAIMUTOIULE.


Musafir

#46565 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2016-04-07 11:00

#46564: CREANTELE SALARIALE OLTCHIM 30.01.2013: DNA S.O.S. OLTCHIM!!!!!!!!! UPDATE:NU SCAPA NIMENI OLTCHIM! - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:  

 HAI BABUINULE TRECI LA COLT NESIMTITULE CARE ESTI PE SISTEM DE VANGHELION,VINO SI CU roibanu borfasul[sugaciule roibulescian]SI MA PREGATESC SA V O TRAG PRIN DINTI CA LA MEHEDINTI


Musafir

#46566 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2016-04-07 11:01

CREANTELE SALARIALE OLTCHIM 30.01.2013: DNA S.O.S. OLTCHIM!!!!!!!!! UPDATE:NU SCAPA NIMENI OLTCHIM!

#46567 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2016-04-07 11:03

#46565: - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:  <= TE-AU SALVAT TOTI DIN CONDUCEREA ROIBU, TE-AU SALVAT SI ASTIA DE SUNT AZI IN OLTCHIM, AI FOST MEREU SALVAT SI ACUM SPURCI.

 TI-AM SPUS CA IMI PARE RAU CA AM AVUT OCAZIA SA TE FARDEZ SI DORMEAI TUN CA ERA MOTIV PENTRU CE AI FACUT. AI IESIT BUIMAC CA INTOTDEAUNA SI BALMAJEAI TRA LALA, ATUNCI ERA OCAZIA SA PLECI ACASA (OARE A CATA OARA FACEAI ASA.... RE.RE.RE REPETITIE PENTRU TINE, EU TE-AM PRINS NUMAI O DATA , PUTEA SA FIE SI UMLTIMA DATA ,  AM TRECUT CU VEDEREA SA-TI FAC UN BINE..., FACEREA DE BINE ....) PLECAI DEFINITIV ATUNCI CU CARTEA DE MUNCA PE LITERA I DE LA INDISCIPLINA SI UITE BABUINULE CA AI AJUNS PANA IN 2016 SA PLECI TU ACASA INFECTULE ATATIA ANI AI INSELAT PE TOTI. ROZATOARE, AI LUAT SALARIU PANA ACUM CA ERAI UNIC INTRETINATOR DE FAMILE SI ASTA TE-A SALVAT. MARSSS HUUUUUUUUUUU JAGARDEA CA SI GHIOCA UNU SI CU UNU ACELEASI FAPTE V-ATI GASIT SUNTETI SLUGOIII PUSCARIASILOR.


Musafir

#46568 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2016-04-07 11:05

#46566: - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:  

 ROIBULEEEEEEEE,IA L PE KAKATUL ASTA[SU..GACIUL DE POOLI SLINOASE,O FII FIUT O CUMVA?]SI VENITI SA VA DAU O CLANTA ,E GRATUIT DE LA FOTA,V O DAU DE POMANA FU..TU..VA..N GURITEEE.


Musafir

#46569 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2016-04-07 11:07

#46567: CREANTELE SALARIALE OLTCHIM 30.01.2013: DNA S.O.S. OLTCHIM!!!!!!!!! UPDATE:NU SCAPA NIMENI OLTCHIM! - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:  

 MI SE RUPE POOLA DE TINE SI DE RESTUL DIN OLTCHIM,NISTE BABUINII HANDELII,ASTA E PROSTULE CATRE ESTI TU PE SISTEM DE VANGHELION,MA PUPATI TOTI IN POOLICICA,SUNT MINDRU DE CE AM REALIZAT IN OLTCHIM.


Musafir

#46570 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2016-04-07 11:12

#46569: - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:  

 SCZ. SUNT MINDRU DE CE AM REALIZAT LA OLTCHIM SI LE AM SPUS LA FRAIERII CARE ESTI TU,MA MAI PUPI CU MATA  IN ALUP?


Musafir

#46571 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2016-04-07 11:18

#46570: - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:  

 SI INCA CEVA BA LABA TRISTA,E GREU SA TE STI NEPATAT,CURAT SI SA AI SI PERSONALITATE,ALUP IGUS CU TOT NEAMUL TAU DE RETARDAT SI RETARDATII,KAKATILOR.

VEZI CA E FOTA O PERSONALITATE,VRB.FRUMOS MAGARULE

#46572 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2016-04-07 11:23

VEZI CIT DE PAPAGAL ESTI FRAIERICA?

#46573 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2016-04-07 11:27


Musafir

#46574 STOP. DACA NU MAI ESTE NIMIC DE SPUS DESPRE OLTCHIM, INCHIDETI PETITIA!!!

2016-04-07 11:55

#46449: - STOP. DACA NU MAI ESTE NIMIC DE SPUS DESPRE OLTCHIM, INCHIDETI PETITIA!!! 

NU MAI PERMITETI CA TOTI "TROGLODITII" SI TOTI "HATERII" SA POSTEZE TOT FELUL DE ABERATII!!! 

DACA NU VRETI SA INCHIDETI PETITIA, NU INTELEG DE CE-I LASATI PE CEI CARE "INJURA" PETITIA SA MAI SCRIE PE ACEASTA PETITIE. 
DACA NU VRETI SA INCHIDETI PETITIA, NU MAI PERMITETI ACESTOR DESCREIERATI SA MAI SCRIE PE ACEASTA PETITIE. 

CREANTELE SALARIALE OLTCHIM 30.01.2013: DNA S.O.S. OLTCHIM!!!!!!!!! UPDATE:NU SCAPA NIMENI OLTCHIM!

#46575 CREANTELE SALARIALE OLTCHIM 30.01.2013: DNA S.O.S. OLTCHIM!!!!!!!!! UPDATE:NU SCAPA NIMENI OLTCHIM!

2016-04-07 12:27

#46574: - STOP. DACA NU MAI ESTE NIMIC DE SPUS DESPRE OLTCHIM, INCHIDETI PETITIA!!! <= OSOR, OSOR CUM SPUNEA AMICUL VOSTRU ACUM CARE VA SCUIPA CA PE OTRAVA MAI CEVA VREME IN URMA. VA VINE RANDUL LA PUSCARII CU VOI, PUSCARIASILOR ACOLO SA FITI INCHISI VOI!!!!

 Spune tu si altii ce nu mai este de spus despre Oltchim?????S-a rezolvat tot si nu mai este voie ca spuneti voi inchis si va iese mizeria la lumina. Zi descreieratule, nu injuri, nuuuu, tu nu injuri, tu doar esti pus sa INCHIZI, tu si altii sunteti meseriasi la INCHIS, te dai sfintisor. Inchideti hoitul putrefactiei ce sunteti tu si neamul tau de derbedeu imputit hot. Descreieratule, cum iti permiti sa mai ai tupeul si nesimtirea sa intervii sa ceri inchidere, ma, voi chiar nu vreti sa constientizati ca ati inchis cam mult si ati sforait tot timpul asta, ati sforait, nu puteti ma sa inchideti petitia, nu puteti, asta va roade si va doare. Inchideti voi????? Ce daca lasi scris pe albastru si cu litere mari crezi ca esti vre-unu de dicteaza el sau voi (asa faceati voi la ce lasam noi scris, va dureau ochii si limba o aveati paralizata ca si azi ), cereti voi inchideri, voi, vi se zbarleste parul si pielea pe voi ca poate veti pasii voi la inchisoare si mergeti voiosi acolo unde cereti mereu la inchis catre INCHIS. Unii mergeti catre SOCOLA sau DRAGOIESTI altii la INCHISOARE IN PENITENCIARE, acolo va este locul unde cereti INCHIS.

Va vine randul sa justificati INCHIDERILE, toate cerintele voastre cu INCHIDERI.

 RESTITUIE IN INTEGRUM ( RESTITUTIO IN INTEGRUM ) CU PENALIZARILE SI DAUNE-INTERESE TOT

UPDATE:NU SCAPA NIMENI OLTCHIM!!!!!

JOS CENZURA OLTCHIM!!!  JOS CENZURA ROMANIA!!! 

JOS CENZURA !!! Noi avem  regulile lor U.E. , ONU , Romania, U.S.A. & NATO,

SINDICATELE (TOATE ) SI STATUL ROMAN SUNT IN CULPA. 

Creantele salarii in cazul insolventei angajatorului

Principala modificare adusa textelor legale, cu un impact deosebit, consta in trecerea creantelor ,,salariale" intr-un rang de prioritate superior. LEGEA 85/2006

Legea 78/2000 pentru prevenirea, descoperirea si sanctionarea faptelor de coruptie:

Art. 13
Fapta persoanei care indeplineste o functie de conducere intr-un partid, intr-un sindicat sau patronat ori in cadrul unei persoane juridice fara scop patrimonial, de a folosi influenta ori autoritatea sa in scopul obtinerii pentru sine ori pentru altul de bani, bunuri sau alte foloase necuvenite, se pedepseste cu inchisoare de la unu la 5 ani. 

Art. 149:
Partile contractante vor chema in fata instantei judecatoresti partea care se face vinovata de activitatea impotriva intereselor salariatilor si ale societatii prezente in prezentul Contract Colectiv de Munca

Art. 158

Al3. Conflictele ce au ca obiect exercitarea unor drepturi sau indeplinirea unor obligatii decu_rgand din legi sau alte acte normative, precum si din Contractul Colectiv de Munca sau Contractul Individual de Munca sunt conflicte de drepturi.

LEGEA CONTRACTUL COLECTIV DE MUNCA ( CCM )SC OLTCHIM SA RM VALCEA 2011-2014

Legea 85/2006 privind procedura insolventei, consolidata ABROGATA

#28417 Legea nr. 53 din 2003 - Codul Muncii (republicat si actualizat 2013)

 #28418 OUG nr. 36/2013 - aplicarea in perioada 2013-2018

#28419 Re: Re: H.G. 241/08.05.2013

#28421 Re: Re: Legea 571/2003 coroborată cu HG 44/2004 privind Codul fiscal cu normele metodologice de aplicare

Sentinta nr. 617 din 30.01.2013 pronuntata de Tribunalul Valcea in dosarul 887/90/2013